مشاوره.روان شناسی.کنکور مقاطع مختلف.آموزش

 

مهندسي صنايع- سيستم‌هاي اقتصادي اجتماعي و مديريت سيستم و بهره‌وري

(كد: 106)

(كد:107)

مقدمه

بي‌ترديد دستيابي به هيچ موفقيتي بدون تلاش و برنامه‌ريزي ميسر نخواهد بود و دراين ميان پيروزي از آن كساني خواهدبود كه بتوانند در مدت زمان كمتر با اثربخشي بيشتر  به سوي هدف موردنظر حركت نمايند. سوالي كه دراينجا مطرح مي‌گردد اين است كه براي ورود به مقاطع تحصيلي بالاتر چگونه مي‌توان بدون مطالعه دهها جلد كتاب حجيم و صرف ساعتها وقت، نتيجه مطلوبي گرفت؟ پاسخ به اين سوال در برنامه‌ريزي نهفته است. براي روشن شدن  اين موضوع در ابتدا بهتر است مروري بر عوامل منفي اثرگذار بر عدم موفقيت تحصيلي داوطلبان مقطع كارشناسي ارشد داشته باشيم و بعد از معرفي اجمالي رشته مهندسي صنايع، برنامه‌ريزي آزمون‌هاي آمادگي را در رفع اين عوامل مورد بررسي قرار خواهيم داد.

مهمترين عوامل منفي موثر بر عدم موفقيت تحصيلي داوطلبان تحصيلات تكميلي عبارتند از:

- عدم آشنايي داوطلبان با نوع سوالات و شيوه برگزاري آزمون

- عدم شناخت و دسترسي به سرفصلهاي موردنياز شركت درآزمون

- عدم امكان مطالعه تدريجي و مستمر دروس رشته مورد تقاضا

- عدم برنامه‌ريزي صحيح و دقيق براي شركت در آزمون

- عدم شناخت و دسترسي به منابع موردنياز آزمون

- عدم دسترسي به مشاورين و راهنمايان مجرب

- عدم دسترسي داوطلبان به كلاسهاي حضوري

- پراكندگي در مطالعه منابع مختلف درسي

- عدم امكام ارزيابي مستمر پيشرفت تحصيلي

برنامه‌ريزي كانون فرهنگي آموزش اثر اين عوامل منفي را به حداقل كاهش خواهد داد.

در ادامه به معرفي رشته مهندسي صنايع و گرايشهاي مربوطه در كارشناسي ارشد مي‌پردازيم:

مهندسي صنايع يكي از رشته‌هاي زير مجموعه گروه مهندسي مي‌باشد و مدت زمان تحصيل اين رشته در مقطع كارشناسي بطور متوسط چهار سال است. عموماً دو سال اول دوره به گذراندن دروس عمومي، علوم پايه، مهندسي مقدماتي و زبان انگليسي اختصاص دارد و دو سال دوم بر روي دروس تخصصي تمركز مي‌يابد. در يك تعريف كلي مي‌توان گفت: «مهندسي صنايع رشته‌اي است كه با طراحي، بهبود و پياده‌سازي سيستم‌‌هاي يكپارچه از افراد، مواد، اطلاعات، تجهيزات و انرژي مرتبط مي‌باشد. اين رشته بر پاية دانش تخصصي و تبحر در علوم رياضي، طبيعي، اجتماعي و نيز قوانين و روش‌‌هاي تجزيه و تحليل مهندسي و طراحي بنا شده است و مي‌تواند به كمك اين علوم و قوانين به تعيين، پيش‌بيني و ارزيابي نتايج حاصل از سيستم‌‌هاي يكپارچه بپردازد» هدف اصلي آموزش اين رشته بهينه‌سازي و استانداردسازي كليه سيستم‌‌ها اعم از توليدي و خدماتي و در نهايت ارتقاء بهره‌وري است بطوريكه هر يك از دروس تخصصي اين رشته تحصيلي در واقع وسيله‌اي مؤثر در راه استفاده مؤثر از منابع و تقليل هزينه‌هاست. خوشبختانه رشتة

مهندسي صنايع در چند سال اخير از اهميت و موقعيت بالايي برخوردار گرديده است و اغلب فارغ‌التحصيلان اين رشته به سرعت و سهولت جذب بازار كار مي‌گردند. با توجه به روند رو به رشد تعداد فارغ‌التحصيلان اين رشته در مقطع كارشناسي، ضرورت تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد اين رشته در جهت كسب جايگاه‌‌هاي برتر شغلي و آشنايي عميقتر با دستاوردهاي جديد مهندسي صنايع و در نهايت زمينه ورود به مقاطع بالاتر و حضور در عرصه‌هاي دانشگاهي، مضاعف گرديده است. و همين امر باعث افزايش رقابت مي‌گردد. ادامة تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد اين رشته نه تنها براي مهندسين صنايع بلكه براي فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي ديگر فني- مهندسي از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است. چرا كه موجبات ورود به عرصه‌هاي تخصصي و سيستمي‌را براي اين فارغ‌التحصيلان فراهم مي‌نمايد. هم‌چنين تمامي دانشجويان در ساير رشته‌ها مي‌توانند فرمول‌هاي محض تدريس شده را بصورت ابزاري مؤثر در حل مسائل و تصميم‌گيري‌هاي مديريتي، اقتصادي و صنعتي بكار بندند و زمينه‌هاي جذب مؤثرتر در بازار كار را براي خويش فراهم آورند. براي مقطع كارشناسي ارشد در اين رشته كه عموماً 2 سال به طول مي‌انجامد سه گرايش وجود دارد كه عبارتند از:

1- گرايش مهندسي صنايع، 2- گرايش مديريت سيستم و بهره‌وري، 3- گرايش سيستم‌‌هاي اقتصادي و اجتماعي، دروسي كه براي آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه‌‌ها و موسسات آموزشي عالي داراي ضريب است به تفكيك گرايش بصورت جدول شماره 1 مي‌باشد:

در گرايش مهندسي صنايع كه مختص كارشناسان مهندسي صنايع مي‌باشد، دانشجويان به صورت كاملاً تخصصي و در حوزه علوم و تكنيك‌‌هاي مهندسي صنايع مخصوصاً تحقيق در عمليات به ادامه تحصيل خواهند پرداخت‌.در گرايش سيستم‌‌هاي اقتصادي اجتماعي كه براي ساير رشته‌هاي فني و رياضي مجاز مي‌باشد، دانشجويان با استفاده از تكنيك‌ها و اصول رياضي و تحقيق در عمليات و فرموله كردن مسائل حقيقي به مدل سازي و تجزيه و تحليل اين مسائل در جهت استفاده بهينه از منابع و كاهش هزينه‌ها مي‌پردازند و با تلفيق تكنيك‌‌هاي مهندسي صنايع و دروس تخصصي هر يك از رشته‌هاي  فني و رياضي به منظور استفاده نظام‌مند و سيستماتيك از اين علوم، بهره‌ خواهند جست‌.

در گرايش مديريت سيستم و بهره وري كارشناسان و مديران فني واحدهاي توليدي و خدماتي، اصول راهبري و مديريت منابع انساني و طرق بهره گيري و استفاده بهينه از منابع توليد و هدايت منابع انساني در جهت نيل به بهره‌وري (كارآيي+ اثربخشي) را مورد مطالعه قرار خواهند داد‌.

 

 

 

 

 

 

 

 


منابع مطالعاتي

 

تحقيق در عمليات: تحقيق در عمليات (بازارا)

آمارو احتمالات مهندسي: مباني احتمال شلدون راس، آمار رياضي (والپول)،  مباني آمار (هاشم محلوجي)، حل مسائل شلدون راس

طرح‌ريزي واحدهاي صنعتي: كتاب طرح‌ريزي واحدهاي صنعتي تأليف حسين جعفري انتشارات پردازش+ كتاب طرحريزي واحدهاي صنعتي (آصف وزيري) (اپل)

برنامه‌ريزي و كنترل توليد و موجودي‌‌ها دكتر فاطمي‌قمي (انتشارات اميركبير) برنامه‌ريزي كنترل موجودي (پردازش)

هندبوك مهندسي صنايع و زبان تخصصي دانشجويان مهندسي صنايع

زبان تخصصي: كتاب‌‌هاي زبان تخصصي مهندسي صنايع (سمت)

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading)، -زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

 


 

منابع مطالعاتي

 

تحقيق در عمليات: تحقيق در عمليات (بازارا)- حمدي‌طه- ليبرمن

آمارو احتمالات مهندسي: مباني احتمال شلدون راس، آمار رياضي (والپول)،  مباني آمار (هاشم محلوجي)، حل مسائل شلدون راس- آمار رياضي (فروند)

مباني و برنامه‌نويسي كامپيوتر (ويژه رشته مهندسي صنايع) نوشته حميدرضا مقسمي- كنكور پاسكال نوشته حميدرضا مقسمي

مديريت عمومي‌دكتر سيدمهدي الواني و اصول مديريت كازماير- معلومات عمومي رضائيان

هندبوك مهندسي صنايع

زبان تخصصي دانشجويان مديريت يا صنايع

زبان عمومي:    1- گرامر  زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش.  2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary)      3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading) ،-زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش

اصول مديريت كنز ترجمه 4 استاد جلد 1 و 2

 

توجه: داوطلبان هر يك از گرايش‌‌ها بهتر است به دروسي كه در گرايش منتخب آنها داراي ضريب هستند، پاسخ دهند تا با محدوديت زمان مواجه نگردند.

دروس مشترك گرايش سيستم‌هاي اقتصادي و اجتماعي و مديريت سيستم بهره‌وري: آمار و احتمالات- رياضي عمومي‌1 و 2 - زبان عمومي و تخصصي.

دروس ويژة گرايش سيستم‌‌هاي اقتصادي و اجتماعي: برنامه‌نويسي كامپيوتر - تحقيق در عمليات 1.

دروس ويژة گرايش مديريت سيستم و بهره‌وري: معلومات عمومي‌مديريت (تجارب مديريتي).

شايان ذكر است منابع مشخص شده براي مطالعه به هيچ عنوان قطعي نبوده و داوطلبان محترم مي‌توانند از جزوات درسي و دانشگاهي و منابع ديگري كه قبلاً مورد مطالعه قرار داده‌اند درجهت تكميل يادگيري مباحث ياد شده استفاده نمايند.

سخن آخر:

داوطلب گرامي به ياد داشته باشيد كه شما همان فردي هستيد كه يك بار در كنكور ورودي دانشگاه پذيرفته شده‌ايد پس باور كنيد و مطمئن باشيد كه قدرت و توانايي قبولي مجدد در اين مرحله را نيز دارا  مي‌باشيد. سعي وتلاش شما ضامن موفقيت  شما در آزمون قبلي بود. انشاءالله كه در كنكور كارشناسي ارشد نيز چنين باشد.

پيروزي شما آرزوي قلبي ماست.                                   گروه كارشناسي ارشد مهندسي صنايع

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 23:9  توسط حسینی ثابت | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
این وبلاگ برای دسترسی تمامی علاقمندان به تحصیل و یا مشاوران مدرسه که نیاز به اطلاعاتی برای پیشرفت کارشان دارند تهیه و تنظیم گردیده است.
سید حسن حسینی ثابت

نوشته های پیشین
هفته اوّل اسفند ۱۳۸۷
هفته دوم آبان ۱۳۸۷
هفته دوم فروردین ۱۳۸۷
هفته چهارم اسفند ۱۳۸۶
هفته سوم اسفند ۱۳۸۶
هفته دوم اسفند ۱۳۸۶
هفته اوّل اسفند ۱۳۸۶
هفته سوم دی ۱۳۸۶
هفته سوم فروردین ۱۳۸۶
آرشیو موضوعی
دفتر چه شماره 1 آزمون سراسری دولتی (ثبت نام )
دفتر چه شماره 2 آزمون های سراسری ( انتخاب رشته )
نمرات تراز و رتبه های قبولی در آزمون سراسری تجربی
نمرات تراز قبولی در آزمون دانشگاه آزادرشته زبان 5
آموزش خانواده
آزمون های روانی و شخصیت
پیش دانشگاهی
روان شناسی
مواد آزمون کاردانی
موا د آزمون های کارشناسی
مواد آزمون های کارشناسی ناپیوسته
مواد آزمون های کارشناسی ارشد
مواد آزمون های دکتری
انتخاب رشته دبیرستان
مشاوره.آموزش.
دبیرستان
برنامه ریزی درسی و تست زنی و آزمون ها
رشته های دانشگاهی
بودجه بندی سؤالات کنکور
هنرستان
نمرات تراز و رتبه های قبولی در آزمون سراسری ریاضی
نمرات تراز و رتبه های قبولی در آزمون سراسری انسانی
نمرات تراز قبولی در آزمون دانشگاه آزادرشته تجربی
نمرات تراز قبولی در آزمون دانشگاه آزادرشته ریاضی
نمرات تراز قبولی در آزمون دانشگاه آزادرشته انسانی3
نمرات تراز قبولی در آزمون دانشگاه آزادرشته انسانی4
نمرات تراز قبولی در آزمون دانشگاه آزادرشته ریاضی1
نمرات تراز قبولی در آزمون دانشگاه آزادرشته هنر 6
نمرات تراز قبولی در آزمون دانشگاه آزادرشته پزشکی 7
نمرات تراز و رتبه های قبولی در آزمون سراسری هنر
نمرات تراز و رتبه های قبولی در آزمون سراسری زبان
منابع آزمون کارشناسی ارشد
انتخاب رشته دانشگاه های دولتی آزمون سراسری
انتخاب رشته دانشگاه های دولتی آزمون سراسری
انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی سراسری
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM