مشاوره.روان شناسی.کنکور مقاطع مختلف.آموزش

شهرسازي (برنامه‌ريزي و طراحي شهري)

(كد : 108)

 شهرسازی، یکی از رشته هایی است که در نیم قرن اخیر توجه بسیاری به آن شده است و دانشکده و کالجهای معروف بسیاری به آن روی آورده اند. این رشته، امروزه، کمک شایانی به حل معضلات در سطح شهر و کل جوامع کرده است و توانسته جایگاه ویژه ای برای خود کسب کند.

      در کشور نیز نیاز بسیاری به متخصص و کارشناس در این رشته احساس شده و می شود و دانشگاههای مختلفی، سعی بر تاسیس و ایجاد این رشته نموده اند. در سطح مدیران کشور نیز کم کم، نیاز به رشته ای همچون شهرسازی احساس شده است و بسیاری از مدیران شهری سعی در فرا گرفتن این دانش، بصورت دانشگاهی و غیره داشته اند. به عنوان نمونه، در حالی که تا چند سال پیش، معدودی از شهرداران در سطح کشور، دارای تحصیلات در زمینه شهرسازی بودند، اما امروزه، این تعداد به شدت افزایش یافته و کم کم سایر مدیران نیز نیاز به کسب این دانش را احساس نموده اند.

      علاوه بر انجام عملیات عمرانی، محاسبات سازه، بحثهای معماری و ......... که اکثرا بر روی تک بنا و یا یک محدوده مشخص متمرکز هستند، نیاز بسیار زیادی به رشته ای همچون شهرسازی احساس می شود تا بتواند علاوه بر این مباحث، در سطحی کلان تر وارد صحنه شده و بتواند مباحثی همچون اقتصاد، جامعه شناسی، روان شناسی، جغرافیا، آمار، سوانح طبیعی (زلزله و ........)، مدیریت، حمل و نقل، ترافیک، GIS و ......... را با مسائل فوق ترکیب کرده و نتیجه ای بهینه را سبب شود.

      رشته شهرسازی، در واقع مفصلی بین علوم گوناگون است، از علوم انسانی گرفته، همانند جامعه شناسی، اقتصاد، مدیریت و ........ تا علوم فنی و مهندسی، همانند عمران، تاسیسات، ترافیک، حمل و نقل و .......  و هنر، همانند طراحی، معماری و .............. .

      هم اکنون رشته شهرسازی در مقطع کارشناسی ارشد دو گرایش زیر را شامل می شود:

 1. شهرسازی- برنامه ریزی شهری و منطقه ای
 2. شهرسازی- طراحی شهری

که البته قرار است در طول یکی، دو سال اخیر نیز گرایشهایی همچون برنامه ریزی منطقه ای، مدیریت شهری و برنامه ریزی مسکن نیز اضافه شوند.

رشته شهرسازی از سال 1365 در دانشگاه تهران تدریس می شود. قبل از انقلاب نیز برای مدت کوتاهی در سالهای 1355 و 1356 این رشته در دانشگاهها تدریس می شد. پس از دانشگاه تهران، در سال 1369، دانشگاه شهید بهشتی (دانشکده معماری و شهرسازی) در این رشته دانشجو پذیرفت. سپس دانشگاههای علم و صنعت، تربیت مدرس، شیراز و آزاد اسلامی نیز جهت تربیت کارشناسان شهرسازی اقدام به پذیرش دانشجو کردند. در یکی، دو سال اخیر نیز دانشگاههای هنر اصفهان و یزد نیز در این زمینه فعال شده اند.

      این رشته هم اکنون در سطح جهانی دارای بازار کار فراوانی است و به علت نوپا بودن و همچنین به علت آن که دارای زمینه های کاری متفاوت و متنوعی است، هنوز بازار کار آن اشباع نشده است. به عنوان نمونه، کشور کانادا، بالاترین امتیاز را برای اشخاصی که دارای مدرک شهرسازی هستند، جهت مهاجرت و یا ادامه تحصیل، قائل است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که تا 5 سال پیش، این رشته تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود داشته است و به تازگی در مقطع کارشناسی نیز فعالیتهایی صورت گرفته است، بنابراین با بازار کار اشباع از نیروی کار مواجه نیستیم.

     زمینه های کاری رشته شهرسازی بسیار متفاوت و متنوع است، در بخش دولتی، در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، شهرداریها، وزارت کشور، استانداریها و سایر ارگانهای وابسته به وزارت کشور، وزارت مسکن و شهرسازی و ........ و در بخش خصوصی، در شرکتهای مهندسین مشاور شهرسازی، معماری، برنامه ریزی منطقه ای و ........... . در ذیل به برخی از زمینه های کاری اشاره می شود:

 1. تهیه طرحهای شهری و منطقه ای (جامع، تفصیلی، ساختاری، شهرستان، هادی و ........)
 2. مشاوره در امور شهری و منطقه ای به مدیران و مسئولان رده بالا
 3. فعالیت در شهرداریها
 4. فعالیت در استانداریها
 5. فعالیت در وزارتخانه های مربوطه (مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، کشور و ........)
 6. نظارت بر ساختمانهایی با ارتفاع بیش از 8 طبقه بر طبق قانون
 7. انجام پروژه های محوطه سازی
 8. برنامه ریزی و طراحی شهرکهای گوناگون (مسکونی، صنعتی، تجاری و ........)
 9. برنامه ریزی و طراحی شهرهای جدید
 10. مکان یابی عناصر و کاربریهای گوناگون شهری
 11. توانایی راه اندازی و استفاده از سیستم GIS
 12. فعالیت گروهی با سایر تخصصها در پروژه های گوناگون
 13. فعالیت در مشاوران خصوصی و نیمه خصوصی شهرسازی، معماری، راه و ساختمان، طراحی شهری، برنامه ریزی منطقه ای و ............
 14. تدریس دانشگاهی (که امروزه به علت افزایش تعداد دانشگاهها و پذیرفته شدگان در این رشته، به شدت با کمبود استاد مواجه هستیم)
 15. استفاده از تخصص مقطع کارشناسی و این رشته بصورت توام و در نتیجه افزایش کارآیی و تاثیرگذاری (همانند استفاده مشترک از رشته عمران و شهرسازی که می تواند علاوه بر مسائل سازه و عمرانی، زمینه کاری در مباحثی همچون، مطالعه طرحهای بالادست، محوطه سازی، مسائل طراحی و .......... را فراهم آورد)
 16. و .................

      زمینه ادامه تحصیلات در مقطع دکتری در این رشته، چه در خارج و چه در داخل و بویژه بورسیه از سازمانهای گوناگون وجود دارد. لازم به ذکر است که رشته شهرسازی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ایران دانشجو می پذیرد. در مقطع کارشناسی، نخستین گروه از دانشجویان رشته شهرسازی در سال 1382 فارغ التحصیل شدند. ولی در مقطع کارشناسی ارشد، این رشته از سابقه طولانی برخوردار است و در مقطع دکترا نیز به تازگی و چند سالی است که دانشکده های گوناگون شروع به فعالیت کرده اند و دانشجویانی نیز فارغ التحصیل شده اند.

     به علت آن که تنها از سال 1378 به بعد، کارشناسی این رشته در دانشگاهها تدریس شد و تاکنون هیچ سرفصل مدون و مشخصی برای منابع مواد امتحانی آزمون ورودی این رشته وجود نداشته و پذیرفته شدگان از رشته های مختلف بوده اند، جهت یکدست شدن پذیرفته شدگان، آنها ملزم به گذراندن پیش نیاز (24 واحد) می باشند که تقریبا دو ترم به طول می کشد. پس از آن باید 28 واحد به علاوه 4 واحد پایان نامه را بگذرانند.  به عنوان نمونه، برخی از دروس پیش نیاز عبارتند از:

 1. تاریخ شهر
 2. سیر اندیشه ها در شهرسازی
 3. کارگاه مقدماتی برنامه ریزی شهری
 4. جامعه شناسی شهری
 5. اقتصاد شهری
 6. نظریه سیستمها در شهرسازی
 7. آمار و روشهای کمی در شهرسازی
 8. الگوسازی
 9. شناخت فضاهای شهری
 10. کاربرد کامپیوتر در شهرسازی
 11. GIS
 12. زبان تخصصی
 13. و ................

اما برخی از دروس اصلی نیز عبارتند از:

 1. اصول و مبانی برنامه ریزی شهری و منطقه ای
 2. روشهای برنامه ریزی شهری و منطقه ای
 3. زیرساختها
 4. کارگاه برنامه ریزی شهری
 5. برنامه ریزی مسکن
 6. برنامه ریزی حمل و نقل
 7. سمینار توسعه شهری
 8. سمینار تدوین پایان نامه
 9. و .......................


منابع مطالعاتي

 


 فهرست منابع زبان تخصصی:

 

1.        سیف الدینی، فرانک، زبان تخصصی در برنامه ریزی شهری، آییژ، چاپ اول 1381

2.        سیف الدینی، فرانک، فرهنگ واژگان برنامه ریزی شهری و منطقه ای، دانشگاه شیراز، چاپ اول 1378

3.        سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، واژگان فنی و مهندسی، سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، چاپ اول 1380

4.        سلطانی، اماموردی، فرهنگ واژگان برنامه ریزی شهری (شهرسازی)، احرار تبریز، چاپ اول 1382

5.        یالپانیان، علی، جزوه زبان کنکور شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1384

6.        یالپانیان، علی، مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده زبان کنکور شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1384

فهرست منابع اولیه آمار و ریاضیات:

1.        رفسنجانی صادقی، محمدرضا، رياضيات پايه، مرکز نشر پرفسور حسابی، وابسته به دانشگاه صنعتی اميرکبير (واحد تفرش)، چاپ دوم 1377

2.        رضوی، ماشاا......، جبر و آناليز، راه علم، چاپ هفتم 1377

3.        ال.آلدر، هنری و بی. راسلر، ادوارد، مقدمه ای بر احتمالات و آمار، مترجمين: عباسعلی زالی و جمشي جعفری شبستری، دانشگاه تهران، چاپ چهارم 1373

4.        قندهاری، احمد، جبر، حساب و آناليز، مدرسه، چاپ ششم، 1378

5.        هاکسهولد، ویلیام، چاپ دوم 1377، مقدمه ای بر سیستمهای اطلاعات جغرافیایی شهری، ترجمه نوریان، فرشاد، شرکت پردازش و برنامه ریزی شهری

6.        مدیری، مهدی، 1378، سیستمهای اطلاعات جغرافیایی GIS، در مقالاتی درباره سیستمهای اطلاعات جغرافیایی، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح

7.        یالپانیان، علی، جزوه آمار و رياضيات کنکور شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1384

8.        یالپانیان، علی، مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده آمار و رياضيات کنکور شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1384

9.        رنجبران، هادي، آمار و احتمالات


فهرست منابع اصلی تخصصی گرایش برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای:

1.       زياری، کرامت ا....؛ اصول و روشهای برنامه ريزی منطقه ای؛ يزد: دانشگاه يزد؛ 1378.

2.       مشهدی زاده دهاقانی، ناصر؛ تحليلی از ويژگيهای برنامه ريزی شهری در ايران؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت ايران؛ چاپ سوم؛ 1378

3.       شيعه، اسماعيل؛ مقدمه ای بر مبانی برنامه ريزی شهری؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت ايران، مرکز انتشارات، 1379.

4.       شیعه، اسماعیل؛ با شهر و منطقه در ايران؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت؛ 1378.

5.       موريس، جيمز؛ تاريخ شکل شهر، تا انقلاب صنعتی؛ ترجمه: راضيه رضازاده؛ تهران: انتشارات دانشگاه علم و صنعت ايران، چاپ دوم، 1374.

6.       زياری، کرامت ا...؛ برنامه ريزی شهرهای جديد؛ تهران: سازمان مطالعه و تدوين کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)؛ 1379.

7.       یالپانیان، علی، خلاصه مباحث کنکور کارشناسی ارشد شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1385.

8.       یالپانیان، علی، مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده دروس تخصصی (مباحث عمومی شهرسازی ايران، مبانی نظری برنامه‌ريزی شهری و منطقه‌ای و تاريخ شهر و شهرسازی) کنکور شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1385.

9.       یالپانیان، علی؛ مجوعه نکات و پرسشهای چهارگزینه‌ای کنکور کارشناسی‌ارشد شهرسازی (برنامه‌ریزی و طراحی شهری)؛ 1385.

10.   جنگجو، شهرام، خلاصه مباحث اساسی کارشناسی ارشد برنامه ريزی شهری و منطقه ای و طراحی شهری، پردازش، چاپ اول 1381

11.   حبیبی، سید محسن؛ از شار تا شهر؛ تهران: دانشگاه تهران؛ 1378.

12.   شوای، فرانسواز؛ شهرسازی، تخيلات و واقعيات؛ ترجمه: دکتر سيد محسن حبيبی؛ تهران: دانشگاه تهران، موسسه انتشارات و چاپ، 1375.

13.   مجتهدزاده، غلامحسين؛ برنامه ريزی شهری در ايران- انتشارات پيام نور

14.   کتاب سبز (راهنمای شهرداريها)-جلد پنجم: طرحهای شهری در ايران

15.   معصومی اشکوری،سيد حسن؛اصول و مبانی برنامه ريزی منطقه ای؛1376

16.   دانشور، تورج، طرح ريزی کالبدی و برنامه ريزی منطقه ای در ايران، آذرخش، چاپ اول 1381

17.   احسن، مجيد ، مجموعه قوانين و مقررات شهرسازی، مرکز مطالعات و تحقيقات شهرسازی و معماری ايران، چاپ اول 1382

18.   ربانی، رسول، جامعه شناسی شهری، سمت، چاپ اول 1381

19.   قريب، فريدون؛ شبکه ارتباطی در طراحی شهری؛ تهران: دانشگاه تهران؛ 1376.

20.  استروفسکی، واتسلاف؛ شهرسازي معاصر، از نخستين سرچشمه‌ها تا منشور آتن؛ ترجمه: لادن اعتضادی؛ تهران: مرکز نشر دانشگاهی؛ 1378.

21.  برآبادی، محمود؛ الفبای شهر (مجموعه مقالات ماهنامه شهرداریها)؛ تهران: سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور؛ 1384.

22.  جنگجو، شهرام؛ مجموعه سوالهای کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای و طراحی شهری، تهران: پردازشگران؛ چاپ سوم1382.

23.   کامروا، سیدمحمدعلی؛ مقدمه‌ای بر شهرسازی معاصر ایران؛ تهران: دانشگاه تهران؛ 1384.


فهرست منابع اصلی درس مباحث عمومی شهرسازی ایران در گرایش طراحی شهری:

1.       شيعه، اسماعيل؛ مقدمه ای بر مبانی برنامه ريزی شهری؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت ايران، مرکز انتشارات، 1379.

2.       زياری، کرامت ا...؛ برنامه ريزی شهرهای جديد؛ تهران: سازمان مطالعه و تدوين کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)؛ 1379.

3.       یالپانیان، علی، خلاصه مباحث کنکور کارشناسی ارشد شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1385.

4.       یالپانیان، علی، مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده دروس تخصصی (مباحث عمومی شهرسازی ايران، مبانی نظری برنامه‌ريزی شهری و منطقه‌ای و تاريخ شهر و شهرسازی) کنکور شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1385.

5.       یالپانیان، علی؛ مجوعه نکات و پرسشهای چهارگزینه‌ای کنکور کارشناسی‌ارشد شهرسازی (برنامه‌ریزی و طراحی شهری)؛ 1385.

6.       جنگجو، شهرام، خلاصه مباحث اساسی کارشناسی ارشد برنامه ريزی شهری و منطقه ای و طراحی شهری، پردازش، چاپ اول 1381

7.       کتاب سبز (راهنمای شهرداريها)-جلد پنجم: طرحهای شهری در ايران

8.       احسن، مجيد ، مجموعه قوانين و مقررات شهرسازی، مرکز مطالعات و تحقيقات شهرسازی و معماری ايران، چاپ اول 1382

9.     برآبادی، محمود؛ الفبای شهر (مجموعه مقالات ماهنامه شهرداریها)؛ تهران: سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور؛ 1384.

10.  جنگجو، شهرام؛ مجموعه سوالهای کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای و طراحی شهری، تهران: پردازشگران؛ چاپ سوم1382.

فهرست منابع اصلی درس تاریخ معماری و  شهرسازی در گرایش طراحی شهری:

1.       بنه‌ولو، لئوناردو؛ تاريخ شهر

2.       بنه‌ولو، لئوناردو؛ آشنايی با تاريخ معماری

3.     استروفسکی، واتسلاف؛ شهرسازي معاصر، از نخستين سرچشمه‌ها تا منشور آتن؛ ترجمه: لادن اعتضادی؛ تهران: مرکز نشر دانشگاهی؛ 1378.

4.       حبیبی، سید محسن؛ از شار تا شهر؛ تهران: دانشگاه تهران؛ 1378.

5.     شواي، فرانسواز؛ شهرسازي، تخيلات و واقعيات؛ ترجمه: دکتر سيد محسن حبيبي؛ تهران: دانشگاه تهران؛ 1375.

6.     موريس، جيمز؛ تاريخ شکل شهر، تا انقلاب صنعتي؛ ترجمه: راضية رضازاده؛ جلد اول و دوم؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت ايران؛ 1374.

7.       زارعی، محمد ابراهیم؛ آشنایی با معماری جهان؛ همدان: فن‌آوران؛ 1379.

8.       سلطان‌زاده، حسین؛ فضاهاي شهری در بافتهاي تاريخي ايران؛ تهران: دفتر پژوهشهای فرهنگی؛ 1370.

9.       یالپانیان، علی، خلاصه مباحث کنکور کارشناسی ارشد شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1385.

10.   یالپانیان، علی، مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده دروس تخصصی (مباحث عمومی شهرسازی ايران، مبانی نظری برنامه‌ريزی شهری و منطقه‌ای و تاريخ شهر و شهرسازی) کنکور شهرسازی (برنامه‌ریزی شهری)، خانه شهرسازان ايران، 1385.

11.   یالپانیان، علی؛ مجوعه نکات و پرسشهای چهارگزینه‌ای کنکور کارشناسی‌ارشد شهرسازی (برنامه‌ریزی و طراحی شهری)؛ 1385.

12.   جنگجو، شهرام، خلاصه مباحث اساسی کارشناسی ارشد برنامه ريزی شهری و منطقه ای و طراحی شهری، پردازش، چاپ اول 1381

13.   جنگجو، شهرام؛ مجموعه سوالهای کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای و طراحی شهری، تهران: پردازشگران؛ چاپ سوم1382

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 23:10  توسط حسینی ثابت | 

 

مهندسي صنايع- سيستم‌هاي اقتصادي اجتماعي و مديريت سيستم و بهره‌وري

(كد: 106)

(كد:107)

مقدمه

بي‌ترديد دستيابي به هيچ موفقيتي بدون تلاش و برنامه‌ريزي ميسر نخواهد بود و دراين ميان پيروزي از آن كساني خواهدبود كه بتوانند در مدت زمان كمتر با اثربخشي بيشتر  به سوي هدف موردنظر حركت نمايند. سوالي كه دراينجا مطرح مي‌گردد اين است كه براي ورود به مقاطع تحصيلي بالاتر چگونه مي‌توان بدون مطالعه دهها جلد كتاب حجيم و صرف ساعتها وقت، نتيجه مطلوبي گرفت؟ پاسخ به اين سوال در برنامه‌ريزي نهفته است. براي روشن شدن  اين موضوع در ابتدا بهتر است مروري بر عوامل منفي اثرگذار بر عدم موفقيت تحصيلي داوطلبان مقطع كارشناسي ارشد داشته باشيم و بعد از معرفي اجمالي رشته مهندسي صنايع، برنامه‌ريزي آزمون‌هاي آمادگي را در رفع اين عوامل مورد بررسي قرار خواهيم داد.

مهمترين عوامل منفي موثر بر عدم موفقيت تحصيلي داوطلبان تحصيلات تكميلي عبارتند از:

- عدم آشنايي داوطلبان با نوع سوالات و شيوه برگزاري آزمون

- عدم شناخت و دسترسي به سرفصلهاي موردنياز شركت درآزمون

- عدم امكان مطالعه تدريجي و مستمر دروس رشته مورد تقاضا

- عدم برنامه‌ريزي صحيح و دقيق براي شركت در آزمون

- عدم شناخت و دسترسي به منابع موردنياز آزمون

- عدم دسترسي به مشاورين و راهنمايان مجرب

- عدم دسترسي داوطلبان به كلاسهاي حضوري

- پراكندگي در مطالعه منابع مختلف درسي

- عدم امكام ارزيابي مستمر پيشرفت تحصيلي

برنامه‌ريزي كانون فرهنگي آموزش اثر اين عوامل منفي را به حداقل كاهش خواهد داد.

در ادامه به معرفي رشته مهندسي صنايع و گرايشهاي مربوطه در كارشناسي ارشد مي‌پردازيم:

مهندسي صنايع يكي از رشته‌هاي زير مجموعه گروه مهندسي مي‌باشد و مدت زمان تحصيل اين رشته در مقطع كارشناسي بطور متوسط چهار سال است. عموماً دو سال اول دوره به گذراندن دروس عمومي، علوم پايه، مهندسي مقدماتي و زبان انگليسي اختصاص دارد و دو سال دوم بر روي دروس تخصصي تمركز مي‌يابد. در يك تعريف كلي مي‌توان گفت: «مهندسي صنايع رشته‌اي است كه با طراحي، بهبود و پياده‌سازي سيستم‌‌هاي يكپارچه از افراد، مواد، اطلاعات، تجهيزات و انرژي مرتبط مي‌باشد. اين رشته بر پاية دانش تخصصي و تبحر در علوم رياضي، طبيعي، اجتماعي و نيز قوانين و روش‌‌هاي تجزيه و تحليل مهندسي و طراحي بنا شده است و مي‌تواند به كمك اين علوم و قوانين به تعيين، پيش‌بيني و ارزيابي نتايج حاصل از سيستم‌‌هاي يكپارچه بپردازد» هدف اصلي آموزش اين رشته بهينه‌سازي و استانداردسازي كليه سيستم‌‌ها اعم از توليدي و خدماتي و در نهايت ارتقاء بهره‌وري است بطوريكه هر يك از دروس تخصصي اين رشته تحصيلي در واقع وسيله‌اي مؤثر در راه استفاده مؤثر از منابع و تقليل هزينه‌هاست. خوشبختانه رشتة

مهندسي صنايع در چند سال اخير از اهميت و موقعيت بالايي برخوردار گرديده است و اغلب فارغ‌التحصيلان اين رشته به سرعت و سهولت جذب بازار كار مي‌گردند. با توجه به روند رو به رشد تعداد فارغ‌التحصيلان اين رشته در مقطع كارشناسي، ضرورت تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد اين رشته در جهت كسب جايگاه‌‌هاي برتر شغلي و آشنايي عميقتر با دستاوردهاي جديد مهندسي صنايع و در نهايت زمينه ورود به مقاطع بالاتر و حضور در عرصه‌هاي دانشگاهي، مضاعف گرديده است. و همين امر باعث افزايش رقابت مي‌گردد. ادامة تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد اين رشته نه تنها براي مهندسين صنايع بلكه براي فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي ديگر فني- مهندسي از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است. چرا كه موجبات ورود به عرصه‌هاي تخصصي و سيستمي‌را براي اين فارغ‌التحصيلان فراهم مي‌نمايد. هم‌چنين تمامي دانشجويان در ساير رشته‌ها مي‌توانند فرمول‌هاي محض تدريس شده را بصورت ابزاري مؤثر در حل مسائل و تصميم‌گيري‌هاي مديريتي، اقتصادي و صنعتي بكار بندند و زمينه‌هاي جذب مؤثرتر در بازار كار را براي خويش فراهم آورند. براي مقطع كارشناسي ارشد در اين رشته كه عموماً 2 سال به طول مي‌انجامد سه گرايش وجود دارد كه عبارتند از:

1- گرايش مهندسي صنايع، 2- گرايش مديريت سيستم و بهره‌وري، 3- گرايش سيستم‌‌هاي اقتصادي و اجتماعي، دروسي كه براي آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه‌‌ها و موسسات آموزشي عالي داراي ضريب است به تفكيك گرايش بصورت جدول شماره 1 مي‌باشد:

در گرايش مهندسي صنايع كه مختص كارشناسان مهندسي صنايع مي‌باشد، دانشجويان به صورت كاملاً تخصصي و در حوزه علوم و تكنيك‌‌هاي مهندسي صنايع مخصوصاً تحقيق در عمليات به ادامه تحصيل خواهند پرداخت‌.در گرايش سيستم‌‌هاي اقتصادي اجتماعي كه براي ساير رشته‌هاي فني و رياضي مجاز مي‌باشد، دانشجويان با استفاده از تكنيك‌ها و اصول رياضي و تحقيق در عمليات و فرموله كردن مسائل حقيقي به مدل سازي و تجزيه و تحليل اين مسائل در جهت استفاده بهينه از منابع و كاهش هزينه‌ها مي‌پردازند و با تلفيق تكنيك‌‌هاي مهندسي صنايع و دروس تخصصي هر يك از رشته‌هاي  فني و رياضي به منظور استفاده نظام‌مند و سيستماتيك از اين علوم، بهره‌ خواهند جست‌.

در گرايش مديريت سيستم و بهره وري كارشناسان و مديران فني واحدهاي توليدي و خدماتي، اصول راهبري و مديريت منابع انساني و طرق بهره گيري و استفاده بهينه از منابع توليد و هدايت منابع انساني در جهت نيل به بهره‌وري (كارآيي+ اثربخشي) را مورد مطالعه قرار خواهند داد‌.

 

 

 

 

 

 

 

 


منابع مطالعاتي

 

تحقيق در عمليات: تحقيق در عمليات (بازارا)

آمارو احتمالات مهندسي: مباني احتمال شلدون راس، آمار رياضي (والپول)،  مباني آمار (هاشم محلوجي)، حل مسائل شلدون راس

طرح‌ريزي واحدهاي صنعتي: كتاب طرح‌ريزي واحدهاي صنعتي تأليف حسين جعفري انتشارات پردازش+ كتاب طرحريزي واحدهاي صنعتي (آصف وزيري) (اپل)

برنامه‌ريزي و كنترل توليد و موجودي‌‌ها دكتر فاطمي‌قمي (انتشارات اميركبير) برنامه‌ريزي كنترل موجودي (پردازش)

هندبوك مهندسي صنايع و زبان تخصصي دانشجويان مهندسي صنايع

زبان تخصصي: كتاب‌‌هاي زبان تخصصي مهندسي صنايع (سمت)

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading)، -زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

 


 

منابع مطالعاتي

 

تحقيق در عمليات: تحقيق در عمليات (بازارا)- حمدي‌طه- ليبرمن

آمارو احتمالات مهندسي: مباني احتمال شلدون راس، آمار رياضي (والپول)،  مباني آمار (هاشم محلوجي)، حل مسائل شلدون راس- آمار رياضي (فروند)

مباني و برنامه‌نويسي كامپيوتر (ويژه رشته مهندسي صنايع) نوشته حميدرضا مقسمي- كنكور پاسكال نوشته حميدرضا مقسمي

مديريت عمومي‌دكتر سيدمهدي الواني و اصول مديريت كازماير- معلومات عمومي رضائيان

هندبوك مهندسي صنايع

زبان تخصصي دانشجويان مديريت يا صنايع

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading) ،-زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

اصول مديريت كنز ترجمه 4 استاد جلد 1 و 2

 

توجه: داوطلبان هر يك از گرايش‌‌ها بهتر است به دروسي كه در گرايش منتخب آنها داراي ضريب هستند، پاسخ دهند تا با محدوديت زمان مواجه نگردند.

دروس مشترك گرايش سيستم‌هاي اقتصادي و اجتماعي و مديريت سيستم بهره‌وري: آمار و احتمالات- رياضي عمومي‌1 و 2 - زبان عمومي و تخصصي.

دروس ويژة گرايش سيستم‌‌هاي اقتصادي و اجتماعي: برنامه‌نويسي كامپيوتر - تحقيق در عمليات 1.

دروس ويژة گرايش مديريت سيستم و بهره‌وري: معلومات عمومي‌مديريت (تجارب مديريتي).

شايان ذكر است منابع مشخص شده براي مطالعه به هيچ عنوان قطعي نبوده و داوطلبان محترم مي‌توانند از جزوات درسي و دانشگاهي و منابع ديگري كه قبلاً مورد مطالعه قرار داده‌اند درجهت تكميل يادگيري مباحث ياد شده استفاده نمايند.

سخن آخر:

داوطلب گرامي به ياد داشته باشيد كه شما همان فردي هستيد كه يك بار در كنكور ورودي دانشگاه پذيرفته شده‌ايد پس باور كنيد و مطمئن باشيد كه قدرت و توانايي قبولي مجدد در اين مرحله را نيز دارا  مي‌باشيد. سعي وتلاش شما ضامن موفقيت  شما در آزمون قبلي بود. انشاءالله كه در كنكور كارشناسي ارشد نيز چنين باشد.

پيروزي شما آرزوي قلبي ماست.                                   گروه كارشناسي ارشد مهندسي صنايع

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 23:9  توسط حسینی ثابت | 

روان‌شناسي

(كد: 116)

 

مجموعه روان شناسي يكي از رشته‌هاي  گروه علوم انساني است، كه كليه فارغ التحصيلان دوره‌هاي كارشناسـي بـدون توجه به نوع مدرك تحصيلي شـان مي‌تواننـد در آزمـون ورودي كارشناسـي ارشـد روان شناسي شركت نمايند‌.

مجموعه روان شناسي ويژگي‌‌هاي خاصي دارد كه آن را به نحوي از ساير رشته‌ها متمايز مي‌سازد. از جمله‌ اينكه ‌اين رشته جذابيت خاصي دارد چرا كه به عنـوان يك عـلم كاربـردي در خدمت زندگـي بهتـر قـرار دارد.

 روان شناسي درباره‌ي شما، ديگران، رفتارها، عملكرد ذهن و آنچه كه به آساني قابل مطالعه نيست سخن مي‌گويد.گرچه با وجود جذابيت اين رشته در عين حال بايد توجه داشت كه دستيابي به ‌اين موارد كار چندان آساني نيست.

از طرفي تعلق اين رشته به دو مجموعه‌ي كلي علوم انساني و علوم پايه از ديگر ويژگي‌‌هاي منحصر به فرد آن است. از آنجايي كه رشته روان‌شناسي از سويي به مطالعه سخت افزار  (دستگاه عصبي و غدد) و از سويي ديگر با مطالعه نرم افزار (رفتار، واكنش، عملكرد، تفكر و …) در ارتباط است عده‌اي آن را متعلق به مجموعه انساني و عده‌اي متعلق به مجموعه‌ي علوم پايه و پزشكي مي‌دانند، همانطور كه آزمون اين رشته نيز، هم توسط وزارت علوم و هم توسط وزارت بهداشت برگزار مي‌گردد.

به طور كلي روان شناسي يعني شناخت روان و ذهن افراد كه ما از طريق مشاهده رفتار و جلوه‌هاي آن به بررسي ذهن و ساختار آن مي‌پردازيم.

مجموعه روان شناسي شامل 5 گرايش 1- روان شناسي عمومي2- روان شناسي باليني 3- سنجش و اندازه‌گيري (روان‌سنجي)
4- روان‌شناسي صنعتي و سازماني 5- روان‌شناسي باليني كودك و نوجوان

مي‌باشد.

روان شناسي باليني، پر طرفدارترين گرايش اين مجموعه است‌ .روان‌شناسي باليني با ارزيابي، تشخيص و درمان اختلالات از اختلالات باليني شديد تا مشكلات جزيي فردي كه به نحوي عملكرد فرد را در زندگي با مشكل مواجه كرده است، سر و كار دارد. كارشناس ارشد روان‌شناسي باليني مي‌تواند به عنوان روان‌شناس باليني به كار روان درماني در بيمارستان‌‌هاي رواني، كلينيك‌‌هاي روان‌شناسي، مراكز مشاوره و راهنمايي، سازمان بهزيستي و ادارات مربوطه به صورت فردي يا گروهي مشغول گردد. امكان ادامه تحصيل در اين گرايش در مقطع دكترا در انستيتو روانپزشكي تهران و دانشگاه علوم بهزيستي وجود دارد.

روان‌شناسي عمومي، ديگرگرايش اين مجموعه است كه به نسبت 3 گرايش ديگر ظرفيت پذيرش بالاتري را نيز به خود اختصاص داده است. روان‌شناسي عمومي با مسائلي چون رفتار، رشد، هوش، يادگيري، حـافظه، انگيـزه، هيجـان، بهنجاري و ناهنجاري و رفتارهاي اجتماعـي سر و كار دارد.كارشناس  ارشـد روان شناسي عمومي‌مي‌تواند به كار درمان مشكلات خانوادگي، بين فردي، فردي، تحصيلي، شغلي، زناشويي و پژوهش‌‌‌هاي  روان شناختي، خدمات روان شناسي در مراكز بهزيستي و بهداشت رواني بپردازد.دانشگاه‌‌هاي تربيت مدرس، علامه طباطبايي و الزهراء، شهيد چمران اهواز، شيراز و علوم تحقيقات امكان ادامه تحصيل در مقطع دكترا را براي اين گرايش مهيا دارند.

روان سنجي، گرايش سوم مجموعه روان شناسي است كه كمترين تعداد داوطلب و در عين حال كمترين تعداد پذيرش را دارا است‌. روان سنجي عمدتاً با آمار، شيوه‌هاي  سنجش در آموزش و پرورش و يادگيري، ارزيابي‌هاي  روانشناختي از طريق آزمون‌‌هاي رواني و شيوه‌هاي گزينش و سرند كردن در ارتباط است‌.كارشناس ارشد روان‌سنجي مي‌تواند به كار اجراي آزمون‌‌هاي رواني - تشخيصي، سنجش هوش، ويژگي‌‌هاي شخصيتي، آسيب‌هاي مغزي، عقب ماندگي‌هاي ذهني، ارزيابي در آموزش و پرورش، سازمان سنجش و داده‌پردازي مشغول گردد. يا به همراه يك تيم درمان در كلينيك‌‌هاي روان شناختي مشغول به كار گردد. گرايش روان سنجي در حال حاضر در ايران دكترا ندارد و اساتيد داراي تخصص اين گرايش در ايران بسيار محدودند‌.

روان‌شناسي صنعتي و سازماني، از سال 1383 به اين مجموعه افزوده شده است. روان‌شناسي صنعتي و سازماني پلي است بين روان‌شناسي محض و مهندسي انساني. اين رشته عمدتاً با علل، معلول‌هاي رفتاري، تأثيرات متقابل فرد و محيط كار و اثرگذاري محيط- فرد بر روي هم بحث مي‌كند. گرچه ظرفيت پذيرش در اين رشته بسيار محدود است ولي امروزه بسياري از كارخانجات ضرورت آن را حس كرده‌اند و درصدد بهره‌گيري از روان‌شناسان صنعتي در بهبود شرايط كاري خود هستند، كه البته اين گرايش در وزارت علوم نيز 2 نفر ظرفيت دارد.

روان‌شناسي باليني كودك و نوجوان، از سال 1384 به مجموعه روان‌شناسي افزوده شد.  اين گرايش همگام با روان‌شناسي باليني است با اين تفاوت كه با اختلالات دوران كودكي و نوجواني سر و كار دارد.

در دانشگاه آزاد علاوه بر اين 5 گرايش، گرايش ديگري تحت عنوان روان‌شناسي شخصيت وجود دارد.

آزمون كليه گرايش‌‌ها در دانشگاه آزاد و سراسري به صورت كتبي و يك مرحله‌اي است.

در برخي از ظرفيت‌هاي دانشگاه سراسري، طرح آ.ت.ت وجود دارد كه به نوعي يك مرحله پذيرش محسوب مي‌گردد. طرح آ.ت.ت شرايط اختصاصي هر دانشگاه بوده و نحوه‌ي برگزاري آن در هر دانشگاهي اختصاصي است كه عمدتاً شامل ارزيابي توانايي‌هاي علمي، پژوهشي، ويژگي‌هاي شخصيتي و . . . است و به صورت مصاحبه برگزار مي‌گردد.

در رشته روان شناسي باليني، تعداد 20 نفر ظرفيت پذيرش متعلق به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي است. در اين آزمون كه از طريق وزارت بهداشت و درمان به صورت جداگانه برگزار مي‌گردد، 50 درصد سهميه پذيرش آزاد وجود دارد. گزينش در اين آزمون به صورت 70 درصد نمره كتبي و 30 درصد نمره شفاهي است.

لازم به ذكر است كه‌ اين مجموعه از مجموعه علوم تربيتي 2 كه شامل 4 گرايش روان شناسي كودكان استثنايي، روان شناسي تربيتي، مشاوره و راهنمايي و مشاوره است، متمايز بوده و روان‌شناسي كودكان استثنايي و تربيتي گرايش‌هاي مجموعه روان‌شناسي نيستند، اگر چه عنوان روان شناسي به آنها اطلاق مي‌گردد‌. با توجه به‌ اين نكته كه‌ اين رشته بنابر ماهيتش در دو مجموعه انساني و علوم پايه طبقه‌بندي مي‌گردد، آزمون گرايش روان‌شناسي باليني علاوه بر وزارت علوم و دانشگاه آزاد توسط وزارت بهداشت هم به صورت جداگانه برگزار مي‌گردد كه تنها داوطلباني كه مدرك كارشناسي روان‌شناسي (كليه گرايش‌‌ها) را داشته باشند، مي‌توانند در اين آزمون شركت كنند.

 

 

 

 

 

منابع مطالعاتي

 

- شما فقط به دروسي كه براي گرايش مورد نظرتان داراي ضريب است پاسخ مي‌دهيد و رتبة شما در گرايش مطرح است.

 

زبان تخصصي:

      -دانشگاه سراسري و آزاد:

         1- خلاصه‌هاي هيلگارد از كتاب متن اصلي هيلگارد- زمينه‌ي روان‌شناسي

         2-  Reading in psychology- kianoosh hashemian.samt pub

         3-  متون تخصصي روان‌شناسي و علوم تربيتي دكتر خلعت‌بري- گل‌پرور

علم النفس:

      - دانشگاه سراسري:

         1- علم‌النفس از ديدگاه دانشمندان اسلامي- دكتر احدي و بني جمالي، انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي

         2- روان‌شناسي شخصيت از ديدگاه اسلامي- علي اصغر احمدي، انتشارات اميركبير

         3- درسنامه‌ي نظريات جديد علم‌النفس- دكتر خلعت‌بري، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

       -دانشگاه آزاد:

           علم‌النفس از ديدگاه دانشمندان اسلامي- دكتر احدي و بني جمالي، انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي

           علم‌النفس دكتر كيانوش هاشميان انتشارات دانشگاه پيام نور

آمار و روش تحقيق:

       -دانشگاه سراسري:

          1- احتمالات و آمار كاربردي- دكتر دلاور- انتشارات رشد

          2-  مباني نظري و عملي پژوهش- دكتر دلاور- انتشارات رشد يا روش تحقيق در روان‌شناسي و علوم تربيتي دكتر دلاور- نشر ويرايش

         3- روش تحقيق در علوم رفتاري- دكتر سرمد، بازرگان و حجازي-  انتشارات آگاه

       -دانشگاه آزاد:

         1- روش‌هاي آماري در علوم رفتاري- دكتر حسن پاشا شريفي و دكتر جعفر نجفي زند. انتشارات سخن

        2- روش‌هاي تحقيق در علوم رفتاري- دكتر حسن پاشا شريفي و نسترن شريفي- انتشارات سخن

 

منابع تكميلي:

         روش تحقيق در علوم رفتاري- رمضان حسن

نكته: مباني آمار و روش تحقيق در تمامي كتاب‌ها يكسان است و در صورتي كه فرصت چنداني نداريد مطالعه ي ساير منابع در دسترس مي‌تواند تا حد زيادي به شما كمك نمايد.

روان‌شناسي مرضي و كودكان استثنائي:

      -دانشگاه سراسري:

        1- روان‌شناسي مرضي تحولي- دكتر دادستان- جلد 1 و 2 و 3 - انتشارات سمت

        2- روان‌شناسي نابهنجاري- روزنهان و سليگمن- ترجمه سيد محمدي- جلد 1 و 2 -  انتشارات ساوالان و ارسباران.

        3- روان‌شناسي و آموزش كودكان استثنايي. دكتر سيف نراقي و نادري- انتشارات ارسباران

        4- بهداشت رواني و عقب‌ماندگي ذهني- دكتر احدي و بني جمالي- نشرني

 

 

 

 

 

      -دانشگاه آزاد:

        1- آسيب‌شناسي رواني- دكتر آزاد- جلد 1 و 2

       2- روان‌شناسي نابهنجاري- روزنهان و سليگمن- ترجمه سيد محمدي- جلد 1 و 2 -  انتشارات ساوالان و ارسباران

       3- روان‌شناسي كودكان استثنايي- ميلاني فر

       4- بهداشت رواني و عقب ماندگي ذهني - دكتر احدي و بني جمالي- نشرني

نكته: در درس روان‌شناسي مرضي، طبقه‌بندي اختلالات و ويژگي‌ها بر مبناي طبقه‌بندي تشخيصي DSMIVTR است و استفاده از منابع براي آشنايي با سيستم طبقه بندي كافي است.

منابع تكميلي:

         1-خلاصه روان‌پزشكي كاپلان (3 جلد)- انتشارات شهرآب يا ارجمند

        2-روان‌شناسي مرضي- ساراسون- ترجمه‌ي دكتر بهمن نجاريان- جلد 1و 2

       3- نظريه‌هاي مشاوره و روان درماني- دكتر شفيع‌آبادي- مركز نشر دانشگاهي

       4- نظريه‌هاي روان درماني-پروچاسكا- ترجمه سيد محمدي- انتشارات رشد

       5-روان‌شناسي مرضي ريچاردپي. هالجين، ويتبورن - ترجمه سيد محمدي- نشر روان

روان‌شناسي رشد:

      -دانشگاه سراسري:

          1-روان‌شناسي ژنتيك- دكتر منصور- انتشارات سمت

         2- روان‌شناسي رشد- برك- ترجمه ي سيد محمدي- جلد 1 و 2 نشر ارسباران

        - دانشگاه آزاد:

        1-روان‌شناسي رشد. دكتر سوسن سيف. دكتر جميله كديور و همكاران (جمعي از مولفان) انتشارات سمت

        2- روان‌شناسي رشد نوجواني و جواني- دكتر احدي و نيكچهر محسني.

        3- پيشگامان روان‌شناسي رشد- دكتر فربد فدايي

منابع تكميلي:

       1-روان‌شناسي رشد- زندن- ترجمه دكتر گنجي- انتشارات بعثت

      2- روان‌شناسي رشد نوجواني و جواني- دكتر احدي و جمهري- انتشارات ققنوس

روان‌شناسي باليني:

      - دانشگاه سراسري و آزاد

         1- روان‌شناسي باليني- فيرس- ترجمه‌ي مهرداد فيروزبخت- انتشارات رشد

        2- روان‌شناسي باليني- دكتر شاملو

        3- روان‌شناسي باليني- حميد پورشريفي- انتشارات سنجش

        4- نظريه‌هاي مشاوره و روان‌درماني- دكتر شفيع‌آبادي

       5- آزمون‌هاي رواني (در حد آشنايي با فرمت كلي آزمون‌ را از تمام كتاب‌هاي آزمون‌هاي رواني مي‌توانيد مطالعه كنيد).

روان‌شناسي عمومي:

      - دانشگاه سراسري:

         1- زمينه‌‌ي روان‌شناسي- سانتراك انتشارات رسا

         2- زمينه‌ي روان‌شناسي- اتكينسون، اتكينسون و هيلگارد- جلد 1 و 2 - انشارات رشد

      -دانشگاه آزاد:

         1- زمينه‌ي روان‌شناسي- اتكينسون، اتكينسون و هيلگارد- جلد 1 و 2- انتشارات رشد

        2-زمينه‌ي روان‌شناسي - دكتر محمد پارسا

 

 

روان‌سنجي ( سنجش و اندازه‌گيري)

     - دانشگاه سراسري

        روش‌هاي اندازه‌گيري و ارزشيابي آموزشي- دكتر سيف- انتشارات دوران

      - دانشگاه آزاد

        اصول روان‌سنجي و روان‌آزمايي- دكتر شريفي- انتشارات رشد

آزمون‌هاي هوش و استعداد

       - دانشگاه سراسري

           1- آزمون‌هاي رواني- دكتر گنجي

          2-  آزمون‌هاي رواني- دكتر بهرامي- انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي

          3- آزمون‌هاي فرافكن- دكتر بهرامي

          4- راهنماي سنجش رواني مارنات. جلد 1 و 2 . ترجمه ي دكتر شريفي- انتشارات رشد.

       - دانشگاه آزاد

           1-  نظريه‌هاي هوش و شخصيت- دكتر شريفي

           2- اصول روان‌سنجي و روان‌آزمايي- دكتر شريفي- انتشارات رشد

           3- آزمون‌هاي رواني- دكتر گنجي

روان‌شناسي فيزيولوژيك و انگيزش و هيجان:    

   -دانشگاه سراسري

        1- انگيزش و هيجان - دكتر خداپناهي انتشارات سمت

       2-  روان‌شناسي فيزيولوژيك- دكتر خداپناهي- انتشارات سمت

       3- فيزيولوژي اعصاب و غدد - دكتر روحاني- انتشارات سمت

      -دانشگاه آزاد

        1- انگيزش و هيجان. جان مارشال ريو - ترجمه‌ي سيد محمدي - نشر ويرايش

        2- مباني روان‌شناسي فيزيولوژيك. كارلسون - ترجمه‌ي مهرداد پژهان - نشر غزل

روان‌شناسي شخصيت:

      -دانشگاه آزاد:

        1- نظريه‌هاي شخصيت- شولتز- ترجمه‌ي سيد محمدي. نشر ويرايش

        2- نظريه‌هاي شخصيت- دكتر سياسي- انتشارات دانشگاه تهران

        3- نظريه‌هاي روان‌درماني پروچاسكا- ترجمه سيد محمدي- انتشارات رشد

روانپزشكي:

       -وزارت بهداشت:

         خلاصه روانپزشكي كاپلان- ترجمه‌ي دكتر پورافكاري- 3 جلد- انتشارات شهرآب (ويرايش نهم).

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 23:5  توسط حسینی ثابت | 

فيزيك

(كد: 109)

مقدمه:

رشته فيزيك يكي ديگر از شاخه‌هاي  علوم پايه است كه در كشور ما هم، امكانات ادامه تحصيل در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا براي اين رشته وجود دارد. .كساني كه در مقطع كارشناسي فيزيك تحصيل مي‌كنند و يا فارغ‌التحصيل شده‌اند تا حدي در طول دوره 4 تا 6 ساله‌ي خود به گرايش‌‌ها و كاربردهاي شاخه‌هاي مختلف آن پي مي‌برند. اما براي كساني كه در مقطع كارشناسي رشته ديگري فارغ التحصيل شده‌اند بايد متذكر شد كه‌اين رشته گرايش‌‌هاي مختلفي دارد كه از جهاتي كاملاً با هم تفاوت دارند و بهتر است قبل از اتخاذ تصميم خود، سطح اطلاعات خود را در مورد هر گرايش بالا برده تا با علم به آن، به هدف دلخواه خود نائل شوند، لازم به ذكر است رشته‌هاي  كارشناسي مورد قبول عبارتند از : كليه گرايش‌‌هاي فيزيك (دبيري - كاربردي) كليه فارغ التحصيلان علوم پايه و فني و مهندسي با اين توضيحات به بررسي گرايش‌‌هاي موجود در رشته فيزيك مي‌پردازيم:

گرايش‌‌هاي رشته فيزيك را مي‌توان به صورت زير تقسيم‌بندي كرد كه عبارتند از

حالت جامد (كه ماده چگال هم مربوط به همين گرايش است)

اتمي   و مولكولي (كه شامل زير گرايش‌هاي  پلاسما، ليزر و آماري و فتونيك مي‌شود)

 • هسته‌اي كاربردي گداخت و پلاسماي كاربردي كه جزو رشته‌هاي فيزيك مهندسي و كاربردي است.
 • ذرات بنيادي
 • نجوم
 • گرانش
 • مهندسي نانومواد

و گرايش‌‌هاي كه بعضي از دانشگاه‌‌هاي خاص در نظر گرفته‌اند كه عبارتند از :

مهندسي سيستم‌‌هاي انرژي، مهندسي الكترواپتيك (كه كاربردهاي زيادي در صنايع دفاع دارد)

فيزيك رياضي، (نظريه‌ي ميدان‌‌هاي كوانتومي، ابر رسانايي، اپتيك نظري).

دروس امتحاني گرايش فيزيك و نانوفيزيك در كنكور كارشناسي ارشد شامل: مكانيك تحليلي، الكترومغناطيس، مكانيك كوانتوم و زبان مي‌باشد كه ضرايب كليه دروس براي هر دو گرايش‌‌ يكسان است.

دروس امتحاني گرايش فوتونيك در كنكور كارشناسي ارشد شامل: فيزيك مدرن، الكترونيك، الكترومغناطيس، مكانيك كوانتوم و زبان مي‌باشد.

 


منابع مطالعاتي

مكانيك كوانتومي:

كتاب مرجع: فيزيك كوانتومي‌گاسيورويچ

كتاب پشتيبان: 1-فيزيك كوانتومي‌سلز وايدنر2- كتاب كوانتومي سُل و يدُر 3- كتاب فيزيك مدرن گاترئو ترجمه فرشيد نورعليشاهي

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading) ،-زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

زبان تخصصي:

1- چهار جلد كتاب فيزيك هاليدي (زبان اصلي)

2-scientific English for students of science

3- English for the student of physics. (Dr. E. Faghih)

4- Essential words for the Tofel

مكانيك:

الف) منابع اصلي:

- فيزيك‌هاليدي جلد اول مكانيك (نشر دانشگاهي).

- مكانيك تحليلي: سايمون. ماريون

- مكانيك تحليلي فولز.

ب) منابع كمكي:

- مكانيك تحليلي آريا.

الكترومغناطيس:

فيزيك پايه- مرجع اصلي: فيزيك‌هاليدي (جلد سوم)

كتاب پشتيبان: ديويد چنگ

الكترومغنايس- مرجع اصلي: مباني نظري الكترومغناطيس (ميلفورد).

كتاب پشتيبان:

الكترومغناطيس: نايفه و براسل.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 23:4  توسط حسینی ثابت | 

پرستاري

(كد: 114)

مقدمه

پرستاري داراي اهداف مهمي چون پيشگيري از بيماري، پيشبرد بهبودي، حفظ سلامتي و تسهيل در تطابق است. علاوه بر اين پرستار داراي نقش‌هاي آموزشي، مشاوره‌اي، پژوهشي وحمايتي و غيره نيز مي‌باشد.

در اين راستا دانشجويان كارشناسي پرستاري به منظور ارتقاء سطح دانش خود مي‌توانند در دو رشته‌ي عمده مديريت و آموزش شركت كرده و در گرايش‌هاي داخلي جراحي، كودكان و روانپرستاري بهداشت جامعه تا مقطع فوق ليسانس و در رشته آموزش تا مقطع دكترا ادامه تحصيل دهند.منابع مطالعاتي

داخلي جراحي:

پرستاري داخلي - جراحي، برونر- سودارث سال 2004 - انتشارات بشري.

كودكان

1- كودكان مارلو، ترجمه آرزومانيانس.

2- كودكان ويلي و وانگ، تأليف آرزومانيانس.

3- درس‌نامه‌كودك(1)و(2)، حامد مرتضوي، انتشارات سالمي.

4- كودكان (1)، انتشارات سنجش تكميلي  نويسنده فروزان زياني - صديقه خنجري.

بهداشت جامعه

1- پرستاري بهداشت جامعه، نويسنده: لوگان، لنكستر

2- پرستاري بهداشت جامعه، حلم سرشت، پريوش و اسماعيل دل پيشه (3 جلد) تهران چهر، 1376.

3- پرستاري بهداشت جامعه، رخشنده محمدي، نشر ني

4- مجموعه سؤالات و تست‌هاي بهداشت جامعه خاتوني

روان‌پرستاري

1- واقعي و كوشان، 2 جلد

2- روان‌پرستاري در اختلالات روان‌پزشكي ترجمه گروه متجرمين دانشگاه علوم پزشكي ايران

3- روان‌پزشكي كاپلان 2003

بهداشت مادران و نوزادان:

پرستاري بهداشت مادران و نوزادان، چاپ اول، سال 82 . ميتراذوالفقاري، احمد علي اسدي نوقابي. انتشارات بشري.

پرستاري بهداشت مادران و نوزادان، فرنوش خجسته، انتشارات گلبان.

زبان تخصصي:

1-English for students of nursing

2- ESM-1

3- ESM-2

زبان عمومي:

(سه جلد) 1- Developing Reading skills

2- Mosaic one

(دو جلد) 3- Reading and thinking in English

4 -   1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading) ،-زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 23:3  توسط حسینی ثابت | 

مهندسي عمران

(كد: 104)

مقدمه

مهندسي عمران رشته‌اي است كه درمورد ساخت كليه‌ي ابنيه فني و عمومي اعم از ساختمان، پل، تونل، سد و… به بحث مي‌پردازد. از خصوصيات اين رشته امكان كار در زمينه‌هاي مختلف اعم از پيمانكاري، دفتر فني و مشاوره، دستگاه نظارت و كارفرما مي‌باشد.

با توجه به روند رو به رشد تعداد فارغ‌التحصيلان اين رشته در مقطع كارشناسي، ضرورت تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد اين رشته در جهت كسب جايگاه‌‌هاي برتر شغلي و آشنايي عميق‌تر با دستاوردهاي جديد مهندسي عمران و در نهايت زمينه ورود به مقاطع بالاتر و حضور در عرصه‌هاي دانشگاهي مضاعف مي‌گردد. در اين رشته امكان ادامه تحصيل تا مقطع دكترا در كليه گرايش‌‌ها وجود دارد‌.

لازم‌به ذكر است كه تعداد شركت‌كنندگان در آزمون كارشناسي ارشد گرايش مهندسي عمران در دانشگاه‌‌هاي سراسري در سال‌‌هاي اخير بطور متوسط 12000 نفر مي‌باشد. در ضمن ظرفيت پذيرش در دانشگاه‌‌هاي دولتي حدود 719 نفر مي‌باشد. مجموعه مهندسي عمران شامل گرايش‌هاي زير است:

سازه، مهندسي زلزله، مكانيك خاك و پي، راه و ترابري، مهندسي آب، سازه‌هاي هيدروليكي، سازه‌هاي دريايي، برنامه‌ريزي حمل و نقل، مهندسي مديريت و ساخت، مهندسي محيط زيست، مهندسي رودخانه و مهندسي آب و فاضلاب.

مواد امتحاني

بر اساس برنامه سال گذشته آزمون سراسري، داوطلبان شركت در آزمون سراسري تنها پاسخگوي سؤالات 6 درس از دروس پايه رشته خود خواهند بود. اين دروس عبارتند از:

1- زبان عمومي و تخصصي                                                        2- رياضيات

3- مقاومت مصالح                                                                      4- تحليل سازه

5- مكانيك خاك                                                                        6- مكانيك سيالات

 

 


منابع مطالعاتي

 

مقاومت مصالح: مقاومت مصالح شهريار كشاورز حداد، مقاومت مصالح بير و جانسون، مقاومت مصالح عادلي، مقاومت مصالح پوپوف.

تحليل سازه: تحليل سازه‌ها شاپور طاحوني- تحليل سازه‌ها مجيد بديعي- تحليل سازه‌ها حجت‌الله عادلي. تحليل سازه، مجيد فتح‌آبادي. تحليل سازه دكتر كاوه.

مكانيك خاك: جلد 1 كامبيز بهنيا- اصول مهندسي ژئوتكنيك جلد 1 شاپور طاحوني- مكانيك خاك علي فاخر.

مكانيك سيالات: مكانيك سيالات شيمز- مكانيك سيالات استريتر- مكانيك سيالات سري شوم.

رياضيات: مجموعه گزينه‌هاي چهار جوابي طبقه‌بندي شده رياضي كارشناسي ارشد جلد 1 و 2 و 3 (دكتر نيكوكار).

رياضيات عمومي: توماس- آپوستل- ليتهلد.

معادلات ديفرانسيل: بويس- خليل پارياب- دكتر نيكوكار. سيمونز

توضيح: در كنكور كارشناسي ارشد دانشگاه دولتي از دروس تخصصي آزمون به عمل نمي‌آيد.

فولاد: طراحي سازه‌هاي فولادي (ايراني يا طاحوني)- طراحي ساختمان‌‌هاي فلزي ترجمة كامبيز شايان.

بتن: طراحي ساختمان‌هاي بتن آرمه شاپور طاحوني- اصول مهندسي ژئوتكنيك جلد 2 شاپور طاحوني- پي سازي علي فاخر

هيدروليك:  1- هيدروليك كانال‌هاي باز (ابريشمي) 2- Open Channel Hydraulic (V.T. CHOW) 3- Open Channel Flow  (Henderson)

هيدرولوژي: 1- اصول هيدرولوژي كاربردي (امين عليزاده) 2- هيدرولوژي مهندسي (سيمافر)

آب و فاضلاب: فاضلاب شهري جلد اول (جمع‌آوري فاضلاب) محمدتقي منزوي

طرح هندسي راه: راه‌سازي (دكتر بهبهاني) طرح هندسي راه (گرشاسب نريماني) اشتو (AASHTO) راه‌سازي (سعيد منجم)

روسازي: روسازي راه (دكتر اميرمحمد طباطبايي) MS2

حمل و نقل ترابري: مهدسي ترافيك (دكتر بهبهاني)

- The practice of Transportation Engineering

- Urban Transportation Planning

- Computational Procedure for Analysis

توضيح: كتب و مراجع بالا به عنوان پيشنهاد ارائه مي‌گردد و هيچ دليلي براي كفايت يك يا چند مورد از آنها براي آزمون دانشگاه‌‌ها وجود دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 23:2  توسط حسینی ثابت | 

علوم سياسي و روابط بين‌الملل

(كد: 119)

مقدمه:

مجموعه علوم سياسي و روابط بين الملل يكي از مهمترين رشته‌هاي علوم انساني است. فيلسوفان بزرگي نظير ارسطو كه او را پدر علم سياست ناميده‌اند معتقد بودند كه علم سياست ملكه تمام علوم است. رشته علوم سياسي در ايران از قدمت زيادي برخوردار است. براي اولين بار آموزش علم سياست در ايران با تأسيس مدرسه عالي علوم سياسي در سال 1278 شمسي آغاز شد. در طول زمان اين رشته از گسترش كيفي و كمي‌ زيادي برخوردار گرديد و اكنون هم در دانشگاه‌‌هاي متعددي تدريس مي‌شود كه در ادامه اسامي‌شهرها و دانشگاه‌‌هاي مربوطه و گرايش‌‌هاي موجود در جدول جداگانه‌اي خواهد آمد.

علاوه بر فارغ التحصيلان رشته علوم سياسي فارغ التحصيلان ساير رشته‌هاي علوم انساني، پايه، پزشكي، فني و مهندسي … هم مي‌توانند در آزمون كارشناسي ارشد اين رشته شركت كنند دانشجوياني كه مراحل تحصيل در كارشناسي ارشد را به اتمام مي‌رسانند مي‌توانند در دانشگاه‌‌ها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و آزاد، وزارتخانه‌هاي خارجه، كشور و غيره، مركز پژوهش‌‌هاي سياسي نهادها و مؤسسات دولتي و غير دولتي، دايرة المعارف‌‌ها، مطبوعات و … مشغول كار شوند.

دوران تحصيل در رشته علوم سياسي و ساير گرايش‌‌هاي مربوطه دو سال است نكته مهمي‌كه بايد در مورد دانشگاه‌‌هاي محل تحصيل ذكر شود اين است كه دانشجو در صورتي كه علاقه‎مند به تحصيل در دوره دكتري مي‌باشد بايد دانشگاهي را در اولويت قرار دهد كه داراي دكتراي همان گرايش باشد از اين جهت دانشگاه‌‌هاي تهران، شهيد بهشتي و تربيت مدرس در اولويت قرار دارند از جهت دسترسي به مراكز كتابخانه‌اي و اسناد و مؤسسات پژوهشي دانشگاه‌‌هاي شهر تهران بيشتر از ساير دانشگاه‌‌ها داراي اولويت مي‌باشند. در دوره‌ي كارشناسي ارشد رشته علوم سياسي به دو گرايش مهم علوم سياسي و روابط بين الملل و چند گرايش جانبي ديگر تقسيم مي‌شود كه عبارتند از :

 1- مطالعات منطقه‌اي

2- مطالعات ايران و سياستگذاري عمومي‌

3- انديشه سياسي در اسلام

4- ديپلماسي و سازمان‌‌هاي بين المللي

 منابع مطالعاتي

 

توجه: داوطلب گرامي در صورت داشتن وقت لازم براي مطالعه بيشتر سعي كنيد بعد از هر آزمون به ترتيب شماره آزمون منابع ذيل را مطالعه كنيد.

1- مباني سياست عبدالحميد ابو الحمد، صفحه 6 تا 71- سنت و مدرنيسم صفحه 1 تا 138- نقش شوراي امنيت در نظم نوين جهاني- داوود آقايي صفحه 1 تا 74- حقوق بين‌الملل عمومي- بيگدلي صفحه 1 تا 67.

2- مباني سياست عبدالحميد ابو الحمد، صفحه 71 تا 141 ماهيت سياست گذاري خارجي حسين سيف زاده فصول 1، 2، 3- حقوق بين‌الملل عمومي بيگدلي (صفحه 67 تا 134)، نقش شوراي امنيت آقايي صفحه 4تا 149

3- مباني سياست عبدالحميد ابو الحمد 141 تا 196. ماهيت سياست گذاري خارجي فصل سوم- سنت و مدرنيسم صفحه 207 تا 273. حقوق بين‌الملل عمومي. بيگدلي صفحه 1 تا 67

5- مباني سياست عبدالحميد ابوالحمد صفحه 196 تا 275- ماهيت سياست گذاري خارجي (فصل4)- سنت و مدرنيسم صفحه 273 تا 339- حقوق بين‌الملل عمومي بيگدلي (صفحه 134 تا 286)

6- مباني سياست عبدالحميد ابوالحمد صفحه 275 تا 399- ماهيت سياستگذاري خارجي فصل 5- سنت و مدرنيسم از 339 تا 400- حقوق بين‌الملل عمومي بيگدلي از صفحه 286 تا 335

7- مباني سياست عبدالحميد ابوالحمد صفحه 339 تا 457- ماهيت سياستگذاري خارجي فصول 6 و 7- سنت و مدرنيسم از صفحه 400 تا 466. حقوق بين‌الملل عمومي بيگدلي از صفحه 335 تا 402.

8- مباني سياست ابوالحمد از صفحه 475 تا 565. ماهيت سياست گذاري خارجي فصول 8 و 9. حقوق بين‌الملل عمومي بيگدلي از صفحه 42  تا آخر كتاب

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 23:1  توسط حسینی ثابت | 

 

علوم تربيتي (1)

(كد: 117)

با توجه به‌ اين كه گروه انتخابي شما مجموعه علوم تربيتي (1) با كد رشته امتحاني 1117 مي‌باشد و اين مجموعه نيز شامل 7 گرايش مي‌باشد، لازم است به توضيحاتي در اين مورد بپردازيم‌.

مجموعه علوم تربيتي (1) شامل گرايش‌هاي  زير است :

1- علوم تربيتي ـ برنامه‌ريزي آموزشي

2- علوم تربيتي ـ برنامه‌ريزي درسي

3- تاريخ و فلسفه آموزش و پرورش « تعليم و تربيت اسلامي‌»

4- مديريت آموزشي

5- علوم تربيتي ـ آموزش بزرگسالان

6-  علوم تربيتي ـ تحقيقات آموزشي

7- علوم تربيتي ـ تكنولوژي آموزشي

گرايش‌هاي علوم تربيتي (1) بيشتر وابسته به تعليم و تربيت و آموزش بوده و در نتيجه در مؤسسات آموزشي، مراكز آموزش و پرورش و سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي كشور كاربرد فراوان دارند‌. فارغ التحصيلان كليه رشته‌ها در مقطع كارشناسي امكان شركت در آزمون كارشناسي ارشد مجموعه علوم تربيتي (1) را دارند‌.منابع مطالعاتي

 

منابع مطالعاتي دانشگاه دولتي

مديريت آموزشي: *1- مديريت عمومي دكتر علاقه ‌بند ، انتشارات: روان 2-  مقدمات مديريت آموزشي دكتر علاقه‌بند، انتشارات: بعثت *3- مباني نظري و اصول مديريت آموزشي دكتر علاقه‌بند، انتشارات: روان. *4- مديريت رفتار سازماني (كاربرد منابع انساني) ترجمه دكتر علاقه‌بند، انتشارات: اميركبير.

 5- رهبري ومديريت آموزشي دكتر سيد محمد ميركمالي، انتشارات: يسطرون.

مقدمات برنامه‌ريزي آموزشي و درسي: *1- مقدمه‌اي بر برنامه‌ريزي آموزشي و درسي دكتر علي تقي‌پورظهير، انتشارات: آگاه.*2-مباني برنامه‌ريزي آموزشي دكتر يحيي فيوضات، انتشارات: ويرايش *3- مباني برنامه‌ريزي آموزشي برنامه‌ريزي درسي مدارس، ترجمه دكتر فريده مشايخ (الف،لوي)، انتشارات: مدرسه.4- چند مبحث اساسي در برنامه‌ريزي درسي، دكتر علي شريعتمداري، انتشارات: سمت. 5- ديدگاه‌هاي نو در برنامه‌ريزي آموزشي دكتر فريده مشايخ، انتشارات: سمت*6- فرآيند برنامه‌ريزي آموزشي نوشته گروه مشاوران يونسكو ترجمه فريده مشايخ، انتشارات: مدرسه.

اصول و فلسفه تعليم و تربيت :* 1 ـ اصول و فلسفه تعليم و تربيت دكتر علي شريعتمداري ، انتشارات : امير كبير.*2 ـ نگاهي به فلسفه آموزش و پرورش دكتر نقيب‌زاده، انتشارات : آگاه. 3 ـ فلسفه آموزش و پرورش علي اكبر شعاري نژاد ، انتشارات : امير كبير. 4 ـ آشنايي با فلسفه آموزش و پرورش ترجمه دكتر فريدون بازرگان (نلر) ، انتشارات : سمت.

روش‌‌ها و فنون تدريس: *1 ـ مهارت‌هاي آموزشي و پرورشي(روش‌‌هاو فنون تدريس)، حسن شعباني ، انتشارات: سمت. 2 ـ  كليات روش‌‌ها و فنون تدريس همراه با الگوهاي جديد تدريس. ترجمه و تاليف امان‌الله صفوي ، انتشارات: معاصر. *3 ـ الگوهاي جديد تدريس (2000)ترجمه دكتر محمدرضا بهرنگي(بروس جويس، مارشاويل)، انتشارات : كمال تربيت.

روان شناسي تربيتي: *1 ـ روان‌شناسي پرورشي دكتر علي‌اكبر سيف، انتشارات : دوران. 2 ـ مقدمه‌اي بر نظريه‌هاي يادگيري السون و هرگنهان ترجمه علي اكبر سيف ، انتشارات: ويرايش. 3- اختلالات رفتاري كودكان و اصلاح آن دكتر سيف نراقي و نادري

نظارت و راهنمايي: *1 ـ نظارت و راهنمايي تعليماتي، دكتر نيكنامي‌، انتشارات: سمت. *2 ـ مديريت و رهبري آموزشي، نوشته كيمبل وايلز، انتشارات: مركز آموزش مديريت دولتي 3- نظارت در مديريت (راهنماي تعليماتي و بهبود اجراي برنامه‌ريزي آموزشي و درسي) ترجمه دكتر محمدرضا بهرنگي (جان وايلز و جوزف باندي) (2000)، انتشارات: كمال تربيت. نظارت و راهنمايي تعليماتي: كيت اچسون و دامين گال، انتشارات: كمال تربيت، ترجمه دكتر محمد رضا بهرنگي

تكنولوژي آموزشي: *1 ـ مقدمات تكنولوژي آموزشي، دكتر احديان، انتشارات : بشري. *2 ـ  مباني نظري تكنولوژي آموزشي، دكتر‌هاشم فردانش، انتشارات : سمت. 3 ـ  مقدمات تكنولوژي آموزشي، خديجه علي آبادي ، انتشارات : پيام نور.

تعليم و تربيت اسلامي: *1 ـ اصول تعليم و تربيت اسلامي، دكتر علي شريعتمداري ، انتشارات : اميركبير. *2 ـ تعليم و تربيت اسلامي، دكتر علي شريعتمداري انتشارات: دانشگاه تهران. 3 ـ مباني تعليم و تربيت اسلامي، ‌دكتر سيدعلي اكبرحسيني ، انتشارات : فرهنگ اسلامي.

آمار و روش تحقيق: *1 ـ احتمالات  و آمار كاربردي دكتر علي دلاور،  انتشارات :رشد *2 ـ روش تحقيق در روانشناسي و علوم تربيتي  دكتر علي دلاور ، انتشارات : ويرايش. *3 ـروش‌هاي آماري در علوم رفتاري رمضان حسن‌زاده  4- روش‌هاي آماري در علوم رفتاري دكتر حسن پاشا شريفي و دكتر جعفر نجفي زند، انتشارات: رشد 5- روش‌هاي تحقيق در علوم رفتاري دكتر حسن پاشا شريفي و نسترن شريفي، انتشارات: سخن.

سنجش و اندازه‌‌گيري: 1 ـ اصول روان‌سنجي وروان آزمايي دكتر حسن پاشا شريفي ، انتشارات : رشد.*2 ـ روش‌‌هاي اندازه گيري و ارزشيابي آموزشي دكتر علي اكبر سيف،  انتشارات : دوران. *3 ـ اندازه گيري‌هاي  رواني و تربيتي و فن تهيه تست دكترحيدر علي هومن ، انتشارات :پارسا.

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading)

 

زبان تخصصي:

1- English for students of Educational Administration DR.Mansur kosha (SAMT).

2- English for students of Educational Technology DR.Mansur kosha (SAMT).

3- Reading in psychology Dr.kianoosh Hashemian(SAMT)

منابع مطالعاتي دانشگاه آزاد اسلامي

مديريت آموزشي : *1 ـ مديريت آموزشي و آموزشگاهي دكتر محمدرضا بهرنگي ، انتشارات : كمال تربيت.* 2 ـ سازمان‌‌ها (سيستم‌هاي حقوقي (خردگرا)، حقيقي (طبيعي) و باز)، (دبليو، ريچارد اسكات) ترجمه دكتر محمدرضا بهرنگي، انتشارات: كمال تربيت.

مقدمات برنامه‌ريزي آموزشي و درسي: *1 ـ  مقدمه‌اي بر برنامه‌ريزي آموزشي و درسي دكترعلي تقي پور، انتشارات: آگاه.*2 ـ مباني برنامه‌ريزي آموزشي، دكتر يحيي فيوضات، انتشارات: ويرايش. *3 ـ مباني برنامه‌ريزي آموزشي برنامه‌ريزي درسي مدارس، ترجمه دكتر فريده مشايخ (الف.لوي)،، انتتشارات مدرسه. 4ـ چند مبحث اساسي در برنامه‌ريزي درسي، دكتر علي شريعتمداري، انتشارات: سمت. 5 ـ ديدگاه‌هاي  نو در برنامه‌ريزي آموزشي، دكتر فريده مشايخ ، انتشارات: سمت. *6 ـ فرايند برنامه‌ريزي آموزشي، نوشته گروه مشاوران يونسكو. ترجمه فريده مشايخ، انتشارات: مدرسه

اصول و فلسفه تعليم و تربيت: 1 ـ اصول و فلسفه تعليم و تربيت دكتر علي شريعتمداري، انتشارات : امير كبير.2 ـ نگاهي به فلسفه آموزش و پرورش دكتر نقيب زاده، انتشارات : آگاه.

روش‌‌ها و فنون تدريس: *1 ـ الگوهاي جديد تدريس (بروس جويس، مارشا ويل)ترجمه دكتر محمد رضا بهرنگي (2000)، انتشارات : كمال تربيت.

روان شناسي تربيتي: *1 ـ روان‌شناسي پرورشي دكتر علي‌اكبر سيف، انتشارات : دوران. 2 ـ مقدمه‌اي بر نظريه‌هاي يادگيري السون و هرگنهان ترجمه علي اكبر سيف،  انتشارات: ويرايش. 3- اختلالات رفتاري كودكان و اصلاح آن دكتر سيف نراقي و نادري

نظارت و راهنمايي: *1 ـ نظارت در مديريت (راهنماي تعليماتي و بهبود اجراي برنامه‌ريزي آموزشي و درسي)، (جان وايلز و جوزف باندي) ترجمه دكتر محمد رضا بهرنگي، انتشارات : كمال تربيت. *2 ـ نظارت و راهنمايي تعليماتي (كاربرد فنون كلينيكي در نظارت، راهنمايي، كارورزي و آموزش‌‌هاي پيش و ضمن خدمت معلم)، (كيت اچسون و دامين گال) ترجمه دكتر محمد رضا بهرنگي، انتشارات : كمال تربيت.

تكنولوژي آموزشي: *1 ـ مقدمات تكنولوژي آموزشي، دكتر احديان ، انتشارات : بشري. *2 ـ  مباني نظري تكنولوژي آموزشي، دكتر‌هاشم فردانش ، انتشارات : سمت. 3 ـ  مقدمات تكنولوژي آموزشي، خديجه علي آبادي ، انتشارات : پيام نور.

تعليم و تربيت اسلامي: *1 ـ اصول تعليم و تربيت اسلامي، دكتر علي شريعتمداري ، انتشارات : اميركبير. *2 ـ تعليم و تربيت اسلامي، دكتر علي شريعتمداري، انتشارات : دانشگاه تهران. 3 ـ مباني تعليم و تربيت اسلامي، ‌دكتر سيدعلي اكبرحسيني، انتشارات : فرهنگ اسلامي.

 

آمار و روش تحقيق: *1 ـ روش‌‌هاي آماري در علوم رفتاري دكتر حسن پاشا شريفي ودكتر جعفر  نجفي زند، انتشارات : سخن.*2 ـ روش‌‌هاي تحقيق در علوم رفتاري دكتر حسن پاشا شريفي و نسترن شريفي، انتشارات : سخن. *3 ـ روش‌هاي آماري در علوم رفتاري رمضان حسن زاده 4 ـاحتمالات و آمار كاربردي دكتر علي دلاور، انتشارات: رشد.5- روش تحقيق در روانشناسي و علوم تربيتي  دكتر علي دلاور، انتشارات : ويرايش.

سنجش و اندازه‌‌گيري: 1 ـ اصول روان‌سنجي وروان آزمايي دكتر حسن پاشا شريفي ، انتشارات : رشد.2 ـ اندازه گيري‌هاي رواني و تربيتي و فن تهيه تست دكترحيدر علي هومن، انتشارات: پارسا.

زبان عمومي: زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.

زبان تخصصي:

1- English for students of Educational Administration DR.Mansur kosha (SAMT).

2- English for students of Educational Technology DR.Mansur kosha (SAMT).

3- Reading in psychology Dr.kianoosh Hashemian(SAMT)

 

لازم به ذكر است منابع مطالعاتي كه با علامت ستاره مشخص شده‌اند از اهميت بيشتري برخوردار مي‌باشند و در اولويت قرار دارند.

 

علوم تربيتي (2)

(كد: 118)

مقدمه

مجموعه علوم تربيتي(2) شاخه‌اي از گروه علوم انساني است كه كليه فارغ التحصيلان دوره كارشناسي بدون توجه به نوع مدرك تحصيلي مي‌توانند در آزمون ورودي كارشناسي ارشد اين رشته شركت نمايند‌. با توجه به رشد فارغ التحصيلان در مقطع كارشناسي، ضرورت تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد و ارتقاء به مراتب بالاتر علمي‌احساس مي‌شود. بديهي است كه ‌اين امر راهي خواهد بود براي دستيابي به دستاوردهاي عميق  تر‌علمي‌و ارتقاء و بينش انسان‌.

مجموعه علوم تربيتي (2) داراي ويژگي‌‌هاي خاص و گسترده‌اي مي‌باشد از جمله مطالعه كودكان سر آمد و عقب مانده عملكرد‌ها رفتـارهاي اجتماعي نحوه آموزش و تدريس و مسائل تحصيلي، ازدواج، شغلي و.. را مـورد مـطالعه قـرار مي‌دهد‌. در ضمن امكان تحصيل تا مقطع دكترا در داخل كشور نيز ميسر مي‌باشد ‌.

امتحان اين رشته يك مرحله‌اي و تستي مي‌باشد و درهنگام اعلام نتايج سه برابر ظرفيت آن اعلام مي‌گردد. دانشجويان رشته‌هاي زير مجموعه علوم تربيتي 2 پس از فارغ التحصيل شدن مي‌توانند بعنوان مشاور تحصيلي، شغلي و خانواده و …  و يا در مهدكودك‌‌ها، مراكز بهزيستي مشغول به كار شوند و يا در صورت تمايل اقدام به اخذ مجوز مراكز مشاوره، مهد كودك و بهزيستي نمايند‌.

مجموعه علوم تربيتي (2) وابسته به شاخه علوم انساني شامل 4 گرايش زير مي‌باشد:

1- روان‌شناسي و آموزش كودكان استثنائي

2- روان‌شناسي تربيتي

3- مشاوره

4 ـ مشاوره و راهنمايي

آموزش و پرورش كودكان استثنايي به مطالعه كودكاني مي‌پردازد كه برخلاف اكثريت افراد همسن خود در شرايط عادي قادر به سازگاري با محيط نباشند و از نظر فكري،  جسماني، رفتاري، عاطفي با همسالان خود فرق داشته و احتياج به روش‎هاي خاص تربيتي و آموزشـي و درمـاني  داشته باشند‌.دركل اين رشته به مـطالعه كودكان سرآمـد و عقب مانـده مي‌پردازد‌.

روان شناسي تربيتي شاخه‌اي از علم روان شناسي است كه هدف آن كمك به پرورشكاران در برخورد درست با مسائل پرورشي است‌،روان شناسي پرورشي عمدتاً به مطالعه ويژگي‌هاي  يادگيرندگان،  ‌يادگيري و آموزش مي‌پردازد‌.

مشاوره رشته‌اي است كه در آن به تربيت مشاورين مي‌پردازد؛ مشاوريني كه با مشكلات و مسائل خفيف رواني سر و كار دارند مسائلي چون، مسائل تحصيلي، ‌شغلي، ازدواج .......


منابع مطالعاتي

 

آموزش و پرورش استثنايي:

منابع اصلي: روان شناسي و آموزش كودكان استثنايي دكتر  مريم  سيف نراقي و عزت اله  نادري،  اختلالات رفتاري كودكان دكتر مريم سيف نراقي و دكتر عزت ا.. نادري ، نارسائي‌‌هاي ويژه يادگيري دكتر مريم سيف نراقي و عزت ا.. نادري، روانشناسي كودكان استثنايي ميلاني‌‌فر.

منابع تكميلي:  بهداشت رواني‌ و عقب‌ماندگي ذهني احدي و بني‌جمالي، روان‌شناسي كودكان عقب مانده ذهني و روش‌هاي آموزش آنها، سيف نراقي و نادري.

 

روان‌شناسي كودكان استثنايي:

منابع اصلي: بهداشت رواني وعقب‌ماندگي ذهني دكتر احدي،  مجموعه كتاب‌‌هاي دكتر سيف نراقي و نادري.

منابع تكميلي: كودك عقب مانده ذهني كافمن ترجمه فرهاد ماهر.

 

روان‌شناسي تربيتي:

منابع اصلي: روان‌شناسي پرورشي دكتر علي‌اكبر سيف.

منابع تكميلي: اختلالات رفتاري كودكان و نوجوانان و روش‌‌هاي اصلاح آن مريم سيف نراقي و عزت الله نادري، نارسايي‌هاي ويژه يادگيري مريم سيف نراقي و عزت الله نادري،  مقدمه‌اي بر نظريه‌هاي يادگيري هرگنهان و السون ترجمه دكتر سيف.

 

سنجش و اندازه‌گيري:

منابع اصلي: ارزشيابي تحصيلي دكتر علي اكبر سيف، مقدمه‌اي بر نظريه‌هاي روان‌سنجي دكتر حمزه‌گنجي و مهرداد ثابت نشر ساوالان

منابع تكميلي: تحليلي بر سنجش و اندازه‌گيري ، مريم سيف نراقي و عزت‌ا.... نادري، اصول روان‌سنجي دكتر شريفي

 

آمار و روش تحقيق:

منابع اصلي: احتمالات و آمار كاربردي- دكتر دلاور- انتشارات رشد، مباني نظري و عملي پژوهش- دكتر دلاور- انتشارات رشد يا روش تحقيق در روان‌شناسي و علوم تربيتي دكتر دلاور- نشر ويرايش، روش تحقيق در علوم رفتاري- دكتر سرمد، بازرگان و حجازي-  انتشارات آگاه 

منابع تكميلي: روش‌هاي آماري در علوم رفتاري- دكتر حسن پاشا شريفي و دكتر جعفر نجفي زند. انتشارات سخن، روش‌هاي تحقيق در علوم رفتاري- دكتر حسن پاشا شريفي و نسترن شريفي- انتشارات سخن، روش تحقيق در علوم رفتاري- رمضان حسن زاده

نكته: مباني آمار و روش تحقيق در تمامي كتاب‌ها يكسان است و در صورتي كه فرصت چنداني نداريد مطالعه ي ساير منابع در دسترس مي‌تواند تا حد زيادي به شما كمك نمايد.

 

روان‌شناسي شخصيت:

         نظريه‌هاي شخصيت- شولتز- ترجمه‌ي سيد محمدي- نشر ويرايش

         نظريه‌هاي شخصيت- دكتر سياسي- انتشارات دانشگاه تهران

         نظريه‌هاي روان‌درماني پروچاسكا- ترجمه سيد محمدي- انتشارات رشد

 

اصول و فنون راهنمايي در مشاوره:

منابع اصلي: فنون و روش‌هاي مشاوره (دكتر شفيع‌آبادي)، مشاوره شغلي و حرفه‌اي (دكتر شفيع‌آبادي)، تكنيك‌هاي خرد در مصاحبه مشاوره‌اي. ديويد گلدارد، ترجمه سيمين حسينيان.

منابع تكميلي: اصول راهنمايي و مشاوره سيد احمد احمدي. منبع دانشگاه آزاد: اصول راهنمايي و مشاوره حسيني بيرجندي اصول و فنون مشاوره در آموزش و پرورش يوسف اردبيلي.

 

نظريه‌هاي مشاوره و روان‌درماني:

منابع اصلي: نظريه روان درماني دكتر شفيع‌آبادي و دكتر ناصري، نظريه‌هاي مشاوره لوئيس شيلينگ ترجمه خديجه آرين.

منابع تكميلي: نظريه‌هاي مشاوره و روان درماني حوريه بانو رحيميان، نظريه‌هاي روان‌درماني پروچاسكا ترجمه سيد محمدي

مقدمات مشاوره و راهنمايي:

منابع اصلي: مقدمات راهنمايي و مشاوره دكتر شفيع‌آبادي (انتشارات پيام‌نور)، پويايي گروه و مشاوره گروهي دكتر شفيع‌آبادي،  مشاوره تحصيلي و شغلي دكتر شفيع‌آبادي.

منابع تكميلي: خانواده درماني مينو چين ترجمه دكتر ثنايي، خانواده درماني دكتر تبريزي

 

كاربرد آزمون‌ها

       منابع اصلي:

           آزمون‌هاي رواني- دكتر بهرامي- انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي

          آزمون‌هاي فرافكن- دكتر بهرامي

           راهنماي سنجش رواني مارنات. جلد 1 و 2 . ترجمه ي دكتر شريفي- انتشارات رشد.

       منابع تكميلي:

           نظريه‌هاي هوش و شخصيت- دكتر شريفي

           اصول روان‌سنجي و روان‌آزمايي- دكتر شريفي- انتشارات رشد

           آزمون‌هاي رواني- دكتر گنجي

 

روان‌شناسي رشد:

منابع اصلي: روان‌شناسي ژنتيك- دكتر منصور- انتشارات سمت، روان‌شناسي رشد- برك- ترجمه ي سيد محمدي- جلد 1 و 2– نشر ارسباران، روانشناسي رشد احدي و بني جمالي

منابع تكميلي: روان‌شناسي رشد. دكتر سوسن سيف. دكتر جميله كديور و همكاران (جمعي از مولفان) انتشارات سمت

روان‌شناسي رشد نوجواني و جواني- دكتر احدي و نيكچهر محسني، پيشگامان روان‌شناسي رشد- دكتر فربد فدايي، روان‌شناسي رشد- زندن- ترجمه دكتر گنجي- انتشارات بعثت، روان‌شناسي نوجواني و جواني- دكتر احدي و جمهري- انتشارات ققنوس

 

روان‌شناسي عمومي:

      منابع اصلي: زمينه‌‌ي روان‌شناسي- سانتراك انتشارات رسا، زمينه‌ي روان‌شناسي- اتكينسون، اتكينسون و هيلگارد، جلد 1 و 2 . انشارات رشد

      منابع تكميلي: زمينه‌ي روان‌شناسي دكتر محمد پارسا

 

زبان تخصصي:

         انتشارات سمت 1- English for students of educational technology. Mansur Koosha

انتشارات سمت  2- English For students of  educational administration - Mansur Koosha

انتشارات سمت 3- Reading in psychology . kianoosh Hashemian.

 

زبان عمومي:  1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading) ،-زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

 


 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:53  توسط حسینی ثابت | 

مجموعه علوم اجتماعي

(كد: 120)

مجموعه علوم اجتماعي شامل 11 رشته و گرايش: جامعه شناسي، مردم شناسي، جمعيت شناسي، مطالعات توسعه (در دو گرايش مديريت توسعه، توسعه اجتماعي)، مطالعات فرهنگي، پژوهش علوم اجتماعي، رفاه و برنامه‌ريزي اجتماعي، جامعه شناسي انقلاب و مجموعه مطالعات زنان در 3 گرايش زن در اسلام، تاريخ زن و زن در خانواده مي‌باشد.

اقبال به علوم اجتماعي در سال‌‌هاي اخير چه در ميان روشنفكران و چه از سوي دولت همواره افزايش يافته است. شايد وضعيت دانش‌ اجتماعي در ايران در وضعيت مشابه با كمتر از دويست سال پيش در اروپا، زادگاه علوم اجتماعي قرار دارد. دوره‌اي كه جامعه اروپايي شاهد پديد آمدن مدرنيته و دگرگوني‌‌هاي گسترده در ارزش‌‌ها باورها و هنجارهاي اجتماعي بود. نهادها و سازمان‌‌هاي اجتماعي جديدي پديد مي‌آمدند و نهادهاي قديمي‌ يا از ميان رفته يا با دگرگوني در كاركردها روبرو مي‌شدند. در اين ميان دانش اجتماعي وظيفه تبيين اين تحولات اجتماعي را بر عهده داشته است در واقع دو پرسش اساسي جامعه‌شناسي همواره‌ اين بوده است كه نخست چگونه در جامعه نظم برقرار مي‌شود و دوم چرا و چگونه جامعه تغيير مي‌كند؟

از اين رو علوم اجتماعي به بررسي روابط اجتماعي، سازمان‌‌ها، گروه‌‌ها، نهادها و رابطة متقابل ميان ساختارهاي اجتماعي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي مي‌پردازد. در ايران عموماً منظور از علوم اجتماعي رشته‌هايي چون جامعه‌شناسي، مردم‌شناسي، جمعيت‌شناسي و.. است. ولي در كاربرد بين‌المللي كليه دانش‌‌هاي مربوط به انسان اجتماعي همچون اقتصاد، جامعه‌شناسي، سياست، ارتباطات، روان‌شناسي، حقوق و... را شامل مي‌گردد.

تفكر جامعه‌شناسانه به بيان «آنتوني گيدنز» بيش از هر چيز به خودشناسي كمك مي‌كند كه به نوبه خود مي‌تواند به شناخت بهتر ما از دنياي روابط اجتماعي ياري كند. مطالعه جامعه‌شناسي تا آنجا كه با انديشه جزمي‌مبارزه مي‌كند،  درك تنوع فرهنگي را مي‌آموزد، بينش عملكرد نهادهاي اجتماعي را براي ما فراهم مي‌سازد و امكانات آزادي انسان را افزايش مي‌دهد.

زمينه شغلي:

 انجام پژوهش‌‌ها و پروژه‌هاي تحقيقاتي يكي از زمينه‌هاي كاري در علوم اجتماعي است كه در ساليان اخير گسترش بسياري يافته است. ديگر زمينه كاري رو به گسترش استخدام در موسسات پژوهشي است. فعاليت در محيط‌هاي آموزشي از دبيرستان تا دانشگاه نيز از جمله زمينه‌هاي شغلي قديمي‌اين رشته‌هاست.

توصيه به داوطلبان با زمينه‌هاي تحصيلي ديگر:

بيش از 50 درصد داوطلبان داراي زمينه‌هاي تحصيلي ديگر در مقطع كارشناسي مي‌باشند. اين دسته از داوطلبان نياز به مشورت‌‌هاي دقيق‌تر و همچنين برنامه‌هاي زمانبندي متفاوتي دارد تا از نقاط قوت و كمبود خود مطلع شوند. در سال‌‌هاي گذشته برخي از اين داوطلبان كه از مشورت‌‌هاي ويژه خود به خوبي بهره برده‌اند توانسته‌اند رتبه‌هاي تك رقمي‌نيز به دست آوردند.

ظرفيت و اولويت دانشكده‌هاي علوم اجتماعي:

افزون بر 10 هزار نفر در آزمون كارشناسي ارشد در رشته‌هاي علوم اجتماعي شركت مي‌كنند كه حدود 200 نفر از ايشان در دانشگاه‌هاي دولتي و  حدود 170 نفر در دانشگاه آزاد پذيرش مي‌شوند. دانشگاه پيام نور نيز شماري از داوطلبان را جذب مي‌نمايد.

دانشگاه‌هاي دولتي كه در مقطع كارشناسي ارشد دانشجو مي‌پذيرند به ترتيب عبارتند از: دانشگاه تهران، علامه طباطبايي، تربيت مدرس، شهيد بهشتي، الزهرا (ويژه خواهران)، تربيت معلم، شيراز، اصفهان، تبريز، فردوسي مشهد، گيلان، اهواز، همدان و كرمان، ‌كه از اين ميان دانشگاه‌‌هاي تهران، علامه طباطبايي، تربيت مدرس، اصفهان، فردوسي مشهد و شيراز در مقطع دكترا نيز دانشجو مي‌پذيرند.

مجموعه علوم اجتماعي شامل 6 رشته: جامعه شناسي، مردم شناسي، جمعيت شناسي، مطالعات توسعه (با دو گرايش توسعه اجتماعي و مديريت توسعه)، برنامه‌ريزي و رفاه اجتماعي و مطالعات فرهنگي مي‌باشد كه ظرفيت پذيرش هر يك از آنها به تفكيك در صفحه ذيل آمده است.

ظرفيت پذيرش گرايش‌هاي اين رشته در دانشگاه‌هاي دولتي شبانه و روزانه تحصيلات تكميلي دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته به شرح جدول ذيل است:

 

مطالعات زنان

با پديداري مدرنيته و گسترش روز افزون آن خواه در لايه‌هاي مختلف زندگي و خواه در گستره‌هاي وسيع جغرافيايي، شيوه‌هاي توليد اجتماعي آنچنان متحول شد كه دهه به دهه از اهميت توان بدني كاسته شد و همچنين نياز جامعه به بازار گسترده‌تر و نيروي كار بيشتر، نياز به زن اجتماعي را گسترش داد. از سوي ديگر به موازات چنين تحولات عيني، انديشه و تفكر بشر نسبت به نقش و جايگاه زنان نيز متحول شد ضعيفه‌هاي خانه‌نشين پيشين اگر نه جايگاهي چون مردان ليكن نزديك‌تر به ايشان يافتند و حداقل به لحاظ قانوني در اكثريت كشور‌ها جايگاهي برابر با مردان بدست آوردند.

 پديده حضور و مشاركت اجتماعي زن را نه يكسان تبيين كرده اند و نه درباره پيامد‌هاي آن يكسان داوري كرده‌اند ليكن تنوع اين انديشه‌ها و جدال چند دهه‌اي اين انديشه‌ها حاكي از شدت تاثيرگذاري اين تحول اجتماعي در ابعاد گوناگون اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي است. از اين رو رشته مطالعات زنان از ربع قرن پيش در دانشگاه‌هاي دنيا بنيانگذاري شد رشته‌اي كه بنا به ابعاد گوناگون آن ماهيتي بين رشته‌اي دارد. جامعه شناسي، روان‌شناسي، حقوق، علوم سياسي، اقتصاد و ... هركدام منظري به پديده‌ي حضور اجتماعي روز افزون زن مي‌گشايند ضمن آنكه در هر كدام از اين چشم انداز‌ها رويكردهاي نظري مختلف تبيين‌‌ها و تحليل‌‌هاي ويژه خود را ارائه مي‌دهند اين تنوع و گوناگوني ذاتي انسان و دانش انساني است.

دانش‌آموختگان اين رشته بيشتر در سازمان‌هاي زنان و مراكز مشاوره زنان مانند نهاد رياست جمهوري، وزارت كشور، سازمان محيط زيست، دانشگاهها، آموزش و پرورش، بهزيستي و غيره شاغل مي‎‎‎‎شوند.

 

منابع مطالعاتي

زبان تخصصي:

1 ـ جامعه شناسي .انتشارات سمت نوشته محمد حسين كشاورز ترجمه سعيد اسلامي ـ  شيوا شكاري انتشارات فروزش. 2 ـ مطالعه متون تخصصي علوم اجتماعي 1 (دانشگاه پيام نور) ترجمه سعيد اسلامي ـ شيوا شكاري انتشارات فروزش. 3 ـ مطالعه متون تخصصي علوم اجتماعي 2 (دانشگاه پيام نور). ترجمه سعيد اسلامي ـ شيوا شكاري انتشارات فروزش. 4 ـ مفاهيم واصطلاحات تخصصي علوم اجتماعي (واژگان  آخر كتاب جامعه شناسي گيدنز). ترجمه منوچهر صبوري . نشر ني. 5 ـ مفاهيم و اصطلاحات تخصصي علوم اجتماعي (واژگان  و اصطلاحات هورتن)

منابع روش تحقيق  :

1 ـ فرامرز رفيع پور كند و كاوها  و پنداشتهها نشر  انتشار. 2 ـ ساروخاني، باقر روشهاي تحقيق در علوم اجتماعي جلد(1). 3 ـ ببي، ارل،  روشهاي تحقيق در علوم اجتماعي ترجمه رضا فاضل جلد اول. 4 ـ كيوي ريمون و كامپنهود  لواك روشهاي تحقيق در علوم اجتماعي ترجمه نيك گهر نشر فرهنگ معاصر. 5 ـ قاضي طباطبايي محمود تكنيكهاي خاص تحقيق، انتشارات دانشگاه پيام نور. 6 ـ مقالات فرامرز رفيع پور در مورد روش و مشاهده و تحليل محتوا در مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه شهيد بهشتي. 7 ـ منصورفر كريم، روشهاي آماري در علوم اجتماعي ،انتشارات دانشگاه تهران. 8 ـ زهره سرمد، عباس بازرگان، الهه  حجازي، روش‌هاي تحقيق در علوم رفتاري.  9 ـ جزوه آمار مقدماتي براي علوم اجتماعي، مسعود چلبي دانشگاه شهيد بهشتي. 10 ـ دواس،  پيمايش در علوم اجتماعي ترجمه نايبي نشرني (فصلهاي 1 تا 3 و 8 تا 11 مهم مي‎‎‎‎باشد.).

مباني نظريه‌هاي جامعه شناسي :

1- كوئن مباني جامعه شناسي ترجمه فاضل و توسلي، انتشارات سمت. 2ـ  درآ»دي بر جامعه‌شناسي بروس كوئن ترجمه محسن ثلاثي  3- ريتزر، نظريه جامعه شناسي دردوران معاصر ترجمه ثلاثي انتشارات علمي.  4 ـ كوزر، زندگي و انديشه بزرگان جامعه شناسي، ترجمه ثلاثي انتشارات علمي. 5- جزوه خانم ممتار، انتشارات كيان فردا 6 ـ گيدنز، جامعه شناسي، ترجمه صبوري نشرني. نظريه‌هاي جامعه‌شناسي، دكتر غلامعباس توسلي، انتشارات سمت

مطالعات زنان :

1 ـ مطهري، نظام حقوق زن در اسلام، نشر صدرا. 2 ـ كاتوزيان، حقوق مدني خانواده، نشر داد گستر. 3 ـ محقق داماد، بررسي فقهي حقوق خانواده، نشر علوم اسلامي. 4 ـ مباحثي از حقوق زن تأليف حسين مهرپور 5- قوانين و مقررات مربوط به خانواده تدوين جهانگير 6) جامعه‌شناسي خانواده، ساروخاني، انتشارات سروش 7) جامعه‌شناسي زنان، ابوت و والاس، ترجمه: نجم عراقي، نشرني.

مباني روانشناسي : هيلگارد، زمينه روانشناسي جلد 1 و 2، ترجمه دكتر براهني و همكاران، انتشارات رشد و منصور سال 1385

كتاب مباني روان‌شناسي براي مجموعه علوم تربيتي و روان‌شناسي تأليف دكتر نظري انتشارات پوران پژوهش

نكته:

* داوطلبان گرامي توجه داشته باشند جزواتي كه در منبع ذكر شده‌اند جنبه تكميلي داشته و واضح است كه جزوه هيچ‌گاه به تنهايي منبع كاملي نيست.

 

 منابع مطالعاتي

زبان تخصصي:

1 ـ كشاورز محمد حسين، ترجمه اسلامي سعيد ، شكاري شيوا، جامعه شناسي. انتشارات سمت ‌ـ انتشارات فروزش. 2 ـ مطالعه متون تخصصي علوم اجتماعي 1 (دانشگاه پيام نور) ترجمه سعيد اسلامي ـ شيوا شكاري ، انتشارات فروزش. 3 ـ مطالعه متون تخصصي علوم اجتماعي 2 (دانشگاه پيام نور)  ترجمه سعيد اسلامي ‌ـ شيوا شكاري، انتشارات فروزش. 4 ـ مفاهيم واصطلاحات تخصصي علوم اجتماعي (واژگان  آخر كتاب جامعه شناسي گيدنز). ترجمه منوچهر صبوري. نشر ني.

5 ـ مفاهيم و اصطلاحات تخصصي علوم اجتماعي (واژگان  و اصطلاحات هورتن).

نظريه‌هاي جامعه شناسي :

1ـ جرج ريتزر، نظريه‌هاي  جامعه شناسي در دوران معاصر، ترجمه محسن ثلاثي، انتشارات علمي‌فرهنگي. تلفن 66460667        2ـ توسلي، نظريه‌هاي  جامعه شناسي، انتشارات سمت. تلفن 88006283     3 ـ كوزر لوئيس ، بزرگان انديشه جامعه شناسي، ترجمه ثلاثي، انشارات علمي‌فرهنگي. 4 ـآرون ريمون ، مراحل اساسي انديشه در جامعه شناسي، ترجمه باقر پرهام، نشر علمي. 5 ـ تقي آزاد ارمكي، نظريه‌هاي  جامعه شناسي، انتشارات سروش، تلفن 66404255   چاپ  1381.  6 ـ نظريه‌هاي  جامعه شناسي، دكتر محمد عبدالهي جزوه درسي دانشگاه علّامه طباطبايي. 7 ـ كرايب، يان، نظريه اجتماعي مدرن، انتشارات آگاه. 8 ـ تنهايي ابوالحسن، در آمدي بر مكاتب و نظريه‌هاي  جامعه شناسي

نكته : براي دانشگاه آزاد منابع شماره (1 و 2 و 3 و 8) ضروري مي‌باشد.

روش تحقيق در علوم اجتماعي :

1 ـرفيع پورفرامرز. كند و كاوها  و پنداشته‌ها، نشر  انتشار. 2 ـ ساروخاني  باقر، روش‌‌هاي تحقيق در علوم اجتماعي جلد(1). 3 ـ ببي، ارل، روش‌‌هاي تحقيق در علوم اجتماعي، ترجمه رضا فاضل جلد اول. 4 ـ ريمون كيوي و لواك كامپنهود. روش‌‌هاي تحقيق در علوم اجتماعي، ترجمه نيك گهر، نشر فرهنگ معاصر. 5 ـ قاضي طباطبايي محمود، تكنيك‌‌هاي خاص تحقيق، انتشارات دانشگاه پيام نور. 6 ـ مقالات رفيع پور فرامرز، در مورد روش و مشاهده و تحليل محتوا در مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه شهيد بهشتي. 7 ـ منصورفر كريم، روش‌‌هاي آماري در علوم اجتماعي، انتشارات دانشگاه تهران. 8 ـ سرمد زهره، بازرگان عباس ، حجازي الهه،  روش‌‌‌هاي تحقيق در علوم رفتاري.  9 ـ چلبي مسعود، جزوه آمار مقدماتي براي علوم اجتماعي، دانشگاه شهيد بهشتي. 10 ـ دواس، پيمايش در علوم اجتماعي، ترجمه نايبي نشرني (فصل‌هاي  1 تا 3 و 8 تا 11 مهم مي‌باشد). 11- روش‌هاي تحقيق در علوم اجتماعي چاوافرانكفورد و ديويد نچمياس، ترجمه دكتر لاريجاني و رضا فاضلي. انتشارات سروش.

حوزه‌هاي  جامعه شناسي:

1) جامعه‌شناسي كار و شغل، دكتر غلامعباس توسلي، انتشارات سمت، تلفن 88006283 2) جامعه‌شناسي شهري، غلامعباس توسلي، انتشارات پيام نور،

3) جامعه‌شناسي خانواده، باقر ساروخاني، انتشارات سروش، تلفن  66460667   4) جامعه‌شناسي ارتباطات، باقر ساروخاني، انتشارات اطلاعات، تلفن 66413443

5) جامعه‌شناسي توسعه، دكتر ازكيا، نشر كلمه، تلفن 66952627   6) جامعه‌شناسي روستايي، دكتر ازكيا،‌ نشر اطلاعات، تلفن 66952627   8) جامعه‌شناسي انحرافات، دكتر صديق، انتشارات دانشگاه تهران    9) جامعه‌شناسي سياسي، دكتر حسين بشيريه، نشر ني، تلفن 66413443   10) رويكردهاي نظري هفتگانه به مسائل اجتماعي دكتر صديق سروستاني، انتشارات دانشگاه تهران،  11) جامعه‌شناسي ادبيات، دكتر كتبي، انتشارات سمت، تلفن 88006283

12) جامعه‌شناسي قشرها و نابرابري‌هاي اجتماعي، ملوين تاميل، عبدالحسين نيك گهر، نشر طوطيا.13) جامعه‌شناسي قشرها و نابرابري‌هاي اجتماعي گرب، غروي زاد.

14) جامعه‌شناسي سازمان‌ها، منوچهر صبوري، نشر شب تاب 15) تغييرات اجتماعي، گي روشه ترجمه وثوقي، نشر ني، 66413443

16) جزوه روان‌شناسي اجتماعي، دكتر محسني تبريزي، (دانشگاه تهران) 17) نظريه‌ها در روان‌شناسي اجتماعي، دكتر كتبي، دانشگاه تهران.

17) جامعه‌شناسي پزشكي، دكتر محمد توكل، انتشارات دانشگاه صنعتي شريف، تلفن 6644027   18) جامعه‌شناسي آموزش و پرورش، دكتر توسلي،

19) تئوري‌هاي انقلاب، آلبرت كوهن، ترجمه عليرضا طيب، نشر قومس، تلفن 66418689  20) جامعه‌شناسي، آنتوني گيدنز، نشر ني، تلفن 66413443

حوزه‌هاي  انسان شناسي :

1 ـ عسگري خانقاه، اصغر، انسان‌شناسي عمومي‌، انتشارات سمت. 2 ـ عسگري خانقاه، اصغر، مردم شناسي: روش، بينش، تجربه، انتشارات شب تاب. 3 ـ عسگري خانقاه، اصغر، مقدمه بر انسان شناسي زيستي، نشر توس. 4 ـ رفيع فرجلال الدين، جزوه درسي مردم شناسي ما قبل تاريخ دانشگاه تهران. 5 ـ رفيع فرجلال الدين، جزوه درسي انسان شناسي باستان شناختي دانشگاه تهران. 6 ـ ريوير كلود، در آمدي بر انسان شناسي، ترجمه ناصر فكوهي، نشر ني. 7 ـ فكوهي ناصر، تاريخ انديشه و نظريه‌هاي  انسانشناسي، نشر ني. 8 ـ تيس، دانيل، انسان شناسي فرهنگي، ترجمه محسن ثلاثي، نشر علمي‌. 9 ـ روح الاميني محمود، مباني انسان شناسي (گرد شهر باچراغ)، انتشارات عطار. 10 ـ رفيع فر جلال الدين، جزوه درسي ايلات و عشاير، دانشگاه تهران. 11 ـ روح الاميني محمود، زمينه فرهنگ شناسي، انتشارات عطار. 12- انسان شناسي شهري دكتر فكوهي، نشر ني تلفن 66498294

تكميلي حوزه‌هاي  انساني شناسي:

1ـ هيس، تاريخ مردم شناسي، ترجمه ابوالقاسم طاهري، انتشارات ابن سينا. 2 ـ سايمون، در آمدي بر انسان شناسي ترجمه محسن ثلاثي، نشر سيمرغ. 4 ـ گاربارينو، نظريه‌هاي  مردم شناسي، ترجمه آقاي محمدي اصل، نشر آواي نور.

جمعيت شناسي:

1) مباني جمعيت‌شناسي، دكتر مهدي اماني، نشر سمت، تلفن 66418069   2) روش‌هاي مقدماتي تحليل جمعيت، شهلا كاظمي‌پور، انتشارات دانشگاه پيام نور 3) تحليل جمعيت‌شناختي، دكتر حبيب‌الله زنجاني، نشر سمت، تلفن 66418069   4)جمعيت، توسعه و بهداشت و باروري، زنجاني و ديگران، نشر بشري، تلفن 66406415  

5) جمعيت‌شناسي كاربردي، دكتر محمد ميرزايي، انتشارات دانشگاه تهران  6) كاربرد جمعيت‌شناسي، دكتر صمد كلانتري، انتشارات ماني اصفهان،  396-881645

7) درآمدي بر جمعيت‌شناسي اقتصادي، اجتماعي، حاتم حسيني،‌ نشر نو پردازان، تلفن 66494409     8) جمعيت‌شناسي جهان، دكتر مهدي اماني، نشر سمت، تلفن 66418069   9) جمعيت‌شناسي ايران،‌ دكتر مهدي اماني، نشر سمت، 66418069    10) روش‌هاي مقدماتي تحليل جمعيت، دكتر حسن سرايي، نشر علامه طباطبايي 

11) جمعيت‌شناسي ايران، محمد جهان‌فر، انتشارات پيام نور  12) روش‌هاي آماري، منصورفرر، انتشارات دانشگاه تهران

 

روش پژوهش:

1-رفيع‌پور، فرامرز. كندو كاوها و پنداشته‌ها، شركت سهامي انتشار، 2-رفيع‌پور، فرامرز. تكنيك‌هاي خاص تحقيق، شركت سهامي انتشار، 3-قاضي طباطبايي، محمود. تكنيك‌هاي خاص تحقيق ،انتشارات پيام نور،4-سرمد و بازرگان، روشهاي تحقيق در علوم رفتاري، انتشارات آگاه 5- ساروخاني، باقر. روش‌هاي تحقيق در علوم اجتماعي جلد 1، پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي.

آمار:

1- منصورفر، كريم، آمار در علوم اجتماعي، انتشارات دانشگاه تهران. 2- ساعي، علي، آمار در علوم اجتماعي. 3- چلبي، مسعود، جزوه‌ي آمار در علوم اجتماعي دانشگاه شهيد بهشتي.

رياضيات:

1- منصورفر، كريم، رياضيات در علوم اجتماعي، انتشارات سمت، 1380

حوزه‌هاي  توسعه:

1) جامعه‌شناسي توسعه دكتر ازكيا، نشر كلمه 2) جامعه‌شناسي روستايي دكتر ازكيا، انتشارات اطلاعات  3) جامعه‌شناسي روستايي، دكتر منصور وثوقي، نشر كيهان

4) تغييرات اجتماعي گي‌روشه ترجمه دكتر وثوقي، نشر ني  5) سازمان و مديريت، دكتر عليرضا اميركبيري، انتشارات ملك، تلفن 66418190    6) مديريت روستايي ايران، دكتر مهدي طالب، انتشارات دانشگاه تهران  7) جزوه كليات برنامه‌ريزي، دكتر حميد انصاري،   8) نظريه‌هاي توسعه روستايي، دكتر محمدحسين پاپلي يزدي، انتشارات سمت، تلفن 88006283      9) اصول و انديشه‌هاي تعاوني، دكتر مهدي طالب، انتشارات دانشگاه تهران  10) جامعه‌شناسي سازمان‌ها، منوچهر صبوري 11) رهنمودهايي براي برنامه‌ريزي مراكز روستايي، انتشارات سازمان برنامه و بودجه 

نكته) اولويت اصلي با آثار دكتر ازكيا، دكتر وثوقي،  دكتر طالب مي‌باشد.

 

رفاه و برنامه‌ريزي اجتماعي:

1) تأمين اجتماعي، دكتر مهدي طالب، انتشارات آستان قدس رضوي 2) سياست اجتماعي، فيتنربرگ، ترجمه هرمز همايون‌پور، نشر گام نو  3) رفاه اجتماعي نورمن باري ترجمه ميرحسني، نشر سمت   4) مباني رفاه اجتماعي، دكتر زاهدي، انتشارات علامه طباطبايي  5) اصول و انديشه‌هاي تعاوني، دكتر مهدي طالب، انتشارات دانشگاه تهران  6) مباني تعاون، دكتر حميد انصاري، انتشارات پيام نور  7) جزوه كليات برنامه‌ريزي، دكتر حميد انصاري، تلفن 88028143    8) تأمين اجتماعي، محمد آراسته‌خو، انتشارات پيام نور  9) به سوي نظام جامعه رفاه اجتماعي، انتشارات سازمان بهزيستي  10) مباني علم اقتصاد، دكتر دولتشاهي، انتشارات خجسته، تلفن 66460283   
11) اقتصاد ايران، دكتر ابريشمي، انتشارات علمي فرهنگي  12) جزوه كليات اقتصاد، دكتر ميثم موسايي،   13) تئوري‌هاي برنامه‌ريزي و مديريت، دكتر اسلامي  14) سازمان و مديريت، دكتر عليرضا اميركبيري، تلفن 66418190     15) مباني مديريت،  دكتر جاسبي   16) رفاه اجتماعي، نوشته جغتايي‌پور، انتشارات سازمان بهزيستي

 

توجه:

* داوطلبان گرامي توجه داشته باشند، جزواتي كه در منابع ذكر شده جنبه تكميلي داشته و واضح است كه هيچ‌گاه جزوه به تنهايي منبع كاملي نيست.

* ضمناً داوطلبان مي‌توانند جهت دسترسي بهتر منبع شماره 2 و 3 زبان (ترجمه شيوا شكاري و سعيد اسلامي) به آدرس نمايندگي انتشارات فروزش واقع در تهران ميدان انقلاب خ 12 فروردين خ شهيد وحيد نظري پ 250 مراجعه نموده و يا مكاتبه نمايند.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:41  توسط حسینی ثابت | 

 

 

مديريت

(كد: 121)

مقدمه

مديريت فرايند بكارگيري كليه منابع مادي، انساني و اطلاعاتي با توجه به نظام ارزشي و وظايف مديريت (POSDCORB) جهت رسيدن به اهداف سازمان با حداكثر بهروري است.(علم و هنر). مديريت تنها معطوف به سازمانها و ادارات نمي‌شود حتي يك خانواده كوچك نيز احتياج به مديريت دارد.

مواد امتحاني و ضرايب دروس مديريت در امتحان كارشناسي ارشد:

مجموعه مديريت (1- مديريت بازرگاني و مديريت مالي 2- مديريت دولتي 3- مديريت صنعتي و مديريت تكنولوژي ـ انتقال تكنولوژي 4 - مديريت فن‎آوري و اطلاعات  5- مديريت كارآفريني)

1- زبان عمومي‌ و تخصصي 2- رياضي و آمار 3- تئوري‌هاي مديريت 4- اقتصاد خرد و كلان 5- ماليه عمومي و بودجه 6- حسابداري دولتي 7- تحقيق در عمليات 8- مديريت مالي 9- مديريت توليد 10- بازاريابي  11- كاربرد كامپيوتر در مديريت

ضرايب به ترتيب دروس: 1- مديريت بازرگاني و مالي(3، 2) 2- مديريت دولتي (3، 0)

3- مديريت صنعتي و تكنولوژي (3، 0) 4- مديريت فناوري و اطلاعات (3، 1)

5- مديريت كارآفريني (4، 2، 2، 2، 0، 0، 0، 0، 0، 0، 2)


منابع مطالعاتي

1- تئوري‌هاي مديريت

1- مديريت عمومي                                              تاليف دكتر الواني

2-تئوري و مباني سازمان             تاليف رضائيان

3- رفتار سازماني                                                  تاليف رضائيان       

4-تئوري سازمان                   دكتر افجه‌اي

5- مديريت منابع انساني تاليف  اسفنديار سعادت

6- تجزيه و تحليل و طراحي سيستم‌ها تاليف رضائيان

7- تئوري سازمان                                                  تاليف رابينز            ترجمه: الواني- دانايي فرد

8- رفتار سازماني                                                   تاليف رابينز            ترجمه: اعرابي- پارسائيان

9- رفتار سازماني                                                  تاليف بلانچارد        ترجمه: علاقه‌بند 170 صفحه

منابع تكميلي

10- تئوري سازمان                                               تاليف دفت              ترجمه: پارسائيان- اعرابي

11- رفتار سازماني                                                تاليف بلانچارد        ترجمه: كبيري 650 صفحه

12- مديريت منابع انساني      تاليف ميرسپاسي

13- مديريت منابع انساني    تاليف سيدجوادين

14- مديريت منابع انساني ابطحي و يامير سپاسي

15- تجزيه و تحليل و طراحي سيستم‌‌ها تاليف شمس‌الصادق زاهدي

16- تستهاي مديريت تأليف پرچ وونوس

مباحث تئوري‌هاي مديريت به 4 قسمت عمده تقسيم مي‌شود:

1- اصول مديريت تئوري سازمان

2- رفتار سازماني

3- مديريت منابع انساني

4- تجزيه و تحليل و طراحي سيستم‌ها

2- زبان تخصصي

1- زبان تخصصي مديريت (مقدماتي و پيشرفته) - ونوس

2-متون تخصصي مديريت: فريمن، استونر، گردآوري كننده: دكتر حسن اسماعيل‌پور و اشراقي

3- سوالات كنكور سال‌‌هاي 72 تا 84

4-  زبان تخصصي مديريت - اشراقي

5- زبان عمومي‌(گرامر و لغت در حد متوسط) آقاي عسگري (انتشارات كانون)

6- زبان تخصصي مديريت سنجش تكميلي افجه‌اي

3- رياضي

1- كتاب تست و خلاصه درس رياضيات - محموديان

2- كتاب تست و خلاصه درس رياضيات كارشناسي ارشد تاليف دكتر نيكوكار

3- كتاب تست و خلاصه درس رياضيات مديريت، تأليف دكتر عالم تبريز. رياضيات كارشناسي ارشد، تاليف: مهندس ابراهيمي

4- سوالات كنكور 5 سال اخير

5- كتاب تست و خلاصه درس (صدقياني و ابراهيمي)

4- آمار

1-  آمار و كاربرد آن در مديريت 1 و 2 (حسابداري- اقتصاد- آمار) دكتر آقايي، انتشارات كانون

2- كتاب تست و خلاصه درس آمار، تاليف مهندس ابراهيمي

3- آمار و كاربرد آن در مديريت (2 جلد)، اليف دكتر عادل آذر

4- سوالات كنكور 5 سال اخير

5- اقتصاد خرد

1- كتاب تست و خلاصه درس، تاليف دكتر نظري

2- كتاب 2000 تست اقتصاد خرد، دكتر نظري

6- اقتصاد كلان

1-كتاب تست و خلاصه درس كارشناسي ارشد، تاليف دكتر نظري

2- كتاب 2000 تست اقتصاد كلان، تاليف دكتر نظري

7- مديريت مالي

1- مديريت مالي، دكتر تهراني

 2- مديريت مالي، دكتر قاليباف

3- مديريت مالي، دكتر جهانخاني و پارسائيان

4- مديريت مالي، مهندس علي اسداللهي انتشارات كانون

8- تحقيق در عمليات  

1- پژوهش عملياتي، فدوي

2- تحقيق در عمليات، زاهدي سرشت

3- پژوهش عملياتي دكتر مهرگان (مشكي و سفيد)

4- كتاب تست كارشناسي ارشد پژوهش عملياتي عالم تبريز  

9- بازاريابي

1- كتاب مديريت بازاريابي تاليف دكتر ونوس- روستا- ابراهيمي

2- كتاب مديريت بازاريابي تاليف كاتلر ترجمه بهمن فروزنده

3- كتاب تست بازاريابي         تاليف دكتر ونوس

10- مديريت توليد

1- مديريت توليد دكتر جعفرنژاد

2- مديريت توليد و عمليات دكتر متقي

3- تست مديريت توليد و عمليات دكتر متقي

4-  مديريت توليد دكتر الواني

11- ماليه و بودجه

1- بودجه: شاهرخ انصاري

2- مايه عمومي: ابوطالب و مهندس

12- حسابداري دولتي

1- حسابداري دولتي دكتر طالبي

2- حسابداري دولتي باباجاني

3- حسابداري و كنترل‌هاي مالي دولتي انتشارات دانشگاه علامه طباطبائي، تأليف دكتر باباجاني

 

13- كاربرد كامپيوتر در مديريت

1- كاربرد كامپيوتر در مديريت، انتشارات سمت، كشتار ملكي

2- كاربرد كامپيوتر در مديريت، مسعود ميرسميعي

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:38  توسط حسینی ثابت | 

مدیریت اجرایی
(كد: 113)

مقدمه:

مجموعه مديريت اجرايي با هدف پرورش مديراني كارآمد و توانمند كه قابليت ارتقاي مستمر بهره وري  سازماني را داشته باشند طرحريزي شده و در جمع گزينه هاي موجود براي ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد قرار گرفته است. اين مجموعه داراي 3 گرايش «مديريت اجرايي» ، «MBA» و «مديريت شهري» است كه تفاوت اين گرايشها را مي‌توان در رويكرد هر يك از آنها در تعالي سازمان دانست. صرفنظر از گرايش «مديريت شهري» كه  نيازمند 5 سال سابقه كار مديريتي بوده و با هدف فراهم آوردن سطح آموزش بالاتر براي مديران كنوني ايجاد گرديده است، تفاوت دو گرايش ديگر (مديريت اجرايي و MBA) در رويكرد كمي و كيفي آنها به موضوعات كلان مديريتي در سازمانهاست.

MBA  با جذب دانش آموختگان رشته هاي فني مقطع كارشناسي و با تاكيد بر مباحث كمي در مقطع كارشناسي ارشد سعي بر آن دارد تا راهكارهايي نو براي تلفيق بازاريابي بين الملل ، تجارت الكترونيك  و روشهاي رو به رشد كسب و كار براي ارتقاء سازمان ارائه نمايد. مديريت اجرايي با نگاهي كيفي و با به خدمت گرفتن ابزارهاي مالي و اقتصادي، سيستمهاي اطلاعات مديريت و توسعه نوآوري ، سعي برآن دارد تا سازمان را در جهت دستيابي به اهداف خود ياري نمايد.

 

 تعريف و هدف گرايش MBA:

اگر محبوبيت رشته‌هاي دانشگاهي در مقطع تحصيلات تكميلي را در كشورهاي پيشرفته بر اساس استقبال عمومي رتبه‌بندي كنيم، در نهايت سه رشته برتر به ترتيب عبارتند از: حقوق، پزشكي و MBA كه رشته MBA در اين ميان در صدر قرار مي‌گيرد.

هر فردي بدون هيچ پيش زمينه‌اي ازتوانايي و مهارت، قادر است يك قايق را در يك رودخانه آرام به حركت درآورد؛ اما هدايت همين قايق در يك درياي طوفاني و مواج هرگز بدون تجربه و مهارت امكان‌پذير نيست. به همين ترتيب در دنياي كنوني كه عصر اطلاعات و ارتباطات است، نمي‌توان ادار يك سازمان را به فردي كه فاقد مهارتهاي پيچيدة مديريتي است سپرد.

دوره كارشناسي ارشد مديريت (MBA) يا Master of Business Administration به منظور پرورشي مديران كارآمد جهت ادارة سازمانهاي اقتصادي اجتماعي، توليدي و خدماتي طراحي شده است. هدف اين دوره پذيرش فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي كارشناسي در رشته‌هاي مختلف به خصوص رشته‌هاي فني و مهندسي افرادي است كه قادر باشند در زمينه‌هاي ذيل انجام وظيفه نمايند.

1) اداره و راهبري موثر و كارآمد سازمان با يك بخش تخصصي از آن نظير بخش‌هاي توليدي، بازريابي و فروش اطلاعات

2) ايجاد تحول در يك بخش تخصصي سازمان

3) طراحي، هدايت و رهبري تحول در كل سازمان پس از كسب تجارب عملي در مديريت

4) كارآفريني با ايجاد فعاليت‌هاي جديد در درون سازمان و يا ايجاد سازمانهاي جديد

5) ارائه خدمات مشاوره‌اي و مطالعاتي در زمينه‌هاي مزبور بر مديران سازمانهاي اقتصادي و اجتماعي

افرادي كه در اين دوره پذيرفته مي‌شوند حداقل دوره كارشناسي را در يكي از رشته‌هاي دانشگاهي گذرانده و با حوزة تخصصي دوره كارشناسي آشنايي پيدا كرده‌اند. اين افراد پس از فرا گرفتن دانش مديريت و تمرين مهارت‌هاي مديريتي در اين دوره (مديريت سازمان) نيروهاي ارزنده‌اي خواهد شد كه مي‌توانند با تركيب دانش تخصصي و مديريتي خود در جهت تحقق هدف‌هاي بالا نقش مهمي در بهبود مديريت جامعه ايفا نمايند.

 

 

طول دوره MBA:

دوره كارشناسي ارشد مديريت (MBA) بصورت كارشناسي ارشد ناپيوسته و آموزشي است با توجه به اينكه فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مختلف و به خصوص رشته‌هاي فني و مهندسي وارد اين دوره مي‌شوند و بايد به مباني و اصول مديريت عملي و دانش روز مديريت در حوزه‌هاي مختلف آشنا شوند. طول دوره حداقل 2 و حداكثر 3 سال بوده و تعداد واحدهاي لازم براي فارغ‌التحصيل شدن 57 واحد درسي است.

شرايط ورود به MBA:

دانشجويان ورودي به اين دوره از فارغ‌التحصيلان زبده رشته‌هاي مختلف با شرايط ذيل پذيرفته خواهند شد:

الف- داشتن شرايط عمومي ورود به آموزش عالي

ب- داشتن حداقل گواهينامه كارشناسي مورد تأييد وزارت علوم و تحقيقات و فنآوري يا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در رشته‌هاي مورد قبول

ج- قبولي در آزمون ورودي

د- قبولي در مصاحبه تخصصي سنجش علاقه و آمادگي تحصيلي براي رشته مديريت.

ضرورت و اهميت:

توسعه كشور و ارتقاء استاندارد زندگي در آن مستلزم بهبود و ارتقاء كيفيت مديريت در سازمانهاي اقتصادي و اجتماعي است. با بهبود مديريت است كه مي‌توان بهره‌وري را افزايش داد و از ظرفيت‌ها و امكانات موجود كالا و خدمات بيشتري را توليد نمود و ظرفيت‌هاي زيادتري را بوجود آورد.

تركيب دانش تخصصي دوره كارشناسي و آگاهي و تسلط به دانش و فنون مديريت كارشناسي ارشد، از فارغ‌التحصيلان اين دوره مديران كارآمد و موثري مي‌سازد كه در افزايش كارآيي و رشد سازمانهاي اقتصادي اجتماعي تأثير بسزايي دارند. به خاطر كسب همين توانايي‌هاست كه سه دهه اخير دوره‌هاي MBA در كشورهاي مختلف جهان به سرعت گسترش يافته و تنها در كشور آمريكا حدود 800 مؤسسه آموزش عالي دوره MBA ارائه مي‌دهد.

در حال حاضر اين رشته در ميان داوطلبان كارشناسي ارشد از محبوبيت و مقبولي خاصي برخوردار است كه هيچ رشته ديگري در مقام سنجش يا مقايسه با آن قرار ندارد. قابل ذكر است كه اين رشته يكي از 41 رشته‌اي است كه بر اساس اعلان سازمان سنجش مي‌توان آن را به عنوان رشته دوم انتخاب نمود.

 

تعريف و هدف گرايش مديريت اجرايي :

مديريت اجرايي با توجه به نياز جامعه رو به رشد امروزين كشور و با هدف تربيت مديراني كه كاركردهاي كلان مديريتي در سطوح مختلف را به گونه اي رشد يافته به اجرا درآورند، در زمره گزينه هاي موجود براي انتخاب در مقطع كارشناسي ارشد قرار گرفته است. تحليل مسائل و ارائه راهكارهاي قابل اجرا براي انواع واحدهاي توليدي و خدماتي، سيستمهاي اطلاع مديريت (MIS) ، مباحث رفتار سازماني و مديريت موثرمنابع انساني و در نهايت برنامه ريزي و مديريت  استراتژيك گوشه اي از موضوعات مورد بحث در مديريت اجرائي هستند كه در مقطع كارشناسي ارشد به تفصيل مورد بررسي قرار مي گيرند. لازم به ذكر است كه دانش آموختگان اين رشته اغلب عهده دار پستهاي  مديريتي كلان نظير واحدهاي توليدي- صنعتي بوده و يا در پستهاي حياتي نظير مديريت تاسيسات نفتي و پالايشگاهي ، طرح برنامه هاي كلان اقتصادي براي سازمانها و وزارتخانه ها و ... فعاليت مي نمايند.

 

طول دوره مديريت اجرايي:

دوره كارشناسي ارشد مديريت اجرائي با توجه به جذب فارغ التحصيلان رشته هاي مختلف و نياز به آشنايي با مباحث پايه مديريتي، حداقل 2 و حداكثر 3 سال بوده و بعضا دانش آموختگان كارشناسي براي گذراندن واحدهاي اين دوره با نظر دانشگاه ملزم به اخذ و گذراندن واحدهاي پيش نياز نيز هستند.

شرايط ورود به مديريت اجرايي :

داوطلبان پذيرفته شده در مرحله اول آزمون كارشناسي ارشد ناپيوسته در صورتيكه قصد ادمه تحصيل در دانشگاه تهران (واحد قم) و يا سازمان مديريت صنعتي و یا دانشگاه یزد را داشته باشند مشمول طرح آ.ت.ت بوده و مي بايست در مصاحبه حضوري شركت نمايند. در مورد ساير دانشگاههاي پذيرنده، پذيرفته شدگان نياز به داشتن سابقه كار يا حضور در مصاحبه را نخواهند داشت.

 

كنكور مديريت اجرايي:

داوطلبان متقاضي پذيرش در كارشناسي ارشد گرايش مديريت اجرايي مي بايست به سوالات 5 درس پاسخ دهند كه از اين ميان 3 درس زبان انگليسي ، GMAT و تئوريهاي مديريت ميان گرايشهاي مديريت اجرايي و MBA مشترك بوده و داوطلبان مديريت اجرايي بجاي پاسخگويي به سوالات درس رياضي مي بايست 2 درس دانش مسائل روز و زبان فارسي را پاسخ دهند.


منابع مطالعاتي

تئوري‌هاي مديريت (تئوري و سازمان)

I منابع:

منابع اصلي

1- مديريت عمومي                                 تأليف دكتر الواني

2- اصول مديريت                                 تأليف دكتر رضائيان (چاپ جديد)

3- مباني  و سازمان                            تأليف: دكتر رضائيان

4- رفتار سازماني                              تأليف گريفين              ترجمه: الواني

5- تجزيه و تحليل و طراحي سيستم ها                تأليف رضائيان

منابع تكميلي

6- تئوري سازمان                    تأليف رابينز                 ترجمه: الواني دانايي فرد

7- تئوري سازمان                    تأليف دفت                   ترجمه: پارسائيان اعرابي

8- رفتار سازماني                   تأليف بلانچارد               ترجمه: كبيري 650 صفحه

9- رفتار سازماني                   تأليف رابينز                   ترجمه: اعرابي پارسائيان

10- رفتار سازماني                 تأليف رضائيان

11- مديريت منابع انساني                           تأليف ميرسپاسي

12- مديريت منابع انساني                           تأليف سيد جوادين

13- مديريت منابع انساني                            تأليف اطحي و ياميرسپاسي

زبان تخصصي

I- منابع:

1- فرهنگ و دانش مديريت                        ترجمه خليلي شوريني

2- متون تخصصي مديريت: فريمن، استونر، گردآوري كننده: دكتر حسن اسماعيل‌‌پور و ونوس

3- سؤالات كنكور سال‌هاي 74 تا 84

4- 1000 تست زبان تخصصي مديريت تأليف دكتر ونوس

5-  زبان عمومي (گرامر و لغت در حد متوسط)

6- زبان، Management kontz

GMAT:

 مجموعه كتاب‌هاي منتشر شده دانشكده مديريت اقتصادي دانشگاه شريف، 10 سال سوال‌هاي مديريت اجرايي يا MBA (83-84)

مجموعه سئوالات هوش ازمون های استخدامي ادواری

GMAT تالیف دکتر صداقت

GMAT مجموعه 4 جلدی انتشارات نگاه دانش

رياضيات:

 مجموعه گزينه‌هاي چهار جوابي طبقه‌بندي شده رياضي كارشناسي ارشد جلد 1 و 2و 3 (دكتر نيكوكار)

رياضيات عمومي: توماس آپوستل ليتهلد.

رياضيات عمومي: دكتر آغاسي

تست‌هاي رياضي سال‌هاي گذشته رشته‌هاي فني و مهندسي

دانش مسائل روز:

كتاب دانش مسائل روز در زمينه مديريت مؤسسات توليدي، خدماتي و طرح‌هاي عمراني

روزنامه های کثير الانتشار

زبان فارسي:

مجموعه كتاب‌هاي ادبيات فارسي دبيرستان و پيش‌دانشگاهي

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:35  توسط حسینی ثابت | 

 

مهندسي شيمي

(كد: 102)

مقدمه

اولين بخش مهندسي شيمي در سال 1323 در دانشكده فني دانشگاه تهران داير شد. مهندسي شيمي شاخه‌اي از مهندسي است كه با ايجاد و كاربرد فرآيندهايي رابطه دارد كه در آنها تغييرات شيميايي يا فيزيكي صورت مي‌گيرد. وظيفه اصلي مهندسي شيمي اين است كه كشفيات شيميدانان پژوهشگر را در اختيار گيرد و به آن در صنعت شيمي، جامه عمل بپوشاند. محصولات شيميايي امروزه در همه زمينه‌هاي زندگي انسان به چشم مي‌آيند. فعاليت‌هاي كشاورزي- صنعت نفت- صنعت پتروشيمي- علوم ارتباطات- بهداشت و غيره گوشه‌اي از محصولات شيميايي است كه براي فن‌آوري آنها نياز به دانش مهندسي شيمي است و يك مهندس شيمي با اطلاع از شرايط و نحوه ساخت آنها اقدام به طراحي و محاسبه تجهيزات و امكانات جهت ساخت آن محصول مبادرت به ساخت آن صنعت مي‌كند.

مهندسي شيمي را مي‌توان به گروه‎هاي زير تقسيم كرد: صنايع پالايش- صنايع پتروشيمي- صنايع شيميايي معدني- صنايع غذايي- صنايع گاز- طراحي فرايندهاي صنايع نفت- بهره‌برداري از منابع نفت و صنايع پليمر.

اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد 32 واحد دارد كه 24 واحد آن تئوري و 8 واحد مخصوص پايان‌نامه و سمينار مي‌باشد و مدت تحصيل اين دوره 5 ترم مي‌باشد.

رشته مهندسي شيمي در مقطع كارشناسي ارشد به چهار گرايش كلي 1- مخازن هيدروكربوري 2- بيوتكنولوژي 3- مهندسي شيمي 4- فراوري گاز تقسيم مي‌شود كه در ذيل هر يك بطور مفصل توضيح داده شده‌اند.

 

منابع مطالعاتي

انتقال حرارت: انتقال حرارت هولمن، اينكروپرا، (انتقال حرارت، مهندس خداكرمي)، چالكش

ترموديناميك: ترموديناميك مهندسي شيمي ون‌نس، ترجمه دكتر محمد سلطانيه، (ترموديناميك، مهندسي شيمي، مهندس طاهري، انتشارات هرمزگان)ترموديناميك، انتشارات سنجش

مكانيك سيالات: MCCabe - وايت استريتر، (مكانيك سيالات، سميع‌پور، انتشارات پوران پژوهش)، مكانيك سيالات، انتشارات راهيان ارشد

كنترل فرايندها: كتاب كنترل فرايند در مهندسي شيمي دكتر نيك‌آذر- كتاب كنترل فرايند Coughnowr، (كنترل فرآيندها، انتشارات سنجش)

انتقال جرم و عمليات واحد: كتاب رابرت تريبال ترجمه دكتر كاغذچي و دكتر سهرابي- كتاب انتقال جرم و عمليات واحد دكتر محمود ميرزازاده انتشارات دانشگاه صنعتي اميركبير و دانشگاه هرمزگان - كتاب MCCabe، انتقال جرم و عمليات واحد دكتر سميع‌پور، انتقال جرم و عمليات واحد دكتر بهمن‌يار

سينتيك و طراحي راكتورهاي شيميايي: طراحي راكتورهاي شيميايي ترجمه دكتر مرتضي سهرابي، (سينتيك و طراحي راكتور، انتشارات سنجش)

رياضيات: كتاب كاربرد رياضيات در مهندسي شيمي تأليف دكتر نيك‌آذر و دكتر خراط (رياضيات عددي، مهندسي خداكرمي) كاربرد رياضيات در مهندسي شيمي انتشارات دانشگاه تهران تأليف دكتر شهره فاطمي كاربرد رياضيات در مهندسي شيمي انتشارات راهيان ارشد

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading) ،-زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

زبان اختصاصي: انگليسي براي دانشجويان مهندسي شيمي انتشارات سمت

بيوشيمي و ميكروبيولوژي عمومي: ميكروبيولوژي عمومي دكتر فريدون ملك‌زاده- ميكروبيولوژي صنعتي دكتر كاظمي ويسري انتشارات دانشگاه شريف- بيوشيمي عمومي گروه پزشكي انتشارات دانشگاه تهران- خلاصه مباحث مهندسي شيمي انتشارات اركان

]«منابع مطالعاتي ديگري كه داوطلبان مي‌توانند از آنها استفاده كنند: كتاب خلاصه مباحث مهندسي شيمي انتشارات پردازش- مجموعه تستهاي كارشناسي ارشد مهندسي شيمي انتشارات دانشگاه تهران- مجموعه تست‌هاي كارشناسي ارشد  مهندسي شيمي  انتشارات كانون فرهنگي آموزش - كتاب مهندسي شيمي، انتشارات اركان

مهندسي مخازن: 1- Applied petroleum reservior engineering by : Craft 2 ـ جزوه در مورد : اطلاعات كلي در مورد مهندسي مخازن ، نفت و رفتار P.V.T هيدروكربنها

سيالت دو فازي: 1- Two Phase flow in pipes by:Beggs and Brill 2 ـ جريان‌هاي دو فازي  تاليف : دكتر مشفقيان و دكتر شريعغتي  3 ـ خواص سيالات نفتي

تاليف : دكتر مشفقيان و دكترنصري‌فر4- اصول طراحي هيدروليكي خطوط لوله انتقال جريان‌هاي دوفازي، تأليف: دكتر علي وطني، چاپ جهاد دانشگاهي- دانشگاه تهران

مهندسي نفت : 1- Drilling Engineering  by : Adams 2- Dirlling and casing  opration  by : J.A.Short 3 ـ روشهاي حفاري تاليف : دكتر مرتضي اصانلو

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:34  توسط حسینی ثابت | 

مهندسي كشاورزي

(كد: 129)

 

رشد جمعيت و مسئله غذا به عنوان يك سلاح استراتژيك در آينده‌ي تمام كشورهاي جهان مطرح است. تأمين امنيت غذايي و سلامت تغذيه‌اي بيش از 6 ميليارد نفر جمعيت جهان تنها در ارتباط با بخش كشاورزي است. بخش كشاورزي در هر كشوري علي‌الخصوص در كشور عزيز ما ايران از اساسي‌ترين اهرم‌هاي توسعه‌ي اقتصادي است.

با توجه به روند رو به رشد تعداد فارغ التحصيلان اين رشته در مقطع كارشناسي، ضرورت ادامة تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد اين رشته جهت كسب جايگاه‌‌هاي برتر شغلي و آشنايي با دستاوردهاي جديد و ورود به مقاطع بالاتر مضاعف مي‌گردد.

رشته كشاورزي در مقطع كارشناسي ارشد داراي 28 گرايش به شرح زير مي‌باشد:

مهندسي منابع طبيعي (آبخيزداري) - مهندسي كشاورزي (آبياري و زهكشي) - اصلاح نباتات-  زراعت - اقتصاد كشاورزي - باغباني - ترويج و آموزش كشاورزي - جنگلداري - خاك شناسي - علوم دامي‌- توليد و پرورش طيور - شيلات - صنايع چوب - صنايع غذايي - حشره‌شناسي - بيماري شناسي گياهي - تاسيسات آبياري - محيط زيست - مرتع‌داري - مكانيك ماشين‌آلات - هواشناسي كشاورزي - مديريت مناطق بياباني - مكانيزاسيون كشاورزي - بيابان‌زدايي - بيوتكنولوژي - توسعه روستايي - آشنايي و مبارزه با علف‌هاي هرز - مديريت كشاورزي

 

منابع مطالعاتي

فيزيولوژي

1- فيزيولوژي گياهان زراعي، ترجمه سرمدنيا.

2- مباني فيزيولوژيكي رشد و نمو گياهان زراعي، مجتمع علوم زراعي آمريكا، ترجمه عوض كوچكي.

طرح آزمايشات

1- طرح‌هاي آزمايشي در علوم كشاورزي، مصطفي وليزاده، محمد مقدم.

2- طرح‌هاي آزمايشي درعلوم كشاورزي، عبدالله بصيري.

3- طرح‌هاي آماري در كشاورزي، مقدم، رضايي.

زراعت

1- زراعت نباتات صنعتي، خواجه‌پور، خدابنده.

2- زراعت عمومي، خواجه‌پور.

3- گياهان زراعي، ‌هادي كريمي.

4- اصول و مباني زراعت، خواجه پور.

5- زراعت در مناطق خشك، عوض كوچكي.

6- زراعت، پورصالح، خدابنده.

7- جنبه‌هاي فيزيولوژيكي زراعت ديم، تاليف گوپتا.

خاك شناسي

1- مباني خاك شناخت، حق نيا.

2- خاك شناسي عمومي، محمودي.

اكولوژي

1- بوم‌شناسي، ميمندي‌نژاد.

2- مباني اكولوژي كشاورزي، عوض كوچكي.

زبان انگليسي

1- Agriculture I.

2- Agriculure II.

3- زبان عمومي تأليف آقاي عسگري انتشارات كانون فراهنگي آموزش

4- جزوات گرامري.

 

* منابع مطالعاتي به ترتيب اولويت آمده‌اند و بدليل تنوع مطالب مطالعه‌ي همه‌ي آنها براي موفقيت در كنكور كارشناسي ارشد الزامي‌است.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:31  توسط حسینی ثابت | 

مهندسي فناوري اطلاعات (IT)

(كد:130)

دوره مهندسي فناوري اطلاعات يكي از مجموعه‌هاي آموزش عالي در زمينه فناوري مهندسي است و هدف آن تربيت متخصصيني است كه در زمينه مطالعه، طراحي، ساخت، راه‌اندازي و نگهداري سيستم‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري، جمع‌آوري، سازمان دهي، طبقه‌بندي، استفاده و انتقال اطلاعات تبحر داشته باشند.

اين رشته در دوره كارشناسي ارشد داراي 6 گرايش است: 1- تجارت الكترونيكي 2- سيستم‌هاي چند رسانه‌اي 3- مديريت سيستم‌هاي اطلاعاتي 4- امنيت اطلاعات 5- شبكه‌هاي كامپيوتري 6- مهندسي فناوري اطلاعات  كه سه گرايش اول آن تحت عنوان مهندسي فناوري اطلاعات در يك دسته قرار مي‌گيرند.

با توجه به توسعه سيستم‌هاي اطلاعاتي، تجارت الكترونيكي، آموزش مجازي و بسياري از مفاهيم ديگر در اين زمينه، اهميت اين رشته بيش از پيش مشخص مي‌گردد. دانش آموختگان در اين رشته مي‌توانند در نهايت جزو نيروهاي حركتي عصر انقلاب اطلاعات باشند.

در ادامه گرايش‌هاي مختلف اين رشته به طور كامل تشريح خواهد شد.

1- مهندسي فناوري اطلاعات- گرايش تجارت الكترونيكي

2- مهندسي فناوري اطلاعات- گرايش سيستم‌‌هاي چند رسانه‌اي

3- مهندسي فناوري اطلاعات- گرايش مديريت سيستم‌هاي اطلاعاتي

4- مهندسي فناوري اطلاعات- گرايش امنيت اطلاعات

5- مهندسي فناوري اطلاعات- گرايش شبكه‌هاي كامپيوتري

6- مهندسي فناوري اطلاعات گرايش مهندسي فناوري اطلاعات

 


منابع مطالعاتي

سيستم عامل: 1- سيستم‌هاي عامل نوشته استالينگ، 2- سيستم‌هاي عامل، سيلبرشاتز 3- سيستم‌هاي عامل نوشته تننبام 4- كنكور كارشناسي  ارشد مهندسي           كامپيوتر، راهيان ارشد جلد 1. 5- كتاب‌هاي آبي كانون فرهنگي آموزش (مؤلف مهندس دانش طلب)

          معماري كامپيوتر:

          1-كتاب معماري كامپيوتر نوشته موريس مانو

          2- كتاب معماري كامپيوتر، هادي يوسفي، انتشارات پوران پژوهش

          3- 1000 مسأله در معماري كامپيوتر، فرشاد صفايي

4- كتاب آبي كانون فرهنگي آموزش(مؤلف مهندس دانش طلب)

          پايگاه داده:

1- C.J.Date, Introduction to Database systems, sixth Edition, Addison- welsley, 1995.

2- پايگاه داده‌ها، نوشته دكتر روحاني

3- كنكور كارشناسي ارشد مهندسي كامپيوتر، راهيان ارشد، جلد 3.

    طراحي الگوريتم:

1- طراحي الگوريتم دكتر نعيمي پور

2- طراحي الگوريتم دكتر قلي زاده

3- كنكور كارشناسي ارشد مهندسي كامپيوتر، راهيان ارشد ،جلد 3

    هوش مصنوعي:

          1-S.Russel, P.Norving, Artificial Intelligence, A Modern Approach, Prentice Hall, 2003. ترجمه رهنمون

2- هوش مصنوعي نوشته دكتر فهيمي، 3- كنكور كارشناسي ارشد مهندسي كامپيوتر، راهيان ارشد، جلد 4

   مهندسي نرم افزار:

1-R.S.Pressman, software Engineering A Practitioner’s Approach, 5th Edition, Mc Graw- Hill, 2000

2- مهندسي نرم‌افزار، نوشته يان سامرويل

3- مهندسي نرم‌افزار 2، نوشته مهندس ايرج صادقي

    ساختمان‌هاي گسسته: 1- ساختمان گسسته، انتشارات پوران پژوهش 2- ساختمان‌هاي گسسته، دكتر قلي‌زاده، دانشگاه صنعتي شريف

1- R.Johnson Baugh, Discrete Mathematics, 1997.          

    ساختمان داده:

1-E.Horowitz,S.sahni, D.Mehta,Fundamentals of Data structures in C++, Computer science Press, 1995.

2- كنكور كارشناسي ارشد مهندسي كامپيوتر، راهيان ارشد، جلد 1

3- كتاب آبي كانون فرهنگي آموزش (مؤلف: مهندس رياضتي، مهندس دانش طلب)

    اصول و مباني  مديريت:

          1) مديريت عمومي - دكتر الواني 2) اصول مديريت، دكتر رضاييان 3) تئوري‌ها و مباني سازمان، دكتر رضاييان 4) مديريت منابع انسـاني، دكتر اسـفنديـار سعادت 5) مديريت رفتار سازماني، دكتر علاقه‌بند (هرسي و بلانچارد). 6) تجزيه و تحليل و طراحي سيستم، دكتر رضاييان (هفت فصل).

شبكه‌هاي كامپيوتري:

           1- شبكه‌هاي كامپيوتري، نوشته تننبام.

            2- انتقال داده، فرشاد صفايي

            3- مسائل شبكه و انتقال داده، دكتر محمود فتحي و فرشاد صفايي، انتشارات نوپردازان

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:28  توسط حسینی ثابت | 

حقوق

(كد: 124)

مقدمه

از جمله رشته‌هاي  تحصيلي در مقطع كارشناسي رشته علوم انساني رشته حقوق قضايي مي‌باشد. رشته مذكور در مقطع كارشناسي ارشد به نه گرايش حقوق جزا و جرم شناسي، حقوق خصوصي، حقوق مالكيت فكري، حقوق اقتصادي، حقوق محيط زيست، حقوق عمومي‌، حقوق بين‌الملل،  حقوق تجارت بين‌الملل و حقوق بشر تقسيم مي‌گردد‌‌. هر چند شركت داوطلبان رشته حقوق در آزمون سراسري در هر نه گرايش بلا مانع مي‌باشد وليكن به جهت بالاتر رفتن شانس قبولي به داوطلبان عزيز توصيه مي‌گردد كه تنها يك گرايش را انتخاب نموده و زمان مطالعاتي خود را صرف همان گرايش نمايند. البته به جهت مشترك بودن مواد امتحاني چهار گرايش حقوق خصوصي، حقوق محيط زيست، حقوق مالكيت فكري و حقوق اقتصادي شركت همزمان در اين چهار گرايش بلا اشكال است.

آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه‌‌هاي دولتي سراسري تا سال 82 به شيوه تستي و تشريحي و در دو مرحله برگزار مي‌گشت و در اسفند ماه از داوطلبان آزمون تستي بعمل مي‌آمد و بعد از بررسي پاسخنامه‌ها و تصحيح اوراق تعدادي از داوطلبان را كه بالاترين نمره را اكتساب نموده بودند (تقريباً چهار برابر ظرفيت) را مجاز به انتخاب رشته و شركت در آزمون تشريحي مي‌نمودند، وليكن از سال 82 و همچنين در سال 83 آزمون تنها به شيوه تستي برگزار مي‌گردد و اختيار برگزاري آزمون تشريحي را به دانشگاه‌هاي  كه دانشجو پذيرش مي‌نمايند محول نموده‌اند‌.

گزينش نهائي و پذيرش دانشجو نيز بر اساس 20% درصد نمره معدل اكتسابي داوطلب در دوره كارشناسي و 80% درصد آزمون علمي‌(جمع نمره اكتسابي در آزمون تستي و مصاحبه برگزار شده از سوي دانشگاه) خواهد بود‌. بدين صورت كه پذيرش نهايي بر اساس 80% درصد نمره‌ي آزمون و 20% درصد نمره‌ي مصاحبه از سوي دانشگاه محل پذيرش و جمع نمره‌ي اكتسابي با 20% درصد معدل خواهد بود.

مواد آزمون و ضرايب هر يك از گرايش‌‌هاي مذكور به شرح ذيل مي‌باشد :

1- حقوق جزا و جرم شناسي :

1) حقوق جزاي عمومي‌2) حقوق جزاي اختصاصي 3) آئين دادرسي كيفري 4) متون فقه 5) متون حقوقي، ضرايب در آزمون سراسري به ترتيب : 2، 1 و در آزمون دانشگاه آزاد 1، 1‌.1 مي‌باشد‌.

2- حقوق خصوصي :

1) حقوق مدني 2) حقوق تجارت 3) آئين دادرسي مدني 4) متون فقه 5) متون حقوقي، ضرايب آزمون سراسري به ترتيب: 3، 1 ضرايب آزمون دانشگاه آزاد به ترتيب : 3، 1.

3- حقوق مالكيت فكري:

 1) حقوق مدني 2) حقوق تجارت 3) متون فقه 4) متون حقوقي، ضرايب آزمون سراسري به ترتيب: 3، 3.

4- حقوق اقتصادي با مواد و ضرايب رشته حقوق خصوصي

5- حقوق بين الملل :

1) حقوق بين الملل عمومي‌2) حقوق بين الملل خصوصي 3) حقوق اساسي 4) حقوق تعهدات 5) متون حقوقي، ضرايب آزمون سراسري به ترتيب : 2، 1، 2 ضرايب آزمون دانشگاه آزاد به ترتيب : 1، 1.

6- حقوق عمومي‌:

1) حقوق بين الملل عمومي 2) حقوق اساسي 3) حقوق اداري 4) متون فقه 5) متون حقوقي، ضرايب آزمون سراسري به ترتيب :   2‌. 1 ضرايب آزمون دانشگاه آزاد به ترتيب : 1، 1.

7- حقوق محيط زيست:

 1) متون حقوقي 2) حقوق جزاي اختصاصي 3) حقوق بين‌الملل عمومي 4) حقوق اداري ضرايب آزمون سراسري به ترتيب 3 ، 2 ، 2 ، 1.

8-حقوق تجارت بين‌الملل:

1) متون حقوقي 2) حقوق مدني 3) حقوق تجارت 4) حقوق بين‌المل خصوصي 5) حقوق بين‌الملل عمومي ضرايب در آزمون سراسري به ترتيب 2 ، 2 ، 1 ، 1 ، 1 .

9- حقوق بشر:

1) حقوق بين المللي عمومي 2) حقوق اساسي 3) متون حقوقي 4) حقوق تعهدات 5) حقوق جزا  6) حقوق سازمانهاي بين‌المللي ضرايب در آزمون سراسري به ترتيب 2 ، 3 ، 2 ، 1 ، 1 ، 2.

لازم به ذكر است فارغ التحصيلان رشته‌هاي كارشناسي غيرحقوق مي‌توانند در كنكور كارشناسي ارشد حقوق شركت نمايند وليكن قبولي در آزمون كارشناسي ارشد و دكتري حقوق مجوز شركت در آزمون‌‌هاي كانون وكلا، قضات و سردفتري نمي‌باشد و تنها در صورت دارا بودن دانشنامه ليسانس در رشته حقوق قضايي و يا رشته الهيات در گرايش فقه و مباني حقوق اسلامي‌داوطلبان حق شركت در آزمون‌‌هاي مذكور را دارند.

دروس مرتبط با هر گرايش

 

* داوطلبان بايد بر اساس گرايش انتخابي خود به دروس ذكر شده بر اساس هر گرايش كه در ذيل آمده است پاسخ دهند.

گرايش حقوق خصوصي و حقوق اقتصادي:

1- متون حقوقي

2- متون فقه

3- حقوق مدني

4- حقوق تجارت

5- آئين دادرسي مدني

 

گرايش حقوق محيط زيست:

1- متون حقوقي

2- حقوق جزاي اختصاصي

3- حقوق بين‌الملل عمومي

4- حقوق اداري

 

گرايش حقوق مالكيت فكري:

1- متون حقوقي

2- متون فقه

3- حقوق مدني

4- حقوق تجارت

 

گرايش حقوق تجارت بين‌الملل:

1- متون حقوقي

2- حقوق مدني

3- حقوق تجارت

4- حقوق بين‌الملل خصوصي

5- حقوق بين‌الملل عمومي

 

گرايش حقوق جزا و جرم‌شناسي:

1- متون حقوقي

2- متون فقه

3- حقوق جزاي عمومي

4- حقوق جزاي اختصاصي

5- آئين دادرسي كيفري

گرايش حقوق بين‌الملل:

1- متون حقوقي

2- حقوق بين‌الملل خصوصي

3- حقوق تعهدات

4- حقوق بين‌الملل عمومي

5- حقوق اساسي

گرايش حقوق عمومي:

1- متون حقوقي

2- متون فقه

3- حقوق بين‌الملل عمومي

4- حقوق اساسي

5- حقوق اداري

گرايش حقوق بشر:

1- متون حقوقي

2- حقوق تعهدات

3- حقوق بين‌الملل عمومي

4- حقوق اساسي

5- سازمان‌هاي بين‌المللي

6- حقوق جزا (بشر)

 

 

 

 

 

 

 
منابع مطالعاتي

 

متون حقوقي:

1- Law text.

2- A concise Dictionary of law.

3- ترجمه تفصيلي و شرح حقوق قرارداد از كتاب law text ـ احمد ترابي.

4-  GCSE Law.

5- كتاب آبي متون حقوقي انتشارات كانون فرهنگي آموزش

متون فقه:

1- متن تحريرالروضه به همراه ترجمه (فقه استدلالي سيد مهدي دادمرزي)

 2- لمعة دمشقية ترجمة دكتر علي شيرواني

3- المنتخب المباحث اللمعه الدمشقيه (متون فقه) ترجمه: رضا شكري و مختار صبور رازليقي، پردازشگران(خلاصة تحرير الروضه)

4- مجموعه سؤالات طبقه بند شده‌ي متون فقه، اسدالله لطفي

 

حقوق مدني:

1- قانون مدني در نظم حقوق كنوني، دكتر ناصر كاتوزيان. 2- وقايع حقوقي دكتر ناصر كاتوزيان انتشارات ميزان. 3- اعمال حقوقي دكتر ناصر كاتوزيان. 4- عقود معين دوره 2 جلدي دكتر ناصركاتوزيان. 5- حقوق مدني 3 و 6 دكتر مهدي شهيدي (ويژه دانشگاه آزاد) . 6- مجموعه تست‌هاي طبقه‌بندي شده حقوق مدني محمد حسين شهبازي.

منبع فرعي :

1- تشكيل قراردادها دكتر مهدي شهيدي (ويژه آزاد). 2- آثار قرار دادها دكتر مهدي شهيدي (ويژه آزاد).

حقوق تجارت:

1-حقوق تجارت، دكتر ربيعا اسكيني 5 جلد. 2- قانون تجارت در نظم حقوق كنوني محمد دمير چيلي و 3- مجموعه تست‌هاي  طبقه‌بندي شده حقوق تجارت رضا شكري. 4- مجموعه تست‌هاي  حقوق تجارت يوسف پاشايي.

آئين دادرسي مدني:

1- كتاب آئين دادرسي مدني، دكتر عبدالله شمس 2 جلد. 2- متن قانون اجراي احكام مدني. 3- متن قانون آئين دادرسي مدني و مواد مربوط به دادرسي مدني از قانون اصلاح قانون تشكيل دادگاه‌‌هاي عمومي و انقلاب مصوب 28/7/81. 4- كتاب آبي آئين‌دادرسي مدني انتشارات كانون فرهنگي آموزش

حقوق جزاي  عمومي:

1- حقوق جزاي عمومي، دكتر محمد علي اردبيلي، دو جلد، ميزان، آخرين چاپ.

2- بايسته‌هاي  حقوق جزاي عمومي، دكتر ايرج گلدوزيان، ميزان، آخرين چاپ.

3- كتاب آبي حقوق جزاي عمومي انتشارات كانون فرهنگي آموزش

4-مجموعه سئوالات طبقه‌بندي شده حقوق جزاي عمومي‌، رضا شكري، مجد، آخرين چاپ.

حقوق  جزاي  اختصاصي:

1- قانون مجازات اسلامي‌در نظم حقوق كنوني، رضا شكري و … مهاجر، آخرين چاپ.

2- حقوق جزاي اختصاصي، ايرج گلدوزيان، انتشارات دانشگاه تهران آخرين چاپ

3- حقوق جزاي اختصاصي، حسين مير محمد صادقي، 2 جلد، ميزان، آخرين چاپ.

4- خلاصه مباحث حقوق جزا، رضا شكري، پردازشگران، آخرين چاپ.

5- مجموعه سئوالات طبقه‌بندي شده‌ي حقوق جزاي اختصاصي، رضا شكري، مجد، آخرين چاپ.

 

آيين دادرسي كيفري:

1- قانون آئين دادرسي دادگاه‌‌هاي عمومي و انقلاب در امور كيفري، مصوب 1378.

2- قانون اصلاح قانون تشكيل دادگاه‌‌هاي عمومي و انقلاب مصوب 1381.

3- آيين دادرسي كيفري، دكتر محمود آخوندي ج 1 و 2 و آيين دادرسي كيفري دكتر محمد آشوري 2 جلد

4- مجموعه سئوالات طبقه‌بندي شده‌ آيين دادرسي كيفري رضا شكري، آخرين چاپ.

 

حقوق بين‌الملل خصوصي:

1- حقوق بين الملل خصوصي، دكتر محمد نصيري. 2-حقوق بين الملل خصوصي، دكتر سيد حسين صفايي. 3- بايسته‌هاي  حقوق بين الملل خصوصي، دكتر محمود سلجوقي. 4- حقوق بين المللي خصوصي (تعارض قوانين) دكتر نجاد علي الماسي.

حقوق تعهدات:

1- قانون مدني در نظم حقوق كنوني، دكتر ناصر كاتوزيان. 2- اعمال حقوقي دكتر كاتوزيان . 3- وقايع حقوقي دكتر ناصر كاتوزيان. 4- قانون مسئوليت مدني

1- منابع فرعي : حقوق مدني دكتر حسن امامي جلد 1 و 2

2- جزوة حقوق مدني 3 و 4 دكتر دروديان استاد دانشگاه تهران

حقوق بين‌الملل عمومي:

1- حقوق بين المللي عمومي: دكتر محمد رضا ضيايي بيگدلي چ، گنج دانش. 2- حقوق بين المللي عمومي‌، دكتر سيد باقر مير عباسي، 2 جلد، چ ، دادگستر.  3- بايسته‌هاي  حقوق بين المللي عمومي‌، دكتر رضا موسي زاده، چ ، ميزان. 4- حقوق سازمان‌‌هاي بين المللي دكتر رضا موسي زاده، چ، ميزان.  جزوة حقوق بين‌الملل عمومي دكتر بيگ‌زاده استاد دانشكده حقوق شهيد بهشتي5- درآمدي بر حقوق بين‌الملل عمومي، جلد اول و دوم گرهارد فن گلان ترجمه دكتر داوود آقايي و محمدحسين حافظيان

حقوق اساسي:

1- حقوق اساسي دكتر سيد محمد‌هاشمي‌2 جلد. 2- قانون اساسي. 3- بايسته‌هاي  حقوق اساسي دكتر ابوالفضل قاضي.4- كتاب آبي حقوق اساسي انتشارات كانون فرهنگي آموزش

حقوق اداري :

1- حقوق اداري دكتر عبدالحميد ابوالحمد. 2- حقوق اداري دكتر منوچهر مؤتمني. 3- حقوق اداري دكتر رضا موسي زاده. جزوة حقوق اداري دكتر امير ارجمند استاد دانشكده حقوق شهيد بهشتي.

سازمان‌هاي بين‌المللي:

حقوق سازمان‌هاي بين‌المللي دكتر رضا موسي زاده -  حقوق سازمان‌هاي بين‌المللي دكتر آقايي

حقوق جزا:

حقوق جزاي عمومي دكتر محمد علي اردبيلي، 2 جلد - حقوق جزاي اختصاصي دكتر حسين مير محمد صادقي ، كتاب آبي حقوق جزاي عمومي انتشارات كانون فرهنگي آموزش 2 جلد - قانون مجازات اسلامي در نظم حقوق كنوني، رضا شكري و . 4-  متن قانون آئين دادرسي كيفري  5-  مجموعه سئوالات طبقه‌بندي شده آئين دادرسي كيفري رضا شكري 6-  مطالعه  سئوالات  سنوات قبل كارشناسي ارشد حقوق جزا آزمون سراسري و آزاد توصيه مي‌شود.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:25  توسط حسینی ثابت | 

اقتصاد

(كد: 123)

مقدمه

علوم اقتصادي يكي از رشته‌هاي گروه علوم انساني است كه تمام افرادي كه داراي مدرك كارشناسي در هر رشته و گرايشي باشند؛ مي‌توانند در آزمون كارشناسي ارشد آن شركت كنند‌.اين رشته يكي از قابل توجه‌ترين و كاربردي‌ترين رشته‌هاي گروه علوم انساني در سطح جهان است‌.

اين رشته در رابطه با واحدهاي اقتصادي سود و زيان، درآمد، توجيه اقتصادي طرح‌‌هاي سرمايه گذاري، توليد، مصرف، هزينه، تورم، بيكاري آنها و … - در سطوح خرد و كلان، درون مرزي و برون مرزي و … بحث مي‌كند‌. گرايش‌‌هاي اين رشته در مقطع ليسانس، اقتصاد نظري، اقتصاد بازرگاني، اقتصاد حمل و نقل و اقتصاد صنعتي است.گرايش نظري توسط دانشگاه‌‌هاي دولتي از گروه‌‌هاي علوم رياضي و علوم تجربي و توسط دانشگاه آزاد از گروه علوم رياضي و در ساير گرايش‌‌ها از گروه علوم انساني دانشجو مي‌پذيرد.


منابع مطالعاتي

اقتصاد خرد:

- منبع تشريحي: اقتصاد خرد سالواتره

- منبع تستي: سوالات اقتصاد خرد دكتر تيمور محمدي

اقتصاد كلان:

- منبع تشريحي: اقتصاد كلان جلد 1 و 2    تاليف تيمور رحماني

  - منبع تستي: اقتصاد كلان نظريه‌ها و مسايل شامل 900 تست با پاسخ تشريحي تاليف تيمور رحماني.

رياضيات:

- منبع تشريحي: رياضيات عمومي و كاربردهاي آن (1 و 2). محمدحسين پوركاظمي

 - منبع تستي: مجموعه تست‌‌هاي رياضي آزمون كارشناسي ارشد رشته‌هاي اقتصاد، مديريت و‌.  .. وحيد ناصحي‌فر، دكتر عالم تبريز و‌.  ..».

آمار:

- منبع تشريحي: آمار و احتمالات دكتر جليلي خشنود و كتاب آمار و احتمالات دكتر محمد آقايي.

 - منبع تستي: مجموعه تست‌‌هاي آمار آزمون كارشناسي ارشد رشته‌هاي اقتصاد و مديريت و‌.  .. وحيد ناصحي‌فر و دكتر عالم تبريز و‌.  ..

زبان تخصصي:

زبان انگليسي براي دانشجويان رشته اقتصاد الهه ستوده‌نما.

 

* نكته: لازم به ذكر است براي آمادگي آزمون‌ها و همچنين كنكور سراسري، استفاده از كتاب كار در حد بسيار زيادي لازم مي‌باشد.

اقتصاد انرژي:

1- مقدمه‌اي بر مفاهيم اقتصاد نفت- دكتر كامبيز پيكارجو.

2- ترازنامه انرژي- اطلاعات برنامه‌ريزي انرژي وزارت نيرو.

3- آمارهاي بانك جهاني در رابطه با انرژي (سال‌‌هاي گذشته).

4- آمار و اطلاعات شوراي جهاني انرژي.

5- نشريه Energy Economist (شماره‌هاي گذشته).

6- نشريه opec (شماره‌هاي گذشته).

اقتصاد خرد: علاوه بر منبع فوق، «اقتصاد خرد، سالواتوره » مي‌توان كتاب اقتصاد خرد، نوشته فرگوسن رامعرفي كرد.

(براي داوطباني كه از سطح علمي‌بالاتري نسبت به منبع تشريحي برخوردارند، كتاب اقتصاد خرد فرگوسن (جلد 1 و 2) پيشنهاد مي‌شود.) عناوين به كار برده شده در برنامه،  سر فصل‌‌هاي كتب معرفي شده هستند. به طوري كه به راحتي قابل تشخيص مي‌باشند.

رياضيات: نوشته آقاي‌هادي رنجبران -نشر كتاب دانشگاهي - سر فصل‌‌هاي كتاب با سر فصل‌‌هاي مطرح شده در برنامه مطابقت دارد. به طوري كه به راحتي قابل تشخيص است. (كتاب رياضي آقاي دكتر پور كاظمي‌به عنوان منبع جايگزين قابل طرح است، اما بسيار تشريحي بيان شده و مباحث آزمون 8 را نيز در بر ندارد. همين طور كتاب آقاي دكتر مسعود نيكوكار و بهمن عرب‌زاده - انتشارات آزاده - هم قابل جايگزيني است. البته بدون بحث معادلات تفاضلي)

آمار: منبع تشريحي: علاوه بر كتاب آقاي دكتر خشنود، كتاب آقاي عادل آذر نيز قابل استفاده است و هر دو منبع قابل جانشيني هستند.

زبان: تنها منبع موجود درس زبان تخصصي، كتاب معرفي شده است كه چندان كاربردي نيست. لذا لغت‌هاي آورده شده در انتهاي كتاب‌هاي تخصصي و پاورقي‌ها مي‌توانند مورد استفاده قرار بگيرند. با توجه به ضريب پايين اين درس و ضرايب بالاي دروس ديگر و درجه اهميت بالاي آنها نسبت به درس زبان و محدوديت زماني در جلسات كنكور، مطالعه‌ اين درس در اين سطح، تا حدي كارساز است. در ضمن جزوات درسي واحدهاي دانشگاهي گذرانده شده در دوره كارشناسي هم منابع قابل توجهي هستند.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:23  توسط حسینی ثابت | 

مهندسي كامپيوتر

(كد: 103)

رشته كامپيوتر نسبت به ساير رشته‌ها جديد مي‌باشد، كه با انقلاب انفورماتيك ايجاد و روز به روز بر وسعت كاربردهاي اين رشته اضافه مي‌گردد. به گونه‌اي كه كاربرد اين رشته در تمام رشته‌ها و علوم وجود دارد و خود رشته مهندسي كامپيوتر در سه گرايش مختلف نرم‌افزار‌، هوش مصنوعي و معماري كامپيوتر در سطح كارشناسي ارشد قابل توسعه مي‌باشد. كه هر يك روز‎به‎روز گسترده‌تر مي‌گردد كه در دانشگاه‌هايي  از قبيل صنعتي شريف، دانشگاه صنعتي اميركبير- دانشگاه تهران شهيد بهشتي علم و صنعت تربيت مدرس اصفهان صنعتي اصفهان فردوسي مشهد و شيراز در سطح كارشناسي ارشد دانشجو مي‌پذيرد. ظرفيت پذيرش در دانشگاه‌هاي  دولتي 289 نفر (روزانه و شبانه) تعداد شركت كنندگان آزمون ورودي كارشناسي ارشد اين رشته در سال 84 حدود 10000 نفر بوده است‌. دانشگاه علم و صنعت و صنعتي شريف و اميركبير و تربيت مدرس تهران شهيد بهشتي دانشجوي دكترا مي‌پذيرند. اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد 32 واحد دارد كه 24 واحد آن تئوري و 8 واحد مخصوص پايان‌نامه و سمينار مي‌باشد و مدت تحصيل اين دوره 5 ترم مي‌باشد. با توجه به نيروهاي جوان و مستعد و تحصيل كرده كشور عزيزمان و اهميت و رشد روزافزون اين رشته، اميد است كه افراد تحصيل كرده در اين رشته موجبات ارتقاء كيفيت علوم كامپيوتر را فراهم سازند.

رشته مهندسي كامپيوتر در مقطع كارشناسي ارشد به سه گرايش نرم‌افزار، هوش مصنوعي و معماري كامپيوتر تقسيم مي‌شود كه در ذيل هر يك به طور مفصل توضيح داده شده‌اند.

منابع مطالعاتي

رياضي مهندسي: 1) رياضيات مهندسي پيشرفته: آمادگي براي كنكور كارشناسي ارشد‌.انتشارات كانون فرهنگي آموزش (قلم‌چي). مؤلف: مهندس يوسف كريمي‌ملك‌بيان. 2) رياضي مهندسي تأليف جمشيدي انتشارات پوران پژوهش. 3) رياضيات مهندسي، دكتر محمدصادق معتقدي، مؤسسه پرسپوليس

آمار: 1) آمار و احتمالات مهندسي - دكتر نيكوكار. 2) آمار و احتمالات مهندسي، دكتر نادر نعمت‌اللهي، دالفك. 3) آمار و احتمالات، سازمان سنجش آموزش كشور.

محاسبات عددي: 1) روش‌هاي محاسبات عددي دكتر قلي زاده، 2- محاسبات عددي نوشته دكتر نيكوكار و دكتردرويش 3) محاسبات عددي، مهندس بهزاد خداكرمي، انتشارات آزاده، (راهيان ارشد)

ساختمان‌هاي گسسته: 1- ساختمان گسسته انتشارات پوران پژوهش 2) ساختمان‌هاي گسسته، دكتر قلي‌زاده، دانشگاه صنعتي شريف

3- R.Johnson Baugh, Discrete Mathematics, 1997.

مدار منطقي: 1- كتاب مدار منطقي نوشته موريس مانو. 2- كتاب آبي مدار منطقي كانون فرهنگي آموزش (مؤلف مهندس دانش طلب)

3- Digital Logic, circuit Analysis & Design, Nelson.

سيستم عامل: 1- سيستم‌هاي عامل نوشته استالينگ، 2- سيستم‌هاي عامل، سيلبرشاتز 3- سيستم‌هاي عامل نوشته تننبام 4- كتاب آبي سيستم عامل كانون فرهنگي آموزش  (مؤلف مهندس نيشابوري و مهندس دانش طلب)

نظريه زبان‌ها:

1- P.Linz, Intro duction to. Formal languages and Automata , 1996. ترجمه دكترصراف زاده

2- كتاب آبي نظريه زبان‌ها كانون فرهنگي آموزش(مؤلف مهندس دانش طلب و مهندس شفقي)

معماري كامپيوتر: 1)كتاب معماري كامپيوتر نوشته موريس مانو 2) كتاب آبي معماري كامپيوتر كانون فرهنگي آموزش (مؤلف مهندس دانش طلب)

ساختمان داده: 

1-E.Horowitz, S.sahni, D.Mehta,Fundamentals of Data structures in C++, Computer science Press, 1995.

2- كتاب آبي ساختمان داده كانون فرهنگي آموزش (مولف:‌مهندس رياضتي و مهندس دانش‌طلب)

پايگاه داده:

1- C.J.Date, Introduction to Database systems, sixth Edition, Addison- welsley, 1995.

2- پايگاه داده‌ها، نوشته دكتر روحاني

3- كنكور كارشناسي ارشد مهندسي كامپيوتر راهيان ارشد، جلد 3.

كامپايلر:

1- Aho, sethi, and Ullman , “Compilers: Techniques, And Tools”

2- كنكور كارشناسي ارشد مهندسي كامپيوتر راهيان ارشد، جلد 3

طراحي الگوريتم:

1- طراحي الگوريتم دكتر نعيمي پور

2- طراحي الگوريتم دكتر قلي زاده

3- كنكور ارشد كامپيوتر راهيان ارشد جلد 3

هوش مصنوعي:

1-S.Russel, P.Norving, Artificial Intelligence, A Modern Approach, Prentice Hall, 2003. ترجمه رهنمون

2- هوش مصنوعي نوشته دكتر فهيمي، 3- كنكور ارشد مهندسي كامپيوتر راهيان ارشد، جلد 4

طراحي و پياده سازي زبانهاي برنامه سازي

1- T.W. Pratt, "Programming Lanuguages And Implementationترجمه جعفرنژاد قمي.

2- كنكور كارشناسي ارشد مهندسي كامپيوتر راهيان ارشد، جلد 3

مدار الكتريكي: 1) مدار الكتريكي، ترجمه دكتر جبه‌دار 2) رهيافت حل مسأله در مدار، محمود دياني، نص، 1381.

الكترونيك ديجيتال:

1- Digital Integrated circuits, Jan, M, Rabaey

2- Micro Electronic circuits, A.S.sedra

انتقال داده: 1) درس و كنكور داده‌ها، فرشاد صفايي، گسترش علوم پايه، 1381.  2) انتقال داده، اوي لسل دي بلك، دانشگاه صنعتي شريف.

VLSI : طراحي VLSI ، دكتر اشراقيان

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:21  توسط حسینی ثابت | 

آموزش زبان انگليسي

(كد: 126)

از بين چهار گرايش 1) مترجمي‌زبان انگليسي 2) زبانشناسي همگاني 3) ادبيات انگليسي 4) آموزش زبان انگليسي، گرايش چهارم (آموزش زبان انگليسي) بيشترين داوطلبان را به خود اختصاص داده است. شايد اشتغال زايي و فرصت‌هاي شغلي بيشتر داوطلبان را به تحصيل در اين گرايش سوق مي‌دهد. بسياري از فارغ التحصيلان آموزش زبان انگليسي به عنوان اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها، مترجم، مدرسين مركز آموزش عالي و مؤسسات وابسته به آموزش و پرورش، مديران روابط بازرگاني شركت‌هاي تجاري مؤلفين كتب كمك آموزشي و . . . جذب مي‌شوند. داوطلبان اين گرايش بايد از سطح علمي بالايي در دروس عمومي (گرامر، لغت و درك مطلب) و نيز دروس اختصاصي مربوط به اين ريشه (روش تدريس، زبان‌شناسي، آزمون سازي) برخوردار باشند. علاوه بر توانايي علمي آنها در آزمون كتبي عمومي و اختصاصي، داوطلبان اين گرايش بايد از قدرت تكلّم و شنيداري عالي برخوردار باشند. به همين دلايل، اهميت دوره‌هاي آمادگي اين رشته، بيش از بيش آشكار مي‌گردد.

منابع مطالعاتي

 

(روش‌تدريس) (Methodology):

1- Principles of Language Teaching and Learning (D. H. Brown).

2- Teaching Foreign language skills (M.Celce Murcia).

3- Developing Second Language Skills (K. Chastain).

4- Chomsky's Universal Grammar (V.J.Cook).

5- Approaches and Methods in Language Teaching (J.C.Richards, T.S. Rodgers).

6- Teaching Foreign language skills (W.M. Rivers).

7- Techniques & Principles in language Teaching (D.L. Freeman)

8- Longman Dictionary of applied Linguistics (J.C.Richards et.at.)

(آزمون‌سازي) Testing:

1- Testing Language skills: (Farhady, Jafarpour, Birjandy).

2- Testing English as a Second language (Harries).

3- Writing English Language Tests (Heaton).

4- Testing for language Teachers (Hughes).

5- Techniques in language testing (Madsen).

6- Language Testing (Birjandi, Mosallahnezad, Bagheridoost)

(زبانشناسي) Linguistics:

1- Teach yourself linguistics (Jean Aitchison).

2- Linguistics and Language (J.S. Falk).

3- An Introduction to Language (Fromkin & Rodman).

4- Phonetics and phonology (Peter Roach).

5- The study of language (G. Yule).

6- Semantics: A course Book (J.lyon)

7- Language & Lingnistics (J.lyon)

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:20  توسط حسینی ثابت | 

زبان و ادبيات فارسي

(كد: 128)

مقدمه:

ادبيات به مفهوم دانش‌هاي متعلق به ادب، علوم ادبي و آثار ادبي است. رشته‌ي ادبيات فارسي جزء اولين رشته‌هايي بود كه هم‎زمان با تأسيس دانشگاه تهران وارد عرصه‌ي علم شد ولي قبل از آن اين رشته به نوعي در «دارالمعلمين» كه مادر تربيت معلم امروزي است تدريس مي‌شد، كه اكثر رشته‌هاي دانشگاه تهران از آن‌جا منشأ گرفته است. سرزمين فارسي‌زبانان سرزميني است كه اديبان و شاعراني همچون حافظ، سعدي و ديگر بزرگان را در خود جاي داده؛  سرزميني كه ادبيات آن در جهان مشهور و نامدار است.

ادبيّات فارسي به عنوان يكي از شاخه‌هاي علوم انساني داراي جايگاهي خاص در آموزش و پرورش عالي است. شرط اول موفقيت در اين رشته داشتن شوق و علاقه است و كسي كه مي‌خواهد وارد اين رشته شود اگر اين موارد را در وجود خود نيابد نمي‌تواند در اين رشته موفقيت كسب كند. فارغ‌التحصيلان اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد، مي‌توانند براي تدريس در دانشگاه وارد شوند و يا به عنوان مديريت مدارس، داراي اختياراتي باشند.

داوطلبان براي ورود به دوره‌هاي كارشناسي ارشد بايد آگاه باشند كه با توجه به شمار بسيار داوطلبان، آزمون ورودي جنبه‌ي رقابتي شديدي دارد و پاسخ درست يا نادرست به هر پرسش مي‌تواند رتبه‌ي داوطلب را به نحو قابل ملاحظه و تعيين كننده‌اي تغيير دهد.

در رشته‌ي زبان و ادبيات فارسي كه از يك سو گستردگي منابع وجود دارد و از سوي ديگر مباحث  گوناگون و متعددي دارد؛ براي طراحان آزمون ورودي اين امكان فراهم است كه پرسش‌هاي بسيار متفاوتي را درآزمون خويش داشته باشند و البته به همين نسبت كار داوطلبان نيز سخت‌تر مي‌گردد، بنابراين داوطلبان ورود به دوره‌هاي كارشناسي ارشد اين رشته بايد با برنامه‌اي منظم و سنجيده و تلاش و كوششي سخت و پي گير، خود را طوري آماده سازند كه در اين مصافِ رقابتي، به بالاترين رتبه‌ها دست پيدا كنند. تمامي‌ فراگيران اين رشته در مقاطع بالا داراي حس و استعدادي خاص هستند كه آن‌ها را در موفقيت در اين رشته ياري خواهد كرد.

مواد امتحاني به همراه ضرايب درس‌ها در جدول زير ذكر شده است.

 

 

 


منابع مطالعاتي

الف) متون نظم:

شاهنامه فردوسي: «غم‌نامه‌ي رستم و سهراب» و «رزم‌نامه‌ي رستم و اسفنديار» حسن انوري و جعفر شعار (نامه‌ي باستان جلد اول و دوم دكتر كزازي. شرح جلد اول شاهنامه، دكتر جويني، توضيحات مربوط به داستان‌ها و همچنين ساير گزيده‌ها).

بوستان سعدي: شرح و توضيح دكتر يوسفي (شرح دكتر خطيب رهبر و‌...).

غزليات و قصايد سعدي: كليات سعدي، چاپ فروغي. گزيده‌ي غزليات و قصايد خطيب رهبر

مخزن‌الاسرار: تأليف وحيد دستگردي (شرح مخزن‌الاسرار دكتر برات زنجاني، شرح مخزن‌الاسرار دكتر بهروز ثروتيان،پرده‌ي سحر سحري انزاوي‌نژاد)

ليلي و مجنون، خسرو و شيرين: چاپ دكتر حميديان. شرح برات زنجاني.

قصايد خاقاني: گزيده‌ي دكتر سجادي هر دو گزيده‌ي ايشان، يكي چاپ اميركبير و ديگري چاپ نشر سخن. (شرح دشواري‌ها و رخسار صبح دكتر كزازي، شاعر صبح دكتر سجادي، بزم ديرينه عروس معصومه معدن‌كن و ...).

مثنوي: شرح استاد فروزان‌فر(شرح مثنوي دكتر استعلامي ‌،كريم زماني و ...). (دفتر اول مثنوي اهميت بيشتري دارد)

حديقه الحقيقه: تصحيح مدرس رضوي و تعليقات آن. آب آتش افروز، دكتر اشرف‌زاده.

منطق‌الطير:  تصحيح دكتر صادق گوهرين (گزيده‌ي منطق‌الطير دكتر شميسا و ...).

حافظ : شرح دكتر خطيب رهبر (حافظ نامه‌ي بهاء‌الدين خرمشاهي، مكتب حافظ منوچهر مرتضوي و ...).

ب) متون نثر:

تاريخ بيهقي:  به كوشش دكتر خطيب رهبر (گزيده‌ها و ساير منابع).(جلد اول و نيمه‌ي اول جلد دوم مهم‌تر است.)

چهار مقاله: به تصحيح دكتر معين (تعليقات دكتر معين و تعليقات علامه قزويني بر چهار مقاله).

قابوس‌نامه: شرح دكتر يوسفي (گزيده‌ي قابوس‌نامه‌ي دكتر يوسفي و ...).

گلستان سعدي: شرح دكتر خطيب رهبر (شرح دكتر يوسفي و‌...).

كليله و دمنه: شرح مرحوم مجتبي مينوي (تصحيح محمد روشن و‌...)

مرصاد العباد: به اهتمام دكتر محمد امين رياحي.

كشف‌الاسرار: گزيده‌ي انزاوي نژاد.

تاريخ جهان گشا: جلد اول و گزيده‌ي دكتر جعفر شعار (شرح مشكلات،دكتر احمد خاتمي و .....).

مرزبان‌نامه: تصحيح خطيب رهبر (تصحيح محمد روشن و‌...). (جلد اول  باب اول تا چهارم مهم‌تر است.)

ج) كليات مسائل ادبي:

دستور زبان: احمد گيوي و حسن انوري جلد 1 و 2 (دستور زبان خيام‌پور. دستور زبان پنج استاد).

عروض و قافيه: شناخت شعر دكتر شاه حسيني،  عروض و قافيه‌ي دكتر شميسا (عروض فارسي، دكتر ماهيار).

معاني و بيان : معاني و بيان دكتر تجليل، معاني و بيان دكتر شميسا (بيان دكتر كزازي)‌.

بديع: فنون بلاغت و صناعات ادبي استاد همايي، بديع  دكتر شميسا (بديع دكتر كزازي).

تاريخ ادبيات: تاريخ ادبيات در ايران صفا. از صبا تا نيما (2 جلد)، از نيما تا روزگار ما، يحيي آرين‌پور. ادوار شعر فارسي، شفيعي كدكني (ادبيات معاصر، محمد حقوقي ادبيات معاصر نثر هرمز رحيميان، تاريخ ادبيات تأليف ذبيح‌ا... صفا 3 جلد).

سبك شناسي: سبك شناسي بهار (جلد 2 و 3)، سبك شناسي نظم و نثر (دكتر شميسا).

(كليات مسائل ادبي: تأليف دكتر فرهاد طهماسبي و دكتر يدالله بهمني).

د) عربي:

زبان قرآن، حميد محمدي، جلد 1 و 2 دوره‌ي متوسطه.

مبادي العربيه جلد 2و3.

نهج‎البلاغه، جعفر شهيدي.

(شرح و ترجمه‌ي مبادي العربيه دكتر حسيني . صرف براي دانشجو، نحو براي دانشجو، دكتر سيد محمد رادمنش).

ه‍( زبان انگليسي:

كتاب Humanities (جلد اول)، دكتر مهدي نوروزي و دكتر پرويز بيرجندي، انتشارات سمت، جزوه‌ي زبان تخصصي ادبيات كه كانون در اختيار داوطلبان قرار مي‌دهد. فرهنگ اصطلاحات ادبي، سيماداد، انتشارات مرواريد.

زبان انگليسي عمومي تأليف عسگري، انتشارات كانون فرهنگي آموزش. (كتاب English for students of persion literature.- بخش‌هاي مربوط به انوري، خاقاني از                         جلد دوم كتاب Literary History of persia. Edward Brone . مباحث مربوط به ادبيات فارسي از كتاب دائرة المعارف اسلام)

و) كتاب‌هاي كمك آموزشي:

مجموعه سؤال‌هاي كارشناسي ارشد جلد اول، مريم كفاشيان و معصومه رحيمي، انتشارات پردازش

مجموعه سؤال‌هاي كارشناسي ارشد جلد دوم، اكبر شاملو، انتشارات پردازش

مجموعه سؤال‌ها و پاسخ تشريحي در دو جلد به كوشش يدالله بهمني و سيد عباس نوابي، انتشارات دارينه

كليات مسائل ادبي زبان و ادبيات فارسي كارشناسي ارشد ، پوران پژوهش

زبان انگليسي تخصصي زبان و ادبيات فارسي كارشناسي ارشد ، پوران پژوهش

عربي زبان و ادبيات فارسي كارشناسي ارشد ، يدالله بهمني

كتاب جامع زبان و ادبيات فارسي كارشناسي ارشد ، مرضيه رنجبر

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:19  توسط حسینی ثابت | 

رياضي

(كد: 111)

رشته رياضي يكي از مهم‌ترين رشته‌هاي علوم پايه مي‌باشد كه هدف اصلي آن تربيت متخصصاني براي آموزش و پژوهش در زمينه‌هاي گوناگون رياضي در بخش‌هاي مختلف مي‌باشد‌. مقطع كارشناسي شامل سه گرايش محض ،كاربردي و دبيري و در مقطع كارشناسي ارشد شامل سه گرايش  محض، كاربردي و آموزش رياضي مي‌باشد. كه دانشكده‌ها و گروه‌‌هاي رياضي اكثر دانشگاه‌ها يك، دو و برخي هر سه گرايش را دارا مي‌باشد‌. در زير ابتدا اهداف هر يك از اين گرايش‌ها سپس رشته‌هاي مورد قبول- ضرايب هر درس در آزمون سراسري و در آخرتعداد پذيرش در دانشگاه‌هاي مختلف آمده است‌.

1- رياضي محض: تربيت متخصصان جامع در علم رياضي كه آمادگي لازم را براي ادامه تحصيل در جهت اشتغال به پژوهش و نيز انتقال علم رياضي در سطوح دانشگاهي داشته باشند.

2- رياضي كاربردي: تربيت كارشناسان چندجانبه داراي اندوخته كافي از دانش رياضي كه توانايي تحليل كمي‌از مسائل صنعتي، اقتصادي و برنامه‌ريزي را كسب نموده و نيز توانايي ادامه تحصيل در سطوح بالاتر را داشته باشند.

3- آموزش رياضي: آشنايي با تشكيلات عمدة آموزش رياضي، شرايط و عوامل مؤثر در تغييرات كمي‌برنامه‌هاي رياضي، مقايسه نظام‌‌هاي آموزشي مكلف، بررسي تاثير افكار جورج پوليا بر آموزش و يادگيري حل مسئله و نقش او در شكل‌گيري اين فرآيند.

آزمون ورود به‌ اين دوره براي هر سه گرايش به صورت هماهنگ توسط سازمان سنجش آموزش كشور طي يك مرحله (صبح و بعداز ظهر) و توسط دانشگاه آزاد اسلامي‌طي يك مرحله برگزار مي‌گردد.

 

مطابق آنچه كه در دفترچه راهنماي انتخاب رشته آزمون ورودي سال 84 آمده ظرفيت پذيرش دانشگاه‌هاي كل كشور در سال تحصيلي 85-84 در گرايش رياضي محض روزانه 393 و شبانه 189 نفر و در گرايش كاربردي روزانه 183 و شبانه 86 نفر و در گرايش آموزش رياضي روزانه 18 نفر و شبانه 1 نفر مي‌باشد.


منابع مطالعاتي

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading) ، -زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

 زبان تخصصي

1-زبان تخصصي رشته رياضي. 2- زبان تخصصي دكتر نيكوكار.

رياضي عمومي:

حساب ديفرانسيل و انتگرال: 1-توماس (ويرايش 10) 2- سيلورمن (خاص) 3- آپوستل 4- مسائل آناليز رياضي(ب. پ. دميدودويچ) ترجمة پرويز شهرياري

معادلات ديفرانسيل:

1- معادلات ديفرانسيل: 1- بويس 2- سيمونز 3- دكتر نيكوكار  4- دكتر كرايه‌چيان 

احتمالات:

1- آمار رياضي، جان‌فروند 2- مباني احتمال، شلدون راس. ترجمة دكتر پارسيان و دكتر همداني(ويرايش جديد)

توابع مختلط:

1- توابع مختلط، چرچيل 2- سيلورمن 3- رياضيات مهندسي پيشرفته جلد (2) كريت سينك، مترجم دكتر شيدفر

جبر 1:

 1- جبر فرالي جلد (1 و 2)  2- مباحثي در جبر هرشتاين  3- مباحثي در نظريه گروه‌هاي متناهي نوشته، دكتر عليرضا جمالي 4- Algebra – Bathacharia

آناليز رياضي 1 و 2 :

1- آناليز رياضي رودين . 2- آناليز رياضي  بارتل. 3- آناليز رياضي ، اپوستل 4- توپولوژي عمومي ، مانكرز 5 مثال‌هاي نقض در آناليز كلياوم

آناليز عددي:

1- آناليز عددي (1) دكتر بابليان ، انتشارات دانشگاه پيام نور. 2- آناليز عددي: مؤلف كندال اتكينسون ، ترجمه: دكتر مهدي دهقان و همكاران

جبر خطي:

 1- جبر خطي،‌هافمن2- جبر خطي، اونان

منبع تستي:

 سؤال‌هاي آزمون كارشناسي ارشد رشته رياضي نشر كتاب دانشگاهي يا نشر گسترش علوم پايه

منابع زير (علاوه بر منابع فوق) براي آزمون دانشگاه آزاد اسلامي است.

مباني‌رياضي:

1- مباني رياضي، تاليف لين و لين .

مباني كامپيوتر و برنامه‌نويسي:

1- برنامه‌سازي ساخت يافته پاسكال و حل مسايل نمونه اليوت كافمن، مترجم ليدا جواهر قلم و فرنگيس شاكري

2- تئوري و مسايل برنامه‌نويسي با C گاتفريد مترجم: شادمان پور

3- برنامه‌نويسي به زبان پاسكال - مهندس جعفرنژادقمي

تحقيق در عمليات:

 1 تحقيق در عمليات  بازارا. 2- تحقيق در عمليات 1، دانشگاه پيام نور، جهانشاهلو.

آموزش رياضي:

1- چگونه مسئله را حل كنيم، جورج پوليا، ترجمه احمد آرام. 2- خلاقيت رياضي، جورج پوليا، ترجمه پرويز شهرياري. 3- روان شناسي پرورشي، دكتر سيف.

4- آموزش تدريس رياضي دبيرستان ، جان كولب، ترجمه جواد همداني زاده

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:17  توسط حسینی ثابت | 

مهندسي مكانيك

(كد: 105)

مهندسي مكانيك در مقطع كارشناسي ارشد به شش گرايش كلي تقسيم مي‌شود:

1- طراحي كاربردي

2- تبديل انرژي

3- ساخت و توليد

4- هوافضا

5- خودرو (سيستم محركه خودرو – طراحي سيستم‌هاي تعليق، ترمز، فرمان – سازه و بدنه خودرو)

6- مهندسي پزشكي (بيومكانيك).

در گرايش طراحي كاربردي، ساخت و توليد و گرايش‌‌هاي سازه‌ بدنه و سيستم تعليق (اين دو گرايش زير مجموعه خودرو مي‌باشد) مباحثي از قبيل مقاومت مصالح، الاستيسيته و پلاستيسيته، مواد مركب، كنترل پيشرفته، ديناميك و ارتعاشات  پيشرفته، روش‌‌هاي المان‌‌هان محدود مطرح مي‌باشد.

در گرايش تبديل انرژي، هوافضا (گرايش‌‌هاي آيروديناميك و جلو برنده و قواي محركه كه يكي از گرايش‌‌هاي خودرو مي‌باشد) مباحثي از قبيل مكانيك سيالات پيشرفته، انتقال حرارت هدايت پيشرفته، انتقال حرارت جابجايي پيشرفته، تشعشع پيشرفته، ديناميك سيالات محاسباتي (CFD)، موتورهاي احتراق داخلي پيشرفته، آيروديناميك مادون صوت و مافوق صوت، لايه مرزي، توربولانس و هيدروآيروديناميك مطرح مي‌شود.

با توجه به اينكه دورة كارشناسي ارشد معمولاً شامل 24 واحد درسي، 2 واحد سمينار و 6 واحد پايان‌نامه مي‌باشد، لازم است در گرايشي كه انتخاب مي‌كنيد دقت لازم را نسبت به ميزان علاقة خود داشته باشيد. اغلب دانشجوياني كه پاية تئوري خوبي ندارند در ارائه يك پايان نامة خوب دچار مشكل مي‌شوند. از اينرو توجه داشته باشيد كه انتخاب گرايش‌‌ها بر اساس علاقه و توانايي‌‌هايتان باشد.

به طور كلي دانشگاه‌‌هاي تهران با توجه به وجود امكانات نسبتاً خوب براي ادامة تحصيل در دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري پيشنهاد مي‌شوند و در شهرستان‌‌ها نيز دانشگاه‌‌هاي صنعتي اصفهان، تبريز و شيراز در اولويت هستند. سه دانشگاه صنعتي شريف، علم و صنعت و خواجه‌ نصير گرايش خودرو اين گرايش‌‌ها را دارد و تنها دانشكده خودرو در دانشگاه علم و صنعت مي‌باشد.

دانشگاه‌‌هاي صنعتي شريف-صنعتي اميركبير-تهران- علم و صنعت ايران-تربيت مدرس- خواجه نصيرالدين طوسي-  صنعتي اصفهان- تبريز- شيراز-  فردوسي مشهد- بوعلي سينا همدان- شهيد چمران اهواز- سيستان و بلوچستان- اروميه- كاشان- گيلان- مازندران - يزد-صنعتي مالك اشتر و امام حسين و براي مقاطع كارشناسي ارشد پذيرش دارند.

ظرفيت پذيرش در دانشگاه‌‌هاي دولتي حدود 1000 نفر و در دانشگاه آزاد حدود 200 نفر مي‌باشد. تعداد شركت‌كنندگان آزمون ورودي كارشناسي ارشد اين رشته حدود 13000 نفر مي‌باشد كه طبق آمار حدود 10 درصد اين داوطلبان پذيرش مي‌شوند و حق ادامه تحصيل خواهند داشت.

مواد و ضرايب امتحاني

1- زبان عمومي و تخصصي

2- رياضي

3- حرارت و سيالات (ترموديناميك، مكانيك سيالات، انتقال حرارت)

4- جامدات (استاتيك، مقاومت مصالح، طراحي اجزاء)

5- ديناميك و ارتعاشات (ديناميك، ارتعاشات، ديناميك ماشين، كنترل)

6- ساخت و توليد (ماشين‌ ابزار، قالب پرس، علم مواد، ماشين‌‌هاي كنترل عددي، اندازه‌گيري، توليد مخصوص، هيدروليك و نيوماتيك، مديريت توليد).

ضرايب به ترتيب مواد درسي:

1- ساخت توليد (1، 4)

2- طراحي كاربردي (1، 0)

3- تبديل انرژي (1، 0)

4- مهندسي پزشكي- بيومكانيك (3، 3)

5- سيستم محركه خودرو (2، 0)

6- طراحي سيستم‌‌هاي تعليق، ترمز و فرمان (2، 0)

7- سازه بدنه خودرو (2، 0)


منابع مطالعاتي

 

زبان: متون تخصصي مكانيك

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading)   ،-زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

رياضيات:

رياضي 1: آزمون‌‌هاي رياضي كارشناسي ارشد:  مؤلف: دكتر نيكوكار

رياضي 2: مؤلف: مهندس حسين سرمدي ـ شركت تعاوني سازمان سنجش آموزش كشور

رياضي مهندسي: يوسف كريمي، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

معادلات ديفرانسيل: 1: مؤلف: دكتر نيكوكار

ترموديناميك: ون وايلن، سنجل

مكانيك سيالات: وايت، فاكس، شيمز، استريتر

انتقال حرارت: اينكرپرا، هولمن

مقاومت مصالح: بيرجانسون

استاتيك: مريام، بير جانسون، شيمز

طراحي اجزاء: شيگلي، اسپاتس

ديناميك : مريام، نيكخواه بهرامي

ارتعاشات : تامسون

ديناميك ماشين : مارتين، پازوكي

كنترل : اوگاتا، بن‌جامينكو

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:15  توسط حسینی ثابت | 

مهندسي برق

(كد: 101)

مقدمه:

رشته مهندسي برق در طي چند سال اخير، بيشترين پيشرفت و تحول را در بين ساير رشته‎ها داشته است‌، به طوريكه هر ساله تحول عظيمي‌در اين رشته پديد مي‎آيد. از اين رو آينده درخشاني براي دانشجويان اين رشته پيش بيني مي‎شود. البته به شرطي كه بتوانند با سرعت عصر الكترونيك، خود را وفق دهند. بدين منظور تحصيل در مقاطع بالاتر علمي، ‌امري  اجتناب ناپذير است.

آزمون كارشناسي ارشد مهندسي برق در دروس ذيل در دو نوبت برگزار مي‌‎گردد:

 نوبت اول:

        ·           دفترچه شماره 1:  

              * زبان تخصصي

        ·           دفترچة شماره 2:

              * رياضيات (رياضيات مهندسي، معادلات ديفرانسيل، آمار و احتمالات مهندسي)

            * مدارهاي الكتريكي I و II

 

نوبت دوم:

        ·           دفترچه شماره 1:

               * سيستم‌هاي كنترل خطي

               *  تجزيه و تحليل سيستم‌ها

             *  بررسي سيستم‌هاي قدرتI

        ·           دفترچة شماره 2:

               * الكترونيك I و II

               * ماشين‌هاي الكتريكي I و II

               * الكترو مغناطيس

               * مقدمه‌اي بر مهندسي پزشكي

در اين كنكور داوطلبان هفت گرايش زير را مي‎توانند انتخاب كنند:

        1-         الكترونيك

        2-         قدرت

        3-         مخابرات

        4-         كنترل

        5-         مهندسي پزشكي (بيوالكتريك)

        6-         راه‎آهن برقي

        7-         مديريت انرژي الكتريكي

 

 

منابع مطالعاتي

رياضيات مهندسي

1- رياضيات مهندسي پيشرفته (جلد دوم)، تاليف: اروين كرويت سيگ ، ترجمه دكتر عالم زاده

2 - رياضيات مهندسي، تاليف: دکتر شيدفر

3 - مجموع گزينه‌هاي چهارجوابي طبقه‌بندي شده رياضي كارشناسي ارشد، جلد پنجم ، رياضيات مهندسي ، تاليف: دكتر مسعود نيكوكار

4- رياضيات مهندسي ، تاليف: دکتر معتقدي

5- رياضي مهندسي: انتشارات كانون فرهنگي آموزش ، تأليف :مهندس يوسف كريمي

معادلات ديفرانسيل

1- معادلات ديفرانسيل ،تاليف: دكتر مسعود نيكوكار

2- مجموع گزينه‌هاي چهارجوابي طبقه‌بندي شده رياضي كارشناسي ارشد، جلد سوم ، معادلات ديفرانسيل ، تاليف: دكتر مسعود نيكوكار

3- معادلات ديفرانسيل ، تاليف: دکتر معتقدي

آمار و احتمالات مهندسي

1-آمار و احتمالات كاربردي، تاليف: بهمن عربزاده- مسعود نيكوكار

2- مجموع گزينه‌هاي چهارجوابي طبقه‌بندي شده رياضي كارشناسي ارشد، جلد چهارم: آمار و احتمال مهندسي، دكتر مسعود نيكوكار

مدارهاي الكتريكي

1 ـ نظريه اساسي مدارها و شبكه ها ،  تاليف: دكتر پرويز جبه‌دار مارالاني

2- مدارهاي الكتريكي، تاليف دكتر عابدي 

3= از مباني برق تا مدارات الکتريکي ، تاليف ايروين ،ترجمه دکترمسعود دوستي

4- مدارهاي الكتريكي تاليف: هيت، ترجمه دياني

5=مدارهاي الکتريکي ، تاليف مهندس خسرو پور ، انتشارات ديباگران

كنترل خطي

1- Modern control systems Robert H. Bishop, richard c. Dorf

2- سيستم‌‌هاي كنترل،تاليف: بنجامين‌كو،ترجمه علي كافي

3- مهندسي كنترل، تاليف كاتسوهيكواوگاتا،ترجمه علي كافي

4- سيستمهاي كنترل خطي تاليف دكتر علي خاكي صديق

الكترونيك

1- مدارهاي ميكروالكترونيك، تاليف: عادل صدرا، كنت اسميت، ترجمة دياني

2-مدار هاي مجتمع آنالوگ ،تاليف گري و مير

3- مباني الكترونيك، تاليف دكتر ميرعشقي

4- تحليل و طراحي مدارهاي الكترونيك دو جلد، تاليف: مهندس تقي شفيعي

5-الکترونيک ، تاليف: مهندس خسرو پور ، انتشارات ديباگران

الكترومغناطيس

1- الكترومغناطيس ميدان و موج ،تاليف: چنگ ،ترجمه دکتر جبه دار

2-مباحث اساسي کارشناسي ارشد مهندسي برق (الکترومغناطيس)،تاليف دکتر محمد طاهري

3- الكترومغناطيس،انتشارات قلم‌چي،تاليف مهندس عليرضا باغستاني

ماشين‌هاي الكتريكي

1- ماشين‌هاي الكتريكي (تحليل- بهره‌برداري- كنترل) تاليف دكتر سن- ترجمه: مهندس نبوي- دكتر عابدي،

2- ماشين‌هاي الكتريكي، تاليف: سلمون- ترجمه دكتر لساني،

3-ماشين‌هاي الكتريكي با كاربردهايي از الكترونيك قدرت، تاليف: دكتر ال‌هاواري- ترجمه دكتر عابدي- نظرزاده،

4- مباني ماشين‌هاي الكتريكي تاليف چاپمن- ترجمه دكتر جواد فيض

تجزيه و تحليل سيستم‌‌ها

1- سيگنال‌ها و سيستم‌‌ها تاليف: اپنهام، الن ويلسكي، ترجمه: مهندس مجيد ملكان، ترجمه دكتر پرويز جبه‌دارمارالاني

2- سيگنال ها و سيستم ها ، تاليف مهندس علي صفري

بررسي سيستم‌هاي قدرت

1- بررسي سيستم‌هاي قدرت، گلاور

2- بررسي سيستم‌هاي قدرت، الگرد

3- بررسي سيستم‌هاي قدرت، استيونسون

4- بررسي سيستم‌هاي قدرت، احد كاظمي

5- بررسي سيستم‌هاي قدرت، ناصر

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:13  توسط حسینی ثابت | 

حسابداري

(كد: 122)

مقدمه

حسابداري يكي از علومي‌است كه همه روزه اكثر افراد با آن سروكار دارند و برخي به صورت تخصصي و برخي به صورت تجربي از آن استفاده مي‌كنند. حسابداري اين امكان را به ما مي‌دهد كه ميزان سوددهي و هزينه‌ها را به صورت علمي‌و دلخواه تغيير دهيم. اطلاعات مربوط به‌اين رشته، مورد استفادة عموم مردم از مديران صنايع، سرمايه‌گذاران، تجار و اصناف تا استفاده‌كنندگان محصولات و خدمات مي‌باشد و باعث مي‌شود تا اعداد و ارقام نامفهوم و گيج‌كننده به صورت اطلاعات جالب توجه و قابل نتيجه‌گيري در دسترس قرار گيرد.

فراگيري اين فن به صورت تخصصي، نه تنها به صورت يك حرفه مطرح بلكه در زندگي خصوصي و شخصي نيز كارساز مي‌باشد. به طور مثال نحوة صحيح بودجه‌بندي، تقسيم هزينه، تعيين قيمت تمام شده، روش‌‌هاي پيمانكاري، معاملات اوراق بهادار، تعيين استهلاك دارائي‌‌ها، انواع سرمايه‌گذاري، حسابداري با توجه به تورم و از بحث‌‌هاي ارائه شده در اين گروه مي‌باشد. در پايان شايد بتوان حسابداري را به عنوان پايه اصلي صنعت، توليد و ارائه خدمات معرفي كرد. چرا كه بدون وجود حسابداري و ثبت دقيق و نتيجه‌گيري صحيح از اطلاعات، پايه اصلي شركت كه همان سرمايه و نقدينگي است به لرزه درآمده و چه بسا كه شركت را به انحلال بكشاند.

دارندگان مدرك كارشناسي كليه رشته‌ها، بدون توجه به نوع مدرك تحصيلي مي‌توانند در اين رشته ثبت‌نام و در مقطع كارشناسي ارشد ادامه تحصيل دهند.


منابع مطالعاتي

حسابداري مالي

- استانداردهاي پذيرفته شده حسابداري GAAP. نشريه شماره 89

- استانداردهاي حسابداري نشريه شماره 160

صورت‌‌هاي مالي اساسي (فصل اول، نشريه 76 سازمان حسابرسي)

حسابداري ميانه (يدالله تاري وردي).

حسابداري ميانه (1) (حسن همتي)

حسابداري ميانه(2) (حسن همتي)

حسابداري شركت‌‌هاي سهامي (نشريه 94 سازمان حسابرسي)

حسابداري پيشرفته (1) (حسن همتي).

مباحث جاري در حسابداري (حسن همتي).

صورتهاي مالي تلفيقي (از تئوري‌تا عمل) دكتر محسن خوش طينت

مباحث كاربردي در حسابداري تركيب شركتها (شامل تست و مسأله با راه حل ) دكتر محسن خوش طينت

حسابداري صنعتي

آموزش حسابداري صنعتي - رضا درگاهي (انتشارات كانون فرهنگي آموزش).

مباحثي در حسابداري صنعتي (نكته و تست) دكتر احمد ظريف فرد

مجموعه پرسش‌هاي چهارگزينه‌اي حسابداري صنعتي CPA-2002 (علي مصدر).

- حسابداري صنعتي دكتر حسين اعتمادي (انتشارات سنجش تكميلي)

منابع فرعي.

- حسابداري صنعتي 1 و 2 و 3 انتشارات سازمان حسابرسي.

- حسابداري صنعتي 1 و 2- سورن آبنوس.

حسابداري صنعتي 1 و 2 و 3 - (به همراه حل تمارين دكتر سيدحسن صالح‌نژاد، انتشارات پيام نور).

حسابرسي

اصول حسابرسي جلد اول و دوم سازمان حسابرسي.

پرسشهاي چهار گزينه‌اي CPA كورش اماني و فاضلي- سازمان حسابرسي

استانداردهاي حسابرسي نشريه 124

رياضي:

1- رياضيات و كاربرد آن در مديريت (رياضيات پايه)- مؤلفان: دكتر جمشيد صالحي صدقياني و مهندس ابراهيمي.

2- رياضي، آزمون كارشناسي ارشد، مؤلف: ناصر محمدي راد.

3- رياضيات آزمون كارشناسي ارشد، مؤلف:‌هادي رنجبران.

4- رياضي پايه مؤلفان پوربشاش، عرفانيان، طيبي .

5- رياضي كاربردي مؤلفان پوربشاش، طيبي (قابل تهيه از كتاب فروشي فروردين خيابان 12 فروردين)

6- رياضيات كارشناسي ارشد مؤلفان پوربشاش، صفري (انتشارات كانون فرهنگي آموزش)

آمار:

1- آمار و كاربرد آن در مديريت، دكتر عادل آذر و مومني، انتشارات سمت، دو جلد.

2- آمار و كاربرد آن در مديريت، تاليف: دكتر جمشيد ‌ صدقياني و مهندس ابراهيمي، دو جلد.

3- آمار و كاربرد آن، تاليف:‌هادي رنجبران.

4- آمار و احتمالات و كاربرد آن در مديريت تأليف: محمد آقايي، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading)

زبان تخصصي: 1- انگليسي براي دانشجويان حسابداري (دكتر داوود اقوامي). 2- زبان تخصصي براي داوطلبان حسابداري، آقاي تالانه.

 

 

 

منابع درسي براي مطالعه: حسابداري مالي

موضوعاتي كه بايد براي كنكور مطالعه شود:

در ابتدا لازم به توضيح است در سال‌‌هاي اخير كه استانداردهاي حسابداري ايران توسط سازمان حسابرسي منتشر شده است تست‌هاي حسابداري مالي نيز از استانداردهاي پذيرفته شده آمريكايي (GAAP) به طرف ايراني سوق داده مي‌شود و هر ساله تعداد آنها نيز اضافه مي‌شود.

بنابراين مطالعه دقيق استانداردهاي پذيرفته شده (GAAP) با استانداردهاي ايراني و به خصوص مقايسه آنها با هم و استخراج مورد تفارق آن كه مورد نظر طراحان سوال مي‌باشد ضروري است.

- استانداردهاي پذيرفته شده حسابداري GAAP (نشريه 88 و 89)

- استانداردهاي حسابداري (نشريه 160)

شايان ذكر است كه  دو جلد كتاب حسابداري ميانه (1) و حسابداري ميانه (2) تأليف استاد ارجمند جناب آقاي حسن همتي در مباحث حسابداري ميانه هر دو استاندارد را  ارائه نموده و به مقايسة آنها پرداخته است.

1) چهارچوب نظري حسابداري:

صورت‌هاي مالي اساسي (فصل اول، نشريه شماره 76، سازمان حسابرسي) يا حسابداري ميانه (يدالله تاري وردي فصل اول)

مباني نظري گزارش‌گري در ايران (نشريه 113)

2) وجوه نقد و مطالبات - صورت مغايرت بانك

حسابداري ميانه (يدالله تاروردي - فصل پنجم)

3) حسابداري موجودي كالا

حسابداري ميانه (تاري وردي فصل ششم)

4) دارايي‌‌هاي ثابت

(نشريه شماره 67 سازمان حسابرسي) اموال و ماشين آلات و تجهيزات

حسابداري ميانه (يدالله تاري وردي، فصل هفتم)

5) حسابداري استهلاك

(نشريه شماره 90، سازمان حسابرسي)

6) اوراق قرضه (بدهي‌هاي بلندمدت)

حسابداري ميانه (يدالله تاري وردي، فصل هشتم)

7) سرمايه‌گذاري در اوراق بهادار

حسابداري ميانه (يدالله تاري وردي، فصل هشتم)

8) شركت‌‌هاي سهامي

حسابداري شركت‌‌هاي سهامي‌(نشريه شماره 94، سازمان حسابرسي)

9) شركت‌‌هاي تضامني

حسابداري پيشرفته (1) (حسن همتي)

10) مشاركت مخصوص (شركت‌هاي عملي)

حسابداري پيشرفته (1) (حسن همتي)

11) كالاي اماني (حق‌العمل كاري)

حسابداري پيشرفته (1) (حسن همتي)

12) فروش اقساطي

حسابداري پيشرفته (1) (حسن همتي)

13) اجاره سرمايه‌اي

مباحث جاري در حسابداري (حسن همتي)

14) گزارش‌گري بخش‌ها

نشريه شماره 89 سازمان حسابرسي (راهنماي بكارگيري اصول پذيرفته شده حسابداري) صفحه 311-322

15) حسابداري شعب - شعب خارجي

حسابداري پيشرفته (1) (حسن همتي)

16) پيمانكاري

مباحث جاري در حسابداري (حسن همتي)

17) حسابداري تغيير قيمت‌‌ها (تورمي)

مباحث جاري در حسابداري (حسن همتي)

18) گردش وجوه نقد

حسابداري ميانه (يدالله تاري وردي)

19) صورت‌هاي مالي تلفيقي

صورتهاي مالي تلفيقي (از تئوري تا عمل)- دكتر محسن خوش طينت

مباحث كاربردي در حسابداري تركيب شركتها(شامل تست و مسأله با راه حل تشريحي) دكتر محسن خوش طينت

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 22:7  توسط حسینی ثابت | 

زيست شناسي

(كد: 112)

مقدمه

علم‌ زيست‌شناسي در قرن بيست و يكم به شكوفاترين مرحله خود رسيده است. پيوند اين علم با ساير علوم پايه نظير فيزيك و شيمي توانسته است كاربردهاي بسيار زيادي را در ساير علوم ايجاد كند. يافتن پاسخ‌‌هاي صحيح براي سوالات بي‌شماري كه در ذهن بشر وجود دارد نياز به كسب دانش تخصصي و چگونگي به كار بستن آن دارد لذا بدليل گسترده بودن علم زيست‌شناسي لزوم ادامه تحصيل در گرايش‌‌هاي مختلف اين رشته براي رسيدن به اهداف فوق شديداً احساس مي‌شود.

در راستاي اهداف كانون فرهنگي آموزش گروه زيست‌شناسي بر آن شد كه اطلاعاتي در مورد گرايش‌‌ها، ضرايب امتحاني و ظرفيت‌هاي پذيرش دانشگاه‌‌ها در اختيار داوطلبان گرامي‌قرار دهد كه در زير ملاحظه مي‌كنيد.

در دانشگاه سراسري رشته زيست‌شناسي به هفت گرايش تقسيم مي‌شود كه همگي بوسيله كُد مشترك 1206 انتخاب شده و پس از قبولي در كنكور كارشناسي ارشد و مجاز شدن به انتخاب رشته، گرايش‌‌هاي مربوطه مشخص مي‌شود. اين گرايش‌‌ها به قرار زير مي‌باشند: 1) بيوفيزيك 2) علوم گياهي  3) علوم جانوري 4) ميكروبيولوژي 5) بيوشيمي 6) علوم سلولي و مولكولي 7) ژنتيك 8) بيوتكنولوژي پزشكي

 


منابع مطالعاتي

 

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading)، -زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

زبان تخصصي: مجموعه تست‌هاي طبقه‌بندي شده زبان تخصصي (گردآوري مهدي سوار)

سلولي و مولكولي:

بيولوژي سلولي و مولكولي (lodish & Alberts) (ترجمه زير نظر دتر شاهسون بهبودي) (همراه با CD)- زيست‌شناسي سلولي و مولكولي (مريم خالصي- رضا يوسفي)- زيست‌شناسي سلولي و مولكولي (دكتر احمد مجد)- مجموعه سؤالات كارشناسي ارشد سلولي و مولكولي با تحليل كامل گزينه‌ها (تأليف و گردآوري برومند حسيني)

ژنتيك :

مجموعه درس‌هاي  ژنتيك (مجتبي سهرابي) 4- درسنامه ژنتيك (P.C.Winter, G.I. Hickey) (زير نظر دكتر يوسف سيدنا) سؤالات كارشناسي ارشد ژنتيك (مينا اوحدي)- مجموعه تست‌هاي طبقه‌بندي شده ژنتيك و مولكولي (مجتبي سهرابي)

بيوشيمي:

بيوشيمي (Lehninger). بيوشيمي (Strayer)- مجموعه تست‌هاي طبقه‌بندي شده بيوشيمي (1) و (2) (مهدي سوار)

ميكروبيولوژي:

ميكروبيولوژي (زينسر) ميكروبيولوژي عمومي‌(دكتر ملك‌زاده). ميكروبيولوژي پزشكي (جاوتز). ميكروب كاربردي (كروگر) ميكروب محيطي(شايسته سپهر) ميكروب غذايي (فرازير) ايمونولوژي (دكتر محمد وجدگاني) ويروس شناسي (دكترناطق) انگل شناسي پزشكي (دكتر هرمزد اورمزدي) قارچ شناسي پزشكي ( دكتر امامي و همكاران) مجموعه تست‌هاي طبقه‌بندي شده ميكروب‌شناسي، ويروس‌شناسي، ايمونولوژي (گردآوري مهدي سوار)

بيوفيزيك:

بيوفيزيك (دكتر رضايي)- مجموعه تست‌هاي طبقه‌بندي شده بيوفيزيك

 

گياه شناسي:

1ـ گياه شناسي پايه، (احمد قهرمان) 2جلد. زيست‌شناسي گياهي (محمد پاك فطرت)- رشد و نمو گياهي (دكتر خاوري نژاد)

فيزيولوژي گياهي:

1ـ فيزيولوژي گياهي (حسن ابراهيم زاده) 4جلد- فتوسنتز در گياهان عالي (دكتر خاوري نژاد)

جانور شناسي:<